می 20, 2024
ویروس روتا

[ad_1]

 

شیوع نوعی ویروس اسهال استفراغ جدید با نام روتا ویروس در فصل تابستان و افزایش دمای هوا اتفاق می‌افتد. با خروج حجم زیادی از آب بدن در اثر علائمی مانند اسهال و استفراغ، کمبود آب و خشکی بدن روی می‌دهد. در این زمان برای بازگرداندن میزان آب بدن به حالت طبیعی، باید مصرف آب و دیگر نوشیدنی‌های بدون قند را در رژیم غذایی روزانه جای داد که یکی از گزینه‌های ممکن مصرف آبمیوه و توجه به خواص و فواید درمانی میوه ها است. روتا ویروس در کودکان اهمیت بیشتری دارد. به منظور کسب آگاهی لازم درباره روتا ویروس این مطلب را دنبال کنید.

ویروس روتا

علائم روتا ویروس

پیش از هرچیزی باید با علائم روتا ویروس آشنا شوید. علائم روتا ویروس که اغلب خود را پس از دو روز نشان می‌دهند، در کودکان جدی‌تر است، زیرا بدن آن‌ها توان مقاومتی کمتری در برابر عوامل بیماری‌زا خواهد داشت. علائم زیر را از نشانه‌های روتا ویروس می‌دانند.

  • درد شکمی
  • اسهال آبکی (بدون خون)
  • تهوع و استفراغ
  • خشکی بدن و به دنبال آن گریه‌های بدون اشک، سرگیجه هنگام راه رفتن و بی آبی گلو

راه‌های انتقال روتا ویروس

ویروس روتا

این ویروس جدید کودکان در آب و غذای آلوده و یا اجسام مختلف یافت می‌شود. مکان رشد و تجمع این ویروس سیستم گوارشی است و از همین طریق به محیط بیرون منتقل می‌شود. شما با خوردن آب و غذای آلوده بیمار می‌شوید و یا پس از تماس با اجسام آلوده و برخورد دست با دهان، ویروس را به بدن خود راه داده‌اید. این موضوع اهمیت رعایت نکات بهداشتی نظیر شستن دست‌ها را نشان می‌دهد.

درمان روتا ویروس

پس از ابتلا به این بیماری از هر گونه خوددرمانی جلوگیری کرده و به پزشک مراجعه کنید. پزشک متناسب با شرایط بیمار برخی داروها را به منظور کاهش علائم و درمان ویروس معده در کودکان تجویز می‌کند، اما دارویی خاص برای مقابله با روتا ویروس وجود ندارد. برای تامین آب از دست رفته بدن باید به طور مرتب آب و دیگر نوشیدنی‌های بدون قند مصرف شود. برخی میوه‌ها و آبمیوه‌های طبیعی برای کمک به درمان روتا ویروس و کسب خواص و فواید درمانی میوه ها سودمند خواهند بود.

واکسن روتا ویروس

واکسن روتا ویروس در برخی کشورها در برنامه واکسیناسیون جای گرفته است و در کاهش خطر ابتلا به این ویروس تاثیرگذار است. تاکنون دو نوع از این واکسن مورد تایید قرار گرفته‌اند که پیش از یک سالگی نوزاد مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره واکسن روتا ویروس در ایران و معرفی جامع این ویروس به مطلب روتا ویروس چیست؟ + علائم، شیوع، درمان و تاثیر واکسن در بلاگ اسنپ فود مراجعه کنید.

خواص و فواید درمانی میوه ها

در ابتلا به ویروس روتا در کودکان و بزرگسالان علاوه بر مراجعه به پزشک مصرف مایعات را فراموش نکنید. انواع بیماری‌های ویروسی مانند کرونا و روتـا ویروس موجب از دست دادن مایعات بدن می‌شوند، پس مصرف آب و دیگر مایعات حائز اهمیت خواهد بود. با خواص و فواید درمانی میوه ها می‌توان بدن را تقویت نمود تا به طور موثری به مبارزه با عوامل بیماری‌زا بپردازد.

نکته مهم درباره روتا ویروس، ممنوعیت مصرف نوشیدنی‌های شیرین است. به همین دلیل آبمیوه‌های صنعتی و نوشیدنی‌های سرشار از قند را از لیست خود حذف کنید. البته برخی میوه‌ها و آبمیوه‌های طبیعی برای درمان روتـا ویروس و جبران آب از دست رفته بدن توصیه می‌شوند که در ادامه خواص توت فرنگی و خواص لیمو ترش را شرح می‌دهیم.

خواص توت فرنگی

ویروس روتا

توت فرنگی در میان میوه‌های تابستانی به عنوان منبع ویتامین C شناخته می‌شود و همانطور که می‌دانید مصرف این ویتامین در کاهش احتمال ابتلا و کمک به درمان بیماری‌های ویروسی مفید است، چراکه به تقویت سیستم ایمنی کمک می‌کند. از دیگر خواص توت فرنگی به موارد زیر توجه کنید:

  • بخشی بزرگی از محتوای توت فرنگی آب است؛ به گونه‌ای که در هر ۱۰۰ گرم از این میوه، بیش از ۹۰ گرم آب یافت می‌شود و این میزان آب برای رفع خشکی بدن بسیار مهم است.
  • با مصرف توت فرنگی می‌توان احتمال ابتلا به بیماری‌هایی مانند انواع سرطان را کاهش داد، چراکه خواص آنتی اکسیدانی این میوه، سطح رادیکال‌های آزاد بدن را کاهش می‌دهد.
  • توت فرنگی با وجود مواد معدنی نظیر کلسیم و منیزیم، به استحکام استخوان‌ها کمک می‌کند.

خواص لیمو ترش

طبع لیمو ترش سرد و خشک بوده و در زمان ابتلا به روتا ویـروس نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این میوه سرشار از ویتامین ث است که مصرف آن به تقویت سیستم ایمنی منتهی خواهد شد. از فواید لیمو ترش کمک به درمان بیماری‌های عفونی نیز مورد توجه قرار می‌گیرد. دیگر خواص لیمو ترش در ادامه بررسی شده است:

  • با توجه به اینکه لیمو ترش حاوی آب زیادی است، برای درمان علائم کم آبی بدن در اثر ابتلا به روتا ویـروس مفید خواهد بود.
  • معمولا لیمو ترش را با غذا مصرف می‌کنند که برای فرایند هضم، دارای ترکیباتی کاربردی است و در نهایت به درمان مشکلات گوارشی کمک می‌کند.
  • با مصرف لیمو ترش عوامل بیماری‌زا در بدن از بین خواهند رفت.

روتا ویروس و مصرف میوه و آبمیوه

با وجودی که تزریق واکسن برای پیشگیری از ابتلا به روتا ویروس موثر است، اما احتمال ابتلا به بیماری کاملا از بین نخواهد رفت. پس همواره رعایت نکات بهداشتی مانند شست دست‌ها و ضدعفونی کردن مواد غذایی را مدنظر قرار دهید. در زمان ابتلا به روتا ویـروس، پس از مراجعه به پزشک، مصرف مایعات، میوه و آبمیوه‌های بدون قند را در رژیم غذایی روزانه خود جای دهید./۴۹۶۷۶۳

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *