می 24, 2024

[ad_1]

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، این روزها که میزان مسافران به کشورهای همسایه از جمله عراق و عربستان برای زیارت بیشتر شده است، سوغاتی هایی نیز از این کشورها روانه ایران می شود. سوغاتی مورد علاقه کودکان نیز چیزی نیست جز اسباب بازی . حال اینکه اسباب بازی که وارد کشور می شود چقدر استاندارد است از دید ارزیابان و ناظران دور می ماند و این می تواند سبب بروز مشکلات بهداشتی برای کودکان که سیستم دفاعی ضعیفی دارد به وجود بیاورد.

در این راستا با غلامرضا دیزجی رئیس انجمن تولیدکنندگان اسباب بازی کشور گفت و گو کردیم تا ببینیم این اسباب بازی های آلوده، بیشتر از کدام کشورها وارد می شوند و چه عارضه هایی را به همراه دارند.

او گفت: اسباب بازی در همه جای دنیا، باید استانداردهای اجباری را کسب کند. بخشی از استانداردها مربوط به آزمایش های فیزیکی است. یعنی از نظر ابعاد و حجم و اینکه قابلیت جدا شدن، قورت داده شدن و برندگی که می تواند آسیب های فیزیکی وارد کند نداشته باشند. بخش دیگر تست استاندارد هم مربوط به آزمایش های شیمیایی است؛ یعنی مواد پلاستیکی، رنگ، نوع اتصال، درصد استفاده از فلزات سنگین و… استفاده شده در اسباب بازی چقدر استاندارد هستند.

دیزجی با اشاره به اینکه وقتی اسباب بازی از مبادی قانونی وارد نشوند، می تواند برای بچه ها آسیب زننده باشد، گفت: ولی وقتی از مبادی قانونی اسباب بازی وارد کشور می شود، سازمان استاندارد در مبادی ورودی، تست هایی را انجام می دهد که بعد از انجام آنها، اجازه ترخیص کالا را صادر می شود. از طرفی دیگر، محصولات داخلی هم استاندارد اجباری دارند؛ یعنی تولیدکننده ها حتما باید آزمایشگاه داشته باشند و نمونه برداری دائمی در پروسه تولید اسباب بازی انجام شود.

رنگ های شیمیایی، عدم استفاده از مواد اولیه نو و روش های غیراستاندارد تولید، موجب آلودگی اسباب بازی می شود

رئیس انجمن تولیدکنندگان اسباب بازی کشور در ادامه تاکید کرد: حتی در داخل نیز ممکن است اسباب بازی غیر استاندارد تولید شود که این دلایل خودش را دارد. با توجه به شرایط اقتصادی و بالا رفتن قیمت مواد اولیه، احتمال آسیب های زیادی برای کودکانی که از اسباب بازی های آلوده استفاده می کنند وجود دارد. شرایط اقتصادی موجود و بالا رفتن قیمت مواد اولیه، تولیدکننده های غیر مجاز را تشویق می کند که از مواد نو استفاده نکنند. همچنین آنها ترغیب می شوند که از رنگ های شیمیایی ارزان تر نیز استفاده کنند و از روش های غیر استاندارد تولید که می تواند منتقل کننده برخی آلودگی ها باشد استفاده کنند.

غلامرضا دیزجی افزود: موارد ورود اسباب بازی به شکل مسافری نیز قائدتا اگر از کشورهای با مبدأ استاندارد باشد، مشکل ساز نیست؛ ولی جاهایی که کنترل استاندارد ندارند برای ما نگران کننده است. برای مثال کشور عراق که تعداد زیادی زائر از ایران به آنجا می رود، استاندارد اسباب بازی ندارد؛ البته آنها هم از تولیدات درجه پایین چین این اسباب بازی ها را تهیه می کنند. همچنین پاکستان هم چنین شرایطی را دارد. در عربستان هم در دوران حج که میزان حضور زائر در این کشور زیاد می شود، ممکن است بعضی کالاها غیر استاندارد باشند. 

اسباب بازی آلوده موجب بیماری گوارشی و حساسیت پوستی می شود

وی تاکید کرد: وقتی اسباب بازی آلوده موجب التهاب و حساسیت پوستی و اگر به دهان وارد شود می تواند بیماری گوارشی برای کودکان ایجاد کند که خطرناک است.

رئیس انجمن تولیدکنندگان اسباب بازی کشور با اشاره به اینکه حجم اصلی کالای موجود خارجی در بازار اسباب بازی، به صورت قاچاق به کشور وارد می شود گفت: مسلما هیچ نظارتی هم به این کالاهای قاچاق نیست و از نظر استاندارد چک نمی شوند. همچنین این کالاهای قاچاق عموما از برندهای نامشخص با قیمت های پایین هستند که حتما آلودگی هایی به همراه دارند.

قاچاق اسباب بازی بی کیفیت از چین؛ بلای جان کودکان ایرانی

غلامرضا دیزجی در پایان گفت: بیش از نیمی از بازار اسباب بازی کشور را کالاهای قاچاق غرق کرده اند. که از این مقدار، بیش از 90 درصد از این کالاهای قاچاق نیز از کشور چین وارد می شود. مابقی به ندرت از کشورهایی مثل تایوان، سنگاپور، مالزی و خیلی کم از برندهای اروپایی به صورت قاچاق وارد کشور می شود.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *