آوریل 22, 2024


دندان‌ مصنوعی تکه‌ای یا همان پروتز‌ دندانی، تا حدود زیادی راه حلی ایمن و ارزان قیمت برای جایگزینی دندان‌های طبیعی از دست رفته یا آسیب دیده است.

لق شدن دندان مصنوعی، پوسیدگی دندان‌های همجوار، طول عمر کوتاه و جلوه نامناسب از جمله عوارض دندان مصنوعی تکه‌ای است. بنابراین، اگر قصد استفاده از دندان مصنوعی تکه‌ای دارید، می‌بایست با عوارض آن در کنار محاسنش نیز آشنا شوید تا بهتر بتوانید در خصوص استفاده از دندان‌های مصنوعی تکه‌ای تصمیم گیری کنید.

دندان مصنوعی تکه‌ای چیست؟

 به طور کلی دندان مصنوعی تکه‌ای یک نوع دندان مصنوعی با قابلیت جایگزینی یک یا چند دندان محسوب می‌شود. افرادی که یک یا چند دندان را به دلیل ترک خوردگی، تصادف یا بیماری از دست داده‌اند و افرادی که دندان‌های طبیعی آن‌ها ناپایدار شده یا ضعیف شده‌اند از جمله کسانی هستند که به دندان مصنوعی نیاز دارند. این نوع از دندان به صورت تکه‌ای (پارسیل) و دست دندان کامل فک بالا و پایین ساخته شده و متناسب با نیاز بیماران مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عبارتی می‌توان گفت دندان مصنوعی تکه‌ای به صورت قطعه قطعه ساخته شده و جایگزین دندان‌های از دست رفته می‌شود.

از این رو نمی توان ست دندان مصنوعی کامل را جزء این نوع از پروتزهای دندانی به حساب آورد. در واقع تکه تکه بودن این دندان‌های مصنوعی سبب شده تا مشکلات متعددی را برای بیمار و سایر دندان‌های طبیعی او به وجود بیاورد. به نحوی که سبب شده تا در سال‌های اخیر کمتر شاهد استفاده از این نوع دندان مصنوعی باشیم. البته روش‌های مختلفی برای پیشگیری و رفع عوارض دندان مصنوعی تکه‌ای وجود دارد و در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با کارشناسان و تیم پزشکی ما ارتباط برقرار کنید.

به نقل از میخک دنتال

“دندان مصنوعی تکه‌ای یا تکی، یکی از انواع دندان‌ مصنوعی تولید شده در لابراتوارهای دندانپزشکی است که تاثیر زیادی روی زیبایی لبخند و چهره شما دارد. همانطور که از نام دندان‌های مصنوعی تکه‌ای (Partial denture) مشخص است، این دندان‌ها می‌توانند جایگزین تعداد خاصی از دندان‌های شما شوند. از این رو در مواقعی که نیاز به یک دست دندان کامل مصنوعی برای فک بالا یا پایین ندارید، می‌توانید از دندان‌های مصنوعی تکه‌ای استفاده کنید که هم برای فک بالا و هم برای فک پایین قابل استفاده‌اند. “

عوارض دندان مصنوعی تکه ای

اکنون که با مفهوم دندان مصنوعی تکه‌ای و انواع آن آشنا شدید، زمان آن فرا می‌رسد تا بدانید که این نوع از پروتزهای دندانی چه عوارضی دارند. تا با در کنار هم قرار دادن محاسن و عوارض آن‌ها، بتوانید یک تصمیم گیری مناسب درخصوص استفاده از آن‌ها برای جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته تان داشته باشید. بدین منظور عوارض اصلی و مهم استفاده از دندان مصنوعی تکه‌ای به قرار زیر است:

  • گیره‌هایی که بر روی دندان‌های پایه کناری قرار می‌گیرند، موجب پوسیده شدن و لق شدن آن‌ها شده و عمر دندان‌های همجوار را به شدت کاهش می‌دهد.
  • گیره‌ها به ویژه در دندان‌های ردیف جلو فک بالا و پایین جلو بد نامناسبی دارند و اصلاً زیبایی و حالت طبیعی فوق العاده ایمپلنت‌های دندانی را نخواهند داشت. درباره ایمپلنت دندان در صفحه https://www.mehravidclinic.com/dental-implant-placement/ صحبت کردیم که میتوانید به آن مراجعه کنید.
  • شکستن گیره‌ها و نیاز به تعمیر یا ساخت مجدد دندان مصنوعی تکه‌ای یکی دیگر از عوارض این نوع پروتزهای دندانی است و بسیار اتفاق می‌افتد.
  • متحرک بودن دندان‌های مصنوعی تکه ای، حس ثابت بودن را نمی دهد و مصنوعی بودن آن بیشتر از سایر دندان‌های مصنوعی احساس می‌شود. به طوری که افراد هنگام صحبت کردن، خوردن و آشامیدن احساس ناخوشایندی خواهند داشت.
  • قدرت و نیروی جویدن دندان مصنوعی تکه‌ای در مقایسه با ایمپلنت‌های دندانی و بریج دندان خیلی پایین بوده و یکی از مشکلات مهم این نوع از پروتز دندان محسوب می‌شود.

انواع دندان مصنوعی تکه ای

با توجه به شرایط سنی بیمار، سلامت جسمی و ابتلا به بیماری‌های زمینه‌ای و وضعیت لثه بیماران، مدل‌های مختلفی از دندان مصنوعی تکه‌ای ساخته شده و برای بازیابی دندان‌های از دست رفته بیماران مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این خصوص انواع دندان مصنوعی تکه‌ای به شرح زیر عبارت است از:

دندان مصنوعی تکه‌ای متحرک

این نوع از دندان مصنوعی تکه‌ای شامل دندان‌های جایگزینی است که به یک تیکه پلاستیکی صورتی رنگ یا مشابه با رنگ لثه متصل شده‌ است. دندان مصنوعی تکه ‌ای از یک چهار چوب و گیره‌‌های فلزی تشکیل شده، که به دندان ‌های بیمار وصل می‌شود. که ظاهر کاملاً طبیعی ‌تری داشته و اتصالات دقیق عموماً جلوه زیباتری نسبت به گیره ‌ها دارند.

دندان مصنوعی تکه‌ای کامل

دندان مصنوعی کامل، دندان‌ ها و لثه‌‌های پروتزی هستند که برای جایگزین کردن دندان ‌های از دست رفته استفاده می ‌شوند. پس از آنکه همه دندان ‌های باقی‌ مانده بیرون آورده شد و بافت‌ لثه بهبود یافت، دندان مصنوعی تکه‌ای کامل ساخته شده در هان بیمار قرار می‌گیرد. البته با توجه به شرایط سنی، جسمی و وضعیت لثه ممکن است این پروسه چند ماه به طول بیانجامد.

نکته قابل توجه اینکه؛ تفاوت عمده بین دندان مصنوعی کامل و تکه ‌ای آن است که دندان مصنوعی کامل یک مجموعه جایگزینی کامل جهت دندان ‌های فک بالا یا فک پایین یا در بعضی موارد هر دو می‌ باشد. دندان‌‌های مصنوعی کامل بر سطح یک صفحه آکریلیک که مشابه لثه ‌های شما به نظر می‌ رسد، قرار دارد. دندان مصنوعی فک بالا شامل یک صفحه است که سقف دهان شما را می ‌پوشاند؛ درحالی که دندان مصنوعی فک پایین، به صورت نعلی شکل است و بر روی بافت‌ لثه و استخوان قرار می‌ گیرد.

دندان مصنوعی، به وسیله‌ای گفته می‌شود که جایگزین دندان کشیده شده می‌شود و به شما لبخند زیبا هدیه می‌کند. دندان‌سازها، دندانپزشکانی هستند که این دندان‌ها را می‌سازند. بیشتر افراد بالای ۶۰ سال یا افرادی که دندان‌های آن‌ها پوسیده شده است و افرادی که دچار بیماری‌های لثه هستند و لثه آن‌ها تحلیل رفته باشند یا افرادی که به صورت آن‌ها آسیب وارد شده است از متقاضیان این نوع از دندان‌ها هستند. این دندان‌ها انواع مختلفی دارند و پزشکان با توجه به شرایط بیمار و تعداد دندان‌هایی که از دست داده‌ است، تصمیم می‌گیرد چه نوع دندان و چه جنس دندان مصنوعی را به او پیشنهاد دهد

این مطلب تبلیغاتی است و محتوای آن توسط سفارش دهنده تهیه شده استSource link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *