ژوئن 14, 2024
بیمار در حالی که مراحل بهبود پیوند لثه را توضیح می دهد به صحبت های دندانپزشک خود گوش می دهد.

[ad_1]

چگونه بفهمیم که مراحل بهبود پیوند لثه به درستی در حال رشد است؟ چه کارهایی می توانید برای بهبود روند بهبودی انجام دهید؟ از آنجایی که هر فرد شرایط منحصر به فردی دارد، زمان بهبودی ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. با این حال، روش های استانداردی برای بهبود بهبودی شما پس از جراحی وجود دارد. اگر به دنبال یک مطب دندانپزشکی خانوادگی هستید، می توانید از کلینیک هایی مانند مراقبت های دندانی پیشرفته در Dubbo دیدن کنید.

جراحی پیوند لثه چیست؟

پیوند لثه نوعی عمل جراحی دندانی است که برای رفع اثرات فرورفتگی لثه انجام می شود. این یک روش سریع و به طور کلی ساده است. دندانپزشک یا پریودنتیست بافت سالم لثه را از بالای دهان حذف می کند و از آن استفاده می کند تا لثه را در جایی که عقب افتاده است بسازد.

تحلیل رفتن لثه زمانی اتفاق می افتد که بافت لثه فرسایش می یابد و مقدار قابل توجهی از ریشه دندان را می پوشاند. این ممکن است منجر به افزایش حساسیت شود، عمدتاً هنگام خوردن یا نوشیدن غذاهای سرد یا گرم.

از آنجایی که رکود لثه به تدریج رخ می دهد، بسیاری از افراد نمی دانند که این وضعیت برای آنها اتفاق می افتد. هر زمان که درمان نشود، تحلیل لثه می تواند باعث از دست دادن دندان شود.

برخی از افراد به دلایل زیبایی، به عنوان مثال برای داشتن لبخند بهتر، تصمیم به جراحی پیوند لثه می گیرند. در حالی که برای دیگران، پیوند لثه برای محافظت از دندان بدون پوشش در برابر آسیب و رفع هر گونه آسیب قبلی ضروری است.

مراحل جراحی پیوند لثه

انواع مختلفی از جراحی پیوند لثه وجود دارد. نوع رویه انجام شده به درجه و شدت آسیب و نیازهای فرد بستگی دارد.

قبل از انجام جراحی پیوند لثه، پریودنتیست یک بی حس کننده موضعی را تجویز می کند تا ناحیه را بی حس کند، بنابراین درمان آسیبی نخواهد داشت.

علاوه بر این، ممکن است بخشی از لثه فعلی را بلند کنند تا ریشه دندان را باز کند و آن را تمیز کند.

سه نوع اصلی جراحی پیوند لثه عبارتند از:

پیوندهای بافت همبند

در طی این روش، پریودنتیست:

 • با ایجاد چین و برداشتن بافت از زیر سطح دهان، بافت بالای دهان را از بین می برد
 • بافت را روی بافت لثه فعلی بخیه می‌زند تا به تحلیل لثه رسیدگی کند و از ریشه دندان بدون پوشش محافظت کند.
 • چین بالای دهان را از جایی که بافت را گرفته‌اند بخیه می‌زند

پیوند رایگان لثه

این روش برای افرادی با لثه های نازک که به بافت اضافی برای تقویت لثه نیاز دارند ایده آل است. در طی این روش، پریودنتیست:

 • بافت را به طور مستقیم از سطح بالایی بافت در قسمت بالایی دهان از بین می برد
 • این بافت را به ناحیه فعلی لثه متصل می کند

پیوند ساقه

پیوند ساقه برای افرادی که انبوهی از بافت لثه در نزدیکی دندان بدون روکش رشد می کنند، بهترین است. در طول فرآیند، پریودنتیست:

 • بافتی را از لثه نزدیک یا اطراف دندان پیوند می‌زند که نیاز به درمان دارد
 • فقط به طور متوسط ​​این بافت را جدا می کند و یک لبه را متصل نگه می دارد
 • بافت را روی یا پایین کشیده، ریشه دندان بدون پوشش را می پوشاند و آن را با بخیه در جای خود نگه می دارد.

پریودنتیست ممکن است به جای از بین بردن بافت لثه از دهان فرد، بافت را از بانک بافت دریافت کند.

مراحل بهبود پیوند لثه: چه باید بدانیم؟

دو مرحله اصلی درمان پیوند لثه وجود دارد که برای بهبودی کامل و ایمن از آنها عبور خواهید کرد.

مرحله اول بهبود پیوند لثه: بهبودی لثه ها

متوجه خواهید شد که ترمیم زمانی شروع شده است که بافت های نرم کاهش یافته و التهاب کمتری وجود داشته باشد. بافت های لثه به آرامی شروع به گره خوردن به سطح ریشه می کنند و در کنار سطح استخوان نیز بسته می شوند. عروق جدید نیز شروع به شکل گیری می کنند و بافت ها خون کافی خواهند داشت. این مرحله بهبودی بین چهار تا شش هفته پس از عمل جراحی است.

مرحله دوم بهبود پیوند لثه: بازیابی کام

کام یا سقف دهان نسبت به خود پیوند لثه زمان بیشتری برای بهبودی نیاز دارد و از شش تا حدود دو ماه پس از جراحی متغیر است. در چند روز اول با احساس سوزش مواجه خواهید شد. حدود دو هفته طول می کشد تا این ناراحتی از بین برود. در صورت وجود درد و تورم یا اگر استخراج بافت به استخوان بدون پوشش رسیده باشد، روند بهبودی ممکن است بیش از دو ماه طول بکشد.

داروهای ضد درد و دستورالعمل های بعد از عمل

دندانپزشک یا جراح شما دستورالعمل هایی را در حین گذراندن مرحله بعد از عمل به شما ارائه می دهد. شما باید به آنها پایبند باشید تا از ناراحتی ناخواسته جلوگیری کنید.

آنتی بیوتیک ها و داروهای ضد درد

دندانپزشک برای شما آنتی بیوتیک و داروهای ضد درد تجویز می کند. دستورالعمل ها را دنبال کنید و دوره آنتی بیوتیک ها را برای جلوگیری از عفونت بعد از عمل کامل کنید. علاوه بر این، برای داروهای ضد درد، دندانپزشک شما ممکن است داروهای ضد التهابی مانند Advil و Tylenol را توصیه کند.دندانپزشک پس از درمان مقداری داروی مسکن را توصیه می کند.

استنت پالاتال

دندانپزشک شما یک استنت پالاتال برای محافظت از قسمت بالای دهان شما در حین بهبودی می دهد. خونریزی را محدود می کند و پس از بیرون کشیدن بخیه ها، ناحیه را تمیز نگه می دارد.

ورزش سبک

تا دو هفته بعد از عمل هیچ فعالیت شدیدی مانند بلند کردن اجسام سنگین نداشته باشید. اگر خونریزی رخ داد، پانسمان را در هر طرف ناحیه قرار دهید، اما به طور مستقیم روی آن قرار نگیرید.

یک روش بهداشت دهان و دندان خوب را حفظ کنید

بهداشت نامناسب دندان یکی از دلایل تحلیل رفتن لثه، عفونت لثه و سایر مشکلات دندانی است. پس از جراحی، شما همچنان نیاز به مسواک زدن دارید! با این حال، ناحیه آسیب دیده جراحی پیوند لثه خود را مسواک نزنید. می توانید به آرامی مسواک را از بالای دندان های خود عبور دهید، اما از لمس ناحیه آسیب دیده خودداری کنید.

علاوه بر این، دندانپزشک شما به احتمال زیاد دهانشویه مخصوصی به شما می دهد تا به خانه بیاورید. بنابراین اطمینان حاصل کنید که از این به طور مداوم برای تمیز نگه داشتن دهان خود تا حد امکان استفاده می کنید.

غذاهای نرم بخورید

در حین بهبودی پس از جراحی، از غذاهای نرم و سرد پیروی کنید. غذاهای ایده آل در دوران نقاهت عبارتند از:

 • پنیر کوتاژ
 • ماست
 • تخم مرغ نرم آب پز یا همزده
 • بستنی
 • سبزیجات نرم یا خوب پخته شده

ممکن است مدت زیادی طول بکشد تا برخی از بیماران مراحل بهبود پیوند لثه را طی کنند. برخی دیگر چهار تا دو ماه طول می کشد تا بافت لثه آنها به طور کامل بهبود یابد. علاوه بر این، دوره بهبودی به مقدار بافت های استخراج شده از بالای دهان بیمار و ضخامت و ناحیه آن بستگی دارد.

منابع:

کاهش لثه: درمان، علل و پیشگیری

https://www.colgate.com.au/oral-health/gum-disease/receding-gums-treatment-causes-and-prevention

فلپ پوستی ساقه دار.

https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/pedicled-skin-flap

26 ژوئن 2020. بهترین داروی ضد التهاب.

https://www.verywellhealth.com/best-anti-inflammatory-medication-2548734


[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *