ژوئن 20, 2024

[ad_1]

به گزارش رکنا به نقل از ایسنا، دکتر سعید کریمی با اشاره به تعداد بیماران هموفیلی ثبت شده در سامانه معاونت درمان ، گفت: حدود ۱۳ هزار بیمار هموفیلی که شامل کلیه اختلالات خونریزی دهنده است، در سامانه معاونت درمان ثبت شده که بیشترین تعداد مربوط به بیماری هموفیلی A  و B (کمبود فاکتور ۸ و ۹ ) و فون ویلبراند است.

وی افزود: شعار امسال فدراسیون جهانی هموفیلی “دسترسی همه بیماران به درمان پیشگیرانه از بروز خونریزی‌ها” است که دولت‌ها با سیاستگذاری در جهت مدیریت بهتر درمان و بهبود کیفیت زندگی بیماران هموفیلی برنامه‌ریزی می‌کنند.

کریمی خاطرنشان کرد: با توجه به شعار روز جهانی هموفیلی و هدف وزارت بهداشت مبنی بر ارتقا و تعالی نظام سلامت، برنامه‌های کلی معاونت درمان مطابق با رسالت خود در جهت درمان به روز و بهبود کیفیت زندگی بیماران، حول سه محور اساسی ارتقای خدمات درمانی، دسترسی عادلانه بیماران به خدمات درمانی و حفاظت مالی استوار است.

معاون درمان وزارت بهداشت عنوان کرد: بر این اساس، کمیته‌های علمی به منظور به روز رسانی برنامه‌های حوزه درمان و تدوین و ابلاغ بسته‌های جامع درمان برای کلیه گروه‌ها تشکیل شده است و این بسته شامل خدمات درمانی، پیشگیری از عوارض بیماری و ارزیابی‌های دوره‌ای وضعیت درمان است.

کریمی تصریح کرد: در این بسته‌های جامع مراقبتی نه تنها اقلام مورد حمایت بیمه های درمانی، بلکه سایر اقلام از قبیل خدمات ویژه دندانپزشکی، ارتوز و پروتز، بندآورنده‌های اختصاصی موضعی خونریزی و سایر خدمات، از محل اعتبارات صندوق بیماران خاص و صعب العلاج و پوشش بیمه مورد حمایت و پوشش قرار می‌گیرد.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: با توجه به پراکندگی بیماران و گستردگی کشور و مشکلات دسترسی به مراکز جامع مراقبتی موجود و با هدف کاهش رفت و آمد غیرضروری بیماران هموفیلی و خونریزی دهنده شناسنامه استاندارد خدمات مراقبتی درمان در منزل برای بیماران هموفیلی با پوشش خدمات پزشکی، پرستاری و فیزیوتراپی سرپایی در منزل پس از دو سال بررسی و کار کارشناسی دقیق در حوزه معاونت درمان و معاونت پرستاری، تدوین و به تصویب رسید و مراحل اجرایی خود را پس از تایید شورایعالی بیمه در سال جاری آغاز خواهد کرد.

افزایش مراکز ارائه دهنده خدمات درمانی به بیماران هموفیلی در دستور کار

وی افزود: در زمینه دسترسی عادلانه بیماران به خدمات درمانی، توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز برای ارائه خدمت از طریق تکمیل و تجهیز مراکز مراقبت جامع هموفیلی (شامل ویزیت پزشک، تزریق فرآورده‌های خونی و انعقادی، عرضه داروهای تخصصی، دندانپزشکی و توانبخشی) در بیش از ۳۰ مرکز صورت گرفته است و طبق هدفگذاری‌ها افزایش این مراکز به دو برابر در دستور کار قرار دارد.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *