آوریل 13, 2024

به گزارش رکنا، برق طلاها چشم های فرناز را کور کرده بود.موقع کار در لاک خود فرو می رفت و همانطور که طلاها را در کیف های مخصوص، در اندازه های مختلف بسته بندی می کرد؛ در ذهنش لابد حساب کتاب می کرد که چقدر پول حاصل فروش این طلا هاست؟

حسرت دخترانه در کارگاه طلاسازی

گاهی اینقدر در فکر فرو می رفت که به جز صدای خش خش دستکش های پلاستیکی اش چیزی نمی شنید.ذهنش پر از ضرب و تقسیم ها بود تا بتواند هضم کند که هر روز چقدر پول از زیر دستانش رد می شود و سهم او تنها چندرغازی بود که صاحب کارگاه طلاسازی آخر ماه که می شد کف دستش می گذاشت!

وقتی این ارقام را با هم مقایسه می کرد به حدی ناراحت می شد که به خودش می آمد و می دید در حال دندان قروچه کردن است.چند باری با دوستانش که حرف زده بود از حسرت هایش گفته بود.آنها هم به او می گفتند بی خیال، چرا باید چشمت دنبال مال مردم باشد؟

سرقت 4 کیلو طلا

عشق دردسرساز

اما دست تقدیر پسری به نام حامد را سرراهش گذاشت که شاید اندازه بقیه رفقایش عاقلانه فکر نمی کرد و او هم مثل خودش وسوسه شد که از طلاها سهمی داشته باشد.

حامد و فرناز عقل هایشان را روی هم ریختند و نقشه سرقت از کارگاه طلاسازی را کشیدند.آنها می دانستند که ریسک بزرگی انجام می دهند اما فکرش را هم نمی کردند که پلیس از روش وارونه استفاده کند و از آخرین حلقه سرقت به آنها برسد.

تشکیل باند سرقت

در رویاهایشان روزی که با تیراندازی پلیس زمین گیر شوند جایی نداشت و فقط به آرزوهای دور و درازشان فکر می کردند.بارها نقشه سرقت را برای خودشان مرور کردند و به این نتیجه رسیدند که دو تایی نمی توانند از پس کار بر بیایند.

بالاخره تصمیم گرفتند که باند سرقت تشکیل دهند و برای هر کسی هم نقش معینی در این کار در نظر گرفتند.حامد از یک دوستش خواسته بود که سر کوچه محل کارگاه بایستد.خودش به همراه یکی دیگر از دوستانش کمی جلوتر از کوچه با یک موتورسیکلت ایستاده بود.

هر روز پیک کارگاه کیف پر از طلا را به طلافروشی هایی که از قبل با آنها قرارداد بسته و طلاها را فروخته بودند می رساند.روز سرقت برای فرناز و بقیه فرا رسید.آن روز اعضای باند سرقت  حس هیجان و دلهره و امید را با هم تجربه می کردند.

در محدوده زمانی که زن جوان از قبل می دانستند در این بازه زمانی احتمال خروج پیک به همراه کیف پر از طلا از کارگاه وجود دارد، شش دانگ حواسش پیش پیک بود.همدستانش هم در محل مقرر آماده بودند.

بالاخره طلاهای بسته بندی شده در کیف قرار گرفت و پیک از در کارگاه خارج شد.وقتی داشت به موتورش نزدیک می شد دوست حامد که زاغ  پیک را چوب می زد، به حامد و دوستش اشاره کرد.

در چشم بر هم زدنی دوست حامد سمت پیک کارگاه حمله برد و کیف دوشی که بند آن به گردن پیک آویزان بود با شدت از گردنش کشید و هر سه سارق با موتورسیکلت پا به فرار گذاشتند.

تقسیم طلاها برای رویای خوشبختی

کیف پر از طلا طعمه سارقان شد و هر کدام سهم خود را از آن برداشتند و به خیال خام خود دنبال سرنوشت طلایی شان رفتند.اما غافل از این بودند که این مسیر به زندان ختم می شد.

مهندسی وارونه پلیس

با شکایت صاحب کارگاه با موضوع سرقت 4 کیلو طلا رسیدگی به موضوع بلافاصله در دستور مامورانن اداره پنجم پلیس آگاهی تهران قرار گرفت.

تنها کسانی که از لحظه دقیق خروج پیک کارگاه خبر داشتند بی شک کسانی بودند که در کارگاه کار می کردند.همین کافی بود که همه کارکنان کارگاه زیر نظر گرفته شوند.

پلیس در حلقه آخر دزدان طلا

از طرفی مشخصات دقیق طلاهای ربوده شده در اختیار پلیس قرار گرفته شد.طلافروشی هایی که مشکوک به مالخری بودند در طرح مبارزه با مالخران که از سوی سردار محمدیان کلید خورده بود؛ تحت نظر گرفته شده و بالاخره طلاهای این کارگاه از مغازه یک مالخر کشف شد.این مالخر حلقه آخر شبکه سارقان بود که دستگیر شد.

بازداشت دزدان طلا

بعد از دستگیری او و کشف طلاها، با اطلاعاتی که این مالخر در اختیار پلیس گذاشته بود و از سویی با رصد اطلاعاتی کارکنان کارگاه طلافروشی بقیه اعضای باند شناسایی شدند.

زمانی که ماموران سارقان را تحت تعقیب قرار دادند، آنها اقدام به فرار کردند و پلیس بعد از اخطار و فرمان ایست ناچار به تیراندازی برای زمینگیر کردن سارقان شد.

در این شلیک های پلیس  پسرموردعلاقه فرناز که طراحان اصلی سرقت بودند هدف گلوله قرار گرفت و در حال حاضر در بیمارستان بستری است و فرناز و همدستان آنها هم بازداشت شدند و چاره ای جز اعتراف ندیدند.

در ادامه این گزارش گفتگوی خبرنگار ما را با یکی از اعضای باند سرقت و با مالخر بخوانید.

این مرد درحلقه آخر این سرقت طلایی خریدار طلاهای سرقتی بود مالخری که تصور نمی کرد گرفتار شود :

به چه اتهامی دستگیر شدی؟

من مغازه طلافروشی دارم.مقداری طلا خریدم که بعدا مشخص شد سرقتی بوده است.

یعنی نمی دانستی طلاها مسروقه هستند؟

نه!

فروشنده این طلاها فاکتور یا سندی ارائه داد؟

نه اسنادی در اختیار نداشت.فاکتور داد که بعدا معلوم شد جعلی بوده.

شک نکردی که ان همه طلا مسروقه باشد؟

اگر می دانستم آنها را نمی خریدم.

  متهم در حالی که سعی می کند با بهانه های عجیب از اتهام خود سرباز زند و از پذیرش حقیقت طفره می رود؛ به کسی که دستشان به هم دستبند خورده اشاره کرده و می گوید:«از این آقا طلاها را خریدم.»

گفتگو را با سارق اصلی ادامه می دهیم :

چه شد وارد باند سرقت شدی؟

دختر مورد علاقه  دوستم در آن کارگاه کار می کرد.او آمار طلاها را داده بود و من فقط سرکوچه ایستادم و زاغ پیک را زدم.

زاغ زنی یعنی چه؟

یعنی دوستم با یک نفر دیگر می خواستند کیف را بقاپند اما برای اینکه تابلو نشوند دورتر ایستادند.وقتی پیک از کارگاه خارج شد من به آنها علامت دادم.یکی از همدستان ما سمت پیک کارگاه رفت و کیف را قاپید.

بابت این کار بعد از سرقت طلاها چقدر پول سهم تو شد؟

چیز زیادی نبود.کلا 130 میلیون تومان به من دادند.

سابقه داری؟

نه.هرگز سمت خلاف و اعتیاد نرفته ام.

130 میلیون ارزش داشت که وارد این باند شوی؟

فکر نمی کردم دستگیر شوم.پیک موتوری بودم و وضع مالی خوبی نداشتم.دو سه سالی می شد که ازدواج کرده ام و همیشه هشتم گرو نهم بود.تا اینکه فهمیدم همسرم باردار است.می خواستم کاری کنم که موقع به دنیا آمدن فرزندم اوضاع مالی مان بهتر باشد اما حالا خانواده ام ماجرا را فهمیده اند و روزگارم سیاه شده است.هیچ بعید نیست که همسرم دیگر نخواهد زندگی مشترک با من را ادامه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *