دسامبر 5, 2023

به گزارش رکنا، خواص ثابت شده هل به شرح زیر است.

    بهبود ضعف جسمانی:

برای کسانی که از نظر جسمی ضعیف هستند ، نقش هل کم تر از داروهای مریم گلی نیست.

    سرشار از پتاسیم و فیبر:

پتاسیم و فیبر موجود در هل فراوان است که گردش خون را به طور کامل حفظ می کند. بنابراین، تاثیر قلبی – عروقی آن به کنترل فشار خون کمک می کند. بنابراین هل در کنترل فشار خون بسیار مفید است.

    از بین بردن عدم اشتها:

مصرف هل اشتها را افزایش می دهد. علاوه بر این، برای تصحیح سطح انرژی بدن نیز مفید است.

    هرگونه ضعف دیگر:

با مصرف هل هرگونه ضعف درمان می شود. اگر ضعف جسمی وجود دارد، باید هل بصورت روزانه و قبل از خواب مصرف شود. حتی اگر ضعف دیگری نیز دارید، خوردن هل قبل از خواب مفید است.

    سیستم گوارش ضعیف: 

بسیاری از افراد از دستگاه گوارش ضعیف شکایت دارند. آن ها غالبا به دلیل عادت غذایی نادرست بیمار می شوند. اما نگران نباشید، اگر از دستگاه گوارش ضعیف رنج می برید، هل برای اصلاح دستگاه گوارش ضعیف مفید است. با مصرف روزانه هل، روند هضم بهبود می یابد.

    توقف سکسکه:

یکی از مزایای منحصر به فرد هل متوقف کردن سکسکه است. بارها سکسکه ناگهانی در بدن اتفاق می افتد و هیچ دارویی برای آن وجود ندارد. اما با فشردن هل در دهان، فورا جلوی آن گرفته شده و سکسکه متوقف خواهد شد.

    کنترل فشار خون:

بیماران مبتلا به فشار خون باید بعد از خوردن غذا هل مصرف کند، زیرا دارای توانایی در کنترل فشار خون است.

    عفونت ادراری:

مصرف روزانه هل در هنگام مشکل عفونت ادراری، بسیار مفید است. این مسئله به سرعت مسئله عفونت را بهبود می بخشد.

    طعم بد:

هر وقت طعم بد و بوی دهانی ناخوشایندی داشتید، با جویدن هل بعد از مدتی احساس خوبی پیدا خواهید کرد. این کار در طی مدتی باعث بهبود طعم و بوی دهان می شود.

    تسکین تنش:

هل می تواند تنش را از بین ببرد. انواع مختلفی از هورمون ها بعد از جویدن هل یا نوشیدن چای هل دار آزاد می شوند و در نتیجه تنش کاملا از بین می رود.

    بهبود زندگی جنسی:

مصرف هل زندگی جنسی را تقویت می کند. همچنین باعث می شود از مشکلات رؤیاها و ناتوانی جنسی رهایی یابید. هل را به شیر ضافه کنید و پس از مخلوط کردن آن را خوب جوشانده و بصورت منظم قبل از خواب بنوشید.

    تسکین تاول ها:

یکی دیگر از مزایای منحصر به فرد هل این است که اگر در دهان تاول داشته باشید، جویدن هل با نبات به تسکین آن کمک می کند.

    برای بچه های کوچک مفید است:

هنگام جوشاندن شیر برای بچه های کوچک، یک هل نیز به آن اضافه کنید. این کار مانع از ایجاد گاز در کودکان شده و معده آنها خوب خواهد شد.

    توقف استفراغ:

5 گرم هل را در نیم لیتر آب بجوشانید، وقتی یک چهارم آب باقی ماند، هل را خارج کنید. با نوشیدن این آب استفراغ متوقف می شود.

    چاقی:

چاقی یکی از مشکلاتی است که امروزه یک سوم افراد از آن رنج می برند. اگر می خواهید چاقی شما به سرعت کاهش یابد، باید در صبح با معده خالی دو عدد هل بخورید. اگر چند روز مرتبا اینکار را انجام دهید، قطعا چاقی کاهش می یابد.

عوارض جانبی هل

همانطور که قبلا در مزایای هل اشاره کردیم، روند هل باعث گرما می شود، بنابراین خوردن مقادیر زیاد آن می تواند باعث ایجاد واکنش در بدن شود یا ممکن است نوعی آلرژن وجود داشته باشد که می تواند باعث خارش و لکه های قرمز در بدن شود. بنابراین، هل را بصورت کنترل شده مصرف کنید:

    آلرژی:

برخی از افراد نسبت به هل حساسیت زیادی دارند، بنابراین ممکن است با مصرف هل با مشکلاتی مانند آلرژی تنفسی مواجه شوند. در چنین شرایطی ممکن است، سفت شدن قفسه سینه و مشکل در گلو و درد قفسه سینه به وجود بیاید. بنابراین فقط مقدار کمی هل بخورید. در عین حال، گاهی هل باعث ایجاد گال های پوستی و لکه های قرمز نیز می شود.

    واکنش:

اگر دارو مصرف می کنید، از مصرف هل خودداری کنید. زیرا خطر واکنش با آنزیم های موجود در هل به همراه نمک داروها به وجود می آید. بنابراین، نباید از هل همزمان با داروها استفاده کرد.

    مشکلات دستگاه گوارش:

معده ممکن است به دلیل مصرف بیش از حد هل به هم بریزد، زیرا دستگاه گوارش به دلیل مصرف بیش از حد هل موفق به انجام صحیح فرآیند هضم نخواهد بود، از این رو نیز مشکلی شبیه سنگ کیسه صفرا یا مثانه بوجود می آید. اگر کسی به هر نوع مشکل کلیوی یا کیسه صفرا مبتلا باشد، باید از خوردن هل خودداری کند.

    تورم در پوست:

اگر بدن شما نسبت به هل حساس است، نباید هل را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید. این کار می تواند برای پوست مضر باشد و باعث التهاب در پوست و همچنین درد شود. این مشکل در زمستان زیاد است، بنابراین بیش از حد از هل استفاده نکنید.

    سرگیجه و استفراغ:

مصرف بیش از حد هل، می تواند عوارض جانبی زیادی داشته باشد. بعنوان مثال می تواند باعث استفراغ شود.

هل را کامل مصرف کنیم یا به صورت پودر شده؟

دستور العمل هایی که از هل سیاه استفاده می کنند، معمولا از کل غلاف با دانه های دست نخورده استفاده می کنند. غلاف ها پس از انجام پخت و پز دور ریخته می شوند، زیرا خرد کردن کل غلاف ناخوشایند است.

اگر از دستور العمل هل سبز استفاده می کنید، در حالت ایده آل با غلاف هل کامل شروع کنید. اگر پودر هل را بخرید، چندان طعمی نخواهد داشت زیرا روغن های ضروری دانه هل پس از دور ریختن دانه ها طعم خود را نسبتا سریع از دست می دهند.

مزه هل شبیه چیست؟

هل دارای عطر و طعمی قوی، شیرین، تند و معطر است که دارای شباهت جزئی به لیمو و نعنا است. هل سیاه دارای رگه ی دودی و بخوبی یک منتول سرد کننده است.

آشپزی با هل

می توانید از هل پودر شده به طور مستقیم برای دستور العمل های غذایی استفاده کنید؛ اما استفاده از غلاف ها طعم بیش تری خواهد داشت. غلاف های هل سبز را به مدت چند دقیقه درون یک ماهیتابه خشک بو بدهید. سپس یک دقیقه اجازه دهید خنک شوند و نهایتا دانه ها را از غلاف خارج کنید. غلاف ها را ذخیره کنید تا از آن برای افزودن طعم به قهوه یا چای استفاده کنید. برای رسیدن به بهترین نتیجه، دانه ها را درون هاون خرد کنید. حتی می توانید از دستگاه آسیاب ادویه نیز استفاده کنید.

اگر برای نوشیدنی های گرم مانند قهوه از هل سبز استفاده می کنید، کافی است سه تا چهار دانه هل را به همراه دانه قهوه خرد کنید و طبق معمول از آب داغ استفاده کنید. در برخی از مناطق کل غلاف را خرد می کنند، اما استفاده از دانه ها درست تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *