فوریه 26, 2024

خونریزی از دهان و گلو ممکن است ناشی از مسائل نسبتاً جزئی مانند خراش یا عفونت خفیف باشد. با این حال، این همچنین می تواند نشان دهنده یک وضعیت شدیدتر باشد که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. در این صورت می توانید به دندانپزشک اورژانس مراجعه کنید تا مشخص شود خون از کجا می آید. بیشتر اوقات خونریزی لثه دلیل اصلی آن است. این می تواند ناشی از بیماری های لثه، آفت دهان، زخم های دهان یا حتی مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن شدید باشد. در هر صورت، اگر خون سرفه کنید، ممکن است به نظر برسد که گلوی شما خونریزی می کند. به خواندن ادامه دهید تا بدانید چرا ممکن است در دهان خود خون پیدا کنید و چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید.

علل احتمالی خونریزی دهان

دلایل زیادی برای خونریزی دهان شما وجود دارد. اینها شامل خونریزی در لثه، دندان یا گلو می شود. در اینجا برخی از علل رایج ذکر شده است.

خونریزی لثه

چکاپ خونریزی از دهان و گلو.برخی از موارد شدید پزشکی ممکن است باعث خونریزی لثه شوند. با این حال، شایع ترین دلیل خونریزی لثه، بهداشت نامناسب دهان و دندان است که باعث بیماری لثه می شود. به طور کلی، موارد مهم خونریزی دهان به دلیل بیماری لثه می تواند منجر به حساسیت و ناراحتی دندان شود. سایر دلایل احتمالی برای خونریزی لثه عبارتند از:

بیماری لثه

بیماری های لثه یا پریودنتال معمولاً پیامد عفونت و التهاب لثه ها و استخوان های اطراف و نگه دارنده دندان ها هستند. لثه ها در مرحله ابتدایی آن که ژنژیویت نامیده می شود، قرمز و متورم می شوند و ممکن است خونریزی کنند. در شکل پیشرفته‌تر آن که پریودنتیت نامیده می‌شود، لثه‌ها می‌توانند از دندان خارج شوند و باعث تحلیل استخوان و حتی از دست دادن دندان شوند. علاوه بر این، درمان‌های جراحی مانند پیوند لثه نیز می‌توانند شکست بخورند و باعث خونریزی و ناراحتی جدی شوند.

سرطان خون

همچنین خونریزی لثه می تواند نشانه سرطان خون باشد. این سرطان خون و مغز استخوان است. اگر این بیماری را دارید، تعداد پلاکت شما کم است. این امر توقف خونریزی در نواحی مختلف بدن مانند لثه را برای شما دشوار می کند.

ویتامین C خیلی کم

ویتامین C به رشد و ترمیم بافت شما کمک می کند. به بهبود زخم ها و تقویت استخوان ها و دندان ها کمک می کند. اگر ویتامین C کافی ندارید، ممکن است احساس تحریک پذیری و ضعف کنید. با گذشت زمان، می تواند منجر به تورم و خونریزی لثه ها شود.

دیابت

لثه های متورم یا خونریزی نیز می تواند نشانه دیابت باشد. هنگامی که دیابت دارید، دهان شما در برابر میکروب ها آسیب پذیر می شود. از این رو، بیشتر مستعد ابتلا به عفونتی مانند بیماری لثه هستید. سطح بالای قند خون که همراه دیابت است، بهبودی را برای بدن شما دشوار می کند و بیماری لثه را تشدید می کند.

ترومبوسیتوپنی

یکی دیگر از شرایط احتمالی این است که شما ممکن است ترومبوسیتوپنی داشته باشید، به خصوص اگر لثه شما خونریزی کند و به تنهایی متوقف نشود. اگر ترومبوسیتوپنی دارید، ممکن است پلاکت کافی برای ایجاد لخته خون نداشته باشید. این می تواند منجر به خونریزی بیش از حد در نواحی مختلف بدن شما از جمله لثه شود.

خون از گلو

خون از گلو ممکن است به دلیل جراحات، عفونت ها، داروهای ضد انعقاد یا شرایط سلامتی ایجاد شود.

صدمات

ضربه یا آسیب به دهان، گلو یا قفسه سینه می تواند خون را به دهان یا خلط شما برساند.بیمار به دلیل درد دهان به دندانپزشک خود مراجعه می کند.

اگر چیزی سخت را گاز بگیرید یا ضربه محکمی به ناحیه دهان یا گلو وارد کنید، ممکن است آسیب به دهان یا گلو رخ دهد. به عنوان مثال، اخیراً یک حمله فیزیکی، تصادف رانندگی، آسیب ورزشی یا زمین خوردن داشته اید. همچنین هنگامی که زخم دهان، زخم دهان یا خونریزی لثه دارید، خون در دهان شما ممکن است اتفاق بیفتد.

از سوی دیگر، ضربه به ناحیه قفسه سینه می تواند منجر به کبودی ریه شود. یکی از علائم ضربه جدی به قفسه سینه می تواند سرفه خونی باشد. در صورت نیاز به مراقبت های اورژانسی دندان می توانید به این وب سایت مراجعه کنید.

عفونت ها

عفونت زمانی اتفاق می افتد که یک ارگانیسم ناآشنا مانند باکتری یا ویروس به بدن شما نفوذ کرده و باعث آسیب شود. برخی شرایط می توانند باعث سرفه کردن بزاق خونی شوند، این موارد عبارتند از:

 • برونشیت
 • ذات الریه
 • برونشکتازی
 • ورم لوزه
 • سرفه های شدید یا طولانی مدت
 • بیماری سل

داروهای ضد انعقاد

نسخه‌های توصیه شده توسط پزشک که از لخته شدن خون جلوگیری می‌کنند، که به عنوان داروهای ضد انعقاد شناخته می‌شوند، می‌توانند عوارض جانبی مانند سرفه خونی داشته باشند.

سایر علائم داروهای ضد انعقاد می تواند خون هنگام ادرار کردن، خونریزی بینی که به راحتی قطع نمی شود و استفراغ خون باشد. این داروها عبارتند از:

 • دابیگاتران (پراداکسا)
 • apixaban (Eliquis)
 • ریواروکسابان (Xarelto)
 • ادوکسابان (Savaysa)
 • وارفارین (کومادین)

علاوه بر این، استفاده از کوکائین نیز می تواند باعث هک کردن خون شود.

شرایط سلامتی

برخی از شرایط سلامتی با سرفه و گاهی اوقات خون در گلو یا خلط ظاهر می شود، از جمله:

درمان خونریزی دهان

اگر خون در دهان شما وجود دارد، درمان شما متکی به شرایط زمینه ای است که باعث آن شده است، به عنوان مثال:

 • تمیز کردن عمیق دندان برای درمان عفونت لثه
 • روش های جراحی برای درمان لخته خون یا تومور
 • استروئیدها برای مقابله با یک بیماری التهابی در پشت خونریزی
 • داروهای سرکوب کننده سرفه برای سرفه های طولانی مدت
 • داروهای ضد ویروسی برای کاهش مدت یا شدت عفونت ویروسی
 • آنتی بیوتیک ها برای عفونت ها، مانند پنومونی باکتریایی یا سل
 • شیمی درمانی یا رادیوتراپی برای درمان سرطان ریه

فرض کنید قبل از پرداختن به دلیل اصلی، خون زیادی سرفه می کنید. در این صورت، درمان خونریزی را متوقف می‌کند و از ورود خون و سایر مواد به ریه‌های شما جلوگیری می‌کند. علاوه بر این، هنگامی که این علائم برطرف شد، دلیل اصلی سرفه خونی نیز درمان خواهد شد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

در صورت مشاهده تغییرات در دندان ها، لثه ها یا دهان خود باید با دندانپزشک خود وقت ملاقات بگذارد. درد، التهاب یا خونریزی لثه نباید روزانه رخ دهد. فرض کنید مشکل تا آنجا که ممکن است ظاهر می شود یا با یک روال بهداشتی مناسب از بین نمی رود. در این صورت، کلینیک دندانپزشکی Boutique واقع در Chatswood می تواند بیماری لثه در مراحل اولیه و سایر نگرانی های دندانپزشکی را بررسی کند.

علاوه بر این، اگر سرفه خونی غیرقابل توضیحی دارید، بسیار مهم است. برای دریافت توصیه های پزشکی و توصیه های درمانی به پزشک مراجعه کنید.

علاوه بر این، اگر خون در خلط شما با موارد زیر همراه است، به متخصص مراجعه کنید:

 • کاهش وزن غیر قابل توضیح
 • از دست دادن اشتها
 • خون در ادرار یا مدفوع شما

به یاد داشته باشید که علائم خود را ساده نگیرید. پیدا کردن مشکل اصلی در اسرع وقت می تواند به درمان و توقف بدتر شدن وضعیت کمک کند.

منابع:

بیماری پریودنتال.

https://www.cdc.gov/oralhealth/conditions/periodontal-disease.html

COPD.

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/copd/symptoms-causes/syc-20353679

علائم اولیه دیابت نوع 2 چیست؟

https://www.medicalnewstoday.com/articles/323185


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *