ژوئن 14, 2024

[ad_1]

  به گزارش رکنا به نقل از ایسنا، موزه ملی تاریخ علوم پزشکی در بنایی قدیمی در منطقه امیرآباد تهران، با مساحتی بیش از ۹۰۰۰ متر مربع از بناهای بازمانده دوره قاجاری است که به دستور امیرکبیر به عنوان اصطبل شاهی (جلالیه) ساخته شد.

آثار و اشیای به نمایش درآمده در این موزه، یافته‌های ملموس دوره‌های پیش از تاریخ، تاریخی و ابزار و ادوات پزشکی در دوره معاصر را دربرمی‌گیرد. این موزه از بخش‌های مختلفی تشکیل شده و سعی دارد مجموعه خود را کامل کند.

در بخش انسان دیرین شناسی این موزه، نمونه‌های انسانی مکشوفه از محوطه‌های باستانی متعلق به دوره‌های تاریخی و پیش از تاریخ، از مهمترین اشیای به نمایش گذاشته شده این بخش هستند. یکی از این یافته‌ها متعلق به مومیایی طبیعی کشف شده از پیرامون شهر یزد متعلق به ۹۰۰ سال پیش است.

جمجمه دختر سیزده ساله مبتلا به هیدروسفالی که در هزار سوم پیش از میلاد یعنی ۵ هزار سال پیش به وسیله جراحی تراپانسیون درمان شده است نیز در این بخش قابل مشاهده است.

جمجمه کیدین هوتران پادشاه دوره عیلام نو در حدود سه هزار سال پیش که همراه با گنجینه ارجان در بهبهان کشف شده، در این موزه قابل دیدن است.

بخش اسناد و نسخ خطی دربرگیرنده مضمون‌های طب سنتی، مفردات، مرکبات، تشریح، بیماری‌ها، نسخه‌ها و اسناد پزشکی متعلق به نخستین اداره‌های بهداشت در ایران است.

بخش مردم شناسی پزشکی از موزه، ابزار آلات و شیوه‌های درمانی متداول سنتی در ایران مانند حجامت، زالو درمانی و مراسم درمانی به نمایش گذاشته شده است.

یکی از این ابزار آلات شاخ حجامت یا دیپلم چهارخانه طبابت مدرسه دارالفنون است.

بخش‌های تخصصی این موزه شامل دامپزشکی، دندان پزشکی و چشم پزشکی است که سیر دگرگونی علوم پزشکی نوین در ایران را به نمایش درآورده است. از جمله آثار این بخش فرز دندان پزشکی مربوط به دوره مدرن و ورد استادان جدید به ایران و عینک تعیین نمره چشم است که پرفسور شمس بنیان گذار چشم پزشکی نوین در ایران آن را به موزه هدیه داده است.

دواخانه نظامی هم با پیشینه‌ای صد و پنجاه ساله از قدیمی ترین داروخانه‌ها در ایران است که بیانگر تاریخ دگرگونی داروسازی سنتی در ایران است. تجهیزات کامل یک دواخانه قدیمی مانند شیشه‌های داروسازی، قرص سازی، شربت سازی، دستگاه‌های حب بر، کلیشه‌های گوناگون مورد استفاده برای چاپ و برچسب‌های داروها در دواخانه نظامی به نمایش درآمده است.

در بخش گیاهان دارویی این موزه هم می‌توان شیشه این گیاهان را مشاهده کرد که مردم چطور با آنها در زمانهای دور درمان می‌شدند.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *