ژوئن 14, 2024
کدام خدمات دندانپزشکی در تعهدات پرداخت بیمه سلامت است؟

[ad_1]

مشاور مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران در امور همکاری های بین بخشی، گفت: ویزیت، معاینه و رادیوگرافی های تشخیص دندان در مراکز طرف قرارداد در تعهد سازمان بیمه است.

– به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، عبدالرضا معادی، گفت: قریب به 40 درصد بیماران دیابتی از وجود بیماری خود اطلاعی ندارند و خیلی از دیابتی ها نیز کنترل قند خون مناسبی ندارند.

وی افزود: این امر در حالی است که به طور میانگین هر فرد حداقل سالی یک بار برای معاینات دوره ای و یا مشکل دندانی به مرکز دندانپزشکی مراجعه داشته و مراجعه به مراکز پزشکی بسیار نامنظم تر و یا هر چند سال یکبار است.

به همین دلیلی ویزیت های سالیانه دندانپزشکی می تواند فرصتی مناسب برای تشخیص زودهنگام دیابت باشد.

این دندان پزشک، تصریح کرد: علائمی نظیر خشکی دهان، شیوع پوسیدگی، بیماری لثه در معاینات نشانه ای از وجود قند بالا در خون بیمار است که با توصیه دندانپزشک و ارجاع به پزشک امکان اطلاع از دیابت و پیگیری آن فراهم می شود، البته شاخص HBA1C یکی از موثرترین روش های تشخیص و کنترل دیابت می باشد که خون ناحیه لثه ای و یا مایع ناحیه لثه ای به علت شباهت بسیار زیاد با خون نوک انگشت قابلیت اندازه گیری HBA1C را دارد.

معادی گفت: نتیجه مطالعه آزمایشی در آمریکا بر روی 408 بیمار نشان داده است که ویزیت های دندانپزشکی در تشخیص دیابت و یا پره

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *