ژوئن 14, 2024

[ad_1]

به گزارش خبرنگار رکنا، آمار موش های تهران هر روز در حال افزایش است. یکی از دلایل اصلی افزایش جمعیت موش را مخازن همیشه پر زباله می دانند هر چند افزایش جمعیت موش فقط به دلیل زباله نیست و زیر ساخت‌های فرسوده شهر هم در این زمینه تاثیرگذار بوده است.

حال در این شهر، موش ها هم برای تامین معاش دردسرهای خاص خود را دارند. موش کوچولو، کیک را از کنار مغازه نان فانتزی فروشی به دندان گرفت. کشان کشان آمد تا سر سوراخی که گویا ورودی خانه اش بود. دهان پر شده با کیک خود را به سمت سوراخ برد. کیک بزرگتر از در ورودی خانه اش بود. کیک را کنار گذاشت. وارد خانه اش شد. کمی این سو و آن سو را نگاه کرد و سپس با یک حرکت سریع کیک را دوباره به دهان کشید و به داخل خانه کشید و به حتم امشب را سیر خواهد خوابید.

آمار موش های تهران

عضو شورای اسلامی شهر تهران در سال 1398 در خصوص آمار موش های تهران  اینگونه اعلام کرد: جمعیت 30 تا 35 میلیونی اعلام شده در مورد تعداد موش های تهران غیرعلمی است.براساس آخرین آمارها جمعیت موش در شهر تهران یک میلیون و 800 هزار اعلام است که این آمار با اقدامات انجام شده کاهش داشته است. بر اساس بررسی های انجام شده هر جفت موش سالانه 700 تا 800 موش تولید می کنند.

گفتنی است، طبق ماده 55 قانون شهرداری ها، کنترل جانوران مضر شهری که شامل موش و سگ های بدون صاحب است بر عهده شهرداری است.

سرنوشت موش ها در عصر جدید

مسئله‌ی حفظ تعادل در اکوسیستم هر روز اهمیت بیشتری می‌یابد.کافی است در خیابان‌های تهران قدمی بزنید تا از پرسه زدن‌های بی‌محابای موش‌ها متعجب شوید، تکثیر مداوم این موجودات موذی مسئله‌ای مختص تهران نیست و دغدغه‌ای جهانی شده است. دانشمندان می‌گویند برخی از موش‌های خانگی در اروپا نسبت به قویترین سموم مقاوم شده‌اند. موش‌های آلمانی و اسپانیایی میلیون‌ها سال از موش‌های الجزایری دور افتاده بودند، اما بعد از جفت‌گیری این دو گروه، نسل جدیدی پدید آمده که دارای این ویژگی خاص است. محققان می‌گویند انتقال ژن به چنین صورتی امری بسیار نامعمول است و بیشتر در میان گیاهان و باکتری‌ها صورت می‌گیرد. بر اساس تحقیقی که در نشریه علمی current biology منتشر شده این روند می‌تواند به پیدایش موش‌هایی منجر شود که تقریبا نسبت به هرگونه سمی مقاوم هستند.

 

 

 

 

 

 

 

 

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *