می 23, 2024

[ad_1]

 

به گزارش رکنا، اینجا یکی از بکرترین و وحشی ترین نقاط ایران است راوی داستان که قصد شکار یکی از زیباترین مخلوقات طبیعت را دارد به آنجا سفر کرده است او طعمه خود را پیدا می کند اما در حین چکاندن ماشه طعمه تسلیم می شود و تمامی بچه های خود را دو دستی به شکارچی تقدیم می کند و می رود.

اسمش شکارچی بابک است، سالهاست مشغول به کار شکار است او 6 ماه پیش خانه خود را به مقصد یکی از بکرترین نقاط ایران و به قصد شکار یکی از کوچکترین گونه های وحشی این منطقه ترک کرد. او می گوید من شکار را برای تفریح و برای نشان دادن یکی از مهم ترین جلوه های طبیعت انجام می دهم و مردم هم از این کار لذت می برند .

بابک می گوید من در روزهای نخست که وارد زیستگاه این گونه شدم فکر نمی کردم که به این زودی بتوانم آشیانه آن را پیدا کنم اما دست بر قضا به راحتی توانستم این کار را انجام دهم. او گفت طبیعت قوانینی دارد و ما باید به این قوانین احترام بگذاریم. 

شکارچی بابک

یک چیزهایی هم در مورد اینکه چگونه سبک زندگی و نگاه ما به طبیعت در طی هزاران سال گذشته تغییر پیدا کرده است به من گفت. او معتقد بود مردمانی که در فلات ایران در طی هزاران سال گذشته زندگی می کردند به خوبی فهمیده بودند که چه قواعدی بر طبیعت حکم فرماست و خود را با آنچه به گفته او «هنجارهای طبیعی» سازگار کرده بودند. 

بابک گفت این یک نگاه کاملا خودخواهانه است که ما همه اجزای موجود در طبیعت را خوراکی برای مصرف انسان ها بدانیم بلکه نگاه ما باید منطبق و سازگار با هنجارهای حاکم بر طبیعت باشد نه برداشت های ذهنی ما، او تاکید داشت: حمله آتنی ها در دوران باستان باعث سرایت این نگاه به ایران شد و ما نیز اکنون تبدیل به موجوداتی مصرف گرا مانند غربی ها شده ایم.

از او پرسیدم پس چرا شکار می کنی؟ او گفت: برای اینکه تنها به این طریق می توانم زیباترین موجودات را در بکرترین نقاط کشور به مردم کشورم و به همه مردم دنیا نشان دهم شاید این کار باعث شود مردم نسبت به خانه بزرگی که در آن زندگی می کنند مسوولانه تر عمل کنند. کمی عجیب به نظر می رسید اما منطقی بود! 

به او گفتم بیشتر از سفر آخرت به من بگو چه اتفاقی افتاد که شکار بچه هایش را به شکارچی سپرد؟ او توضیح داد: وقتی که برای اولین بار وارد زیستگاه های جنوبی خراسان جنوبی شدم فکر می کردم که پیدا کردن «گربه شنی» کار سختی باشد اما چند روز بعد یک مادر را با چند توله پیدا کردم 

بابک می گفت معمولا با بومیان منطقه وارد زیستگاه ها می شوم و از آن ها راهنمایی می گیرم اما برای نزدیک شدن به آشیانه یا پیدا کردن یک سوژه برای شکار عمدتا تنهایی این کار را انجام می دهم. (در اینجا بگوییم که کلمه شکاری که تا اینجای این روایت حقیقی گفته شد در واقع به معنای عکاسی دارد. )در این مورد هم بعد از پیدا کردن این مادر با توله هایش نزدیک به یک هفته هر روز سعی می کردم از آنها عکاسی کنم.

گفت درک و فهم از احساس امنیت یا ایجاد استرس در محیط فقط مختص انسان ها نیست زیرا او بعد از یک هفته وقتی متوجه شد که من کاری به کار او و توله هایش ندارم یک کاری انجام داد که من هیچ وقت آن را فراموش نخواهم کرد. 

او رفتار این گربه بسیار خجالتی و زیبای ایران را چنین توصیف می کرد که حتی در هنگام عبور گله گوسفند نیز توله های خود را به داخل آشیانه می برد تا از هر خطر احتمالی در امان باشند اما می گفت یک روز بعد از اینکه ساعت ها سعی کردم از او عکاسی کنم و لحظات زیبای حضور او و توله هایش را ثبت کنم دیدم که توله هایش را به دندان گرفته و به سمت من حرکت می کند.

بابک موسوی، عکاس حیات وحش و راوی لحظات زیبای طبیعت ایران زمین گفت: من در ابتدا فکر کردم که او در حال فرار از خطری است که از سمت رو به روی من او را تهدید می کرد اما بعد متوجه شدم که توله های خود را برای داشتن ساعاتی امن در حال سپردن به من است.

این عکاس سرشناس ایرانی می گفت: مادر این توله ها بعد از چند ساعت با یک شکار به آشیانه برگشت و توله هایش نیز به او ملحق شدند و من در این لحظه فهمیدم که او از جانب من احساس امنیت کرده است و من که برای شکار تصاویر و لحظات زیبای حضور او و چند گونه دیگر به آنجا سفر کرده بودم توانستم به خوبی این حس امنیت را به او منتقل کنم و بدون اینکه خللی در روند زیست طبیعی او به وجود بیاورم تصاویر زیبای حضورش در طبیعت را ثبت کردم و از این مساله بسیار خوشحالم.

این گربه شنی، بعد از چند ساعت ، برگشت و توله هایش را که به من امانت داده بود پس گرفت و رفت.

به گزارش روزنامه ایران عکس های بابک موسوی از گربه سانان ایران در روزهای اخیر یکی از سوژه های بحث مخاطبین رسانه های مختلف شده است. کاربران صفحات مجازی اغلب به طنز او را خطاب قرار می دهند و می گویند:” حریم خصوصی حیوانات را از آنها می گیری و تا خصوصی ترین فضای ارتباطی آنها پیش می روی”

موسوی به این اظهارنظرهای طنزگونه مخاطبان در گفت و گو با خبرنگار ایران اینگونه پاسخ داد: ما برای شکار در طبیعت از لنزهای تله و حرفه ای استفاده می کنیم و همین امر باعث می شود تا از فاصله دور یعنی بیش از 50 متری گونه مورد نظر قرار بگیریم و لحظات زیبای حضورش در طبیعت را ثبت کنیم.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *