فوریه 23, 2024

 

نظام بهداشتی ترکیه همواره از طریق دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی برتر و همچنین سازمان‌های نظامی به صورت فعال در ارتقاء تخصص و مهارت دندانپزشکان در این کشور سرمایه‌گذاری می‌کند. در حال حاضر نیز دندانپزشکان در ترکیه علاوه بر جایگاه مناسب، از درآمد بسیار خوبی برخوردارند.

به همین دلیل یکی از موضوعاتی که متقاضیان دندانپزشکی و کسانی که به حرفه دندانپزشک علاقه‌مندند، به آن توجه می‌کنند، درآمد حاصل از این حرفه است. در ادامه مطلب، به بررسی درآمد دندانپزشک در ترکیه خواهیم پرداخت و شما را با جوانب مختلف این موضوع آشنا خواهیم کرد. با مطالعه مطلب، شما می‌توانید به نحوه تحصیل در ترکیه و درآمد دندانپزشکان بطور کامل آشنا شوید.

متوسط درآمد دندانپزشکان در ترکیه

درآمد دندانپزشکان در ترکیه می‌تواند متغیر باشد و بستگی به عوامل مختلفی از جمله تخصص، سابقه کار، محل کار و نوع مطب یا بیمارستانی که در آن فعالیت می‌کنند، داشته باشد. با این حال مطابق با آمار و اطلاعاتی که وب سایت Salary Explorer در اختیار کاربران قرار داده است؛ درامد دندانپزشک در ترکیه از حدود 10 هزار لیر الی 30 هزار لیر محاسبه می‌شود. بنابراین متوسط درامد دندانپزشکان در این کشور حدود 18 هزار لیر خواهد بود.

به طور کلی برخی از تخصص‌های دندانپزشکی مانند ارتودنسی، جراحی فک و صورت، زیبایی دندان و زیبایی لبخند، می‌توانند درآمد بالاتری نسبت به تخصص‌های دیگر داشته باشند. البته باید در نظر داشت که هزینه‌ها و مخارج مربوط به تجهیزات پزشکی، اجاره مطب، پرسنل و سایر هزینه‌های مرتبط با تأسیس و راه‌اندازی یک مطب دندانپزشکی نیز در محاسبه درآمد دندانپزشکان مؤثر هستند.

میزان درامد دندانپزشکان در شهرهای مختلف ترکیه

در بخش قبلی درمورد میزان درامد دندانپزشکان صحبت کردیم؛ اما توجه داشته باشید که این میزان درآمد متوسط در ترکیه ممکن است در شهرهای مختلف از جمله آنکارا، استانبول و ازمیر متفاوت باشد. به عنوان مثال، شهر آنکارا شرایط کاری بهتری دارد و به نسبت درآمد در آن نیز بیشتر خواهد بود. متوسط درآمد ماهانه پزشکان در این شهر حدوداً 20 هزار لیر است، به این معنی که بیشترین بخشی از پزشکان در آنکارا درآمد ماهیانه حدوداً 20 هزار لیر یا بیشتر را دریافت می‌کنند. از طرف دیگر، شهر آنتالیا نیز یکی از شهرهای مهم ترکیه بوده که متوسط حقوق در این شهر نیز حدوداً 18 هزار لیر است.

تحصیل رشته دندانپزشکی در کشور ترکیه

در کشور ترکیه، تحصیل در رشته دندانپزشکی یک مسیر حرفه‌ای مرتبط با درمان و بهداشت دهان و دندان است. این رشته به صورت کامل در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی معتبر در سراسر کشور تدریس می‌شود. برنامه تحصیلی در دندانپزشکی در ترکیه شامل دروس عمومی و تخصصی مرتبط با علوم پایه و بالینی مرتبط با دندانپزشکی است.

دانشجویان در طول تحصیل خود به طور عملی و تئوری به موضوعاتی مانند آناتومی، فیزیولوژی، بیوشیمی، میکروبیولوژی، بیومکانیک، طراحی لبخند، جراحی دهان و فک، پروتزهای دندانی، پیوند استخوانی و درمان‌های ریشه دندان و غیره می‌پردازند. همچنین پس از اتمام دوره تحصیلی، فارغ‌التحصیلان راه‌های مختلف شغلی در دندانپزشکی در ترکیه پیش رو دارند.

آنها می‌توانند به عنوان دندانپزشکان عمومی در بیمارستان‌ها، مراکز بهداشتی، کلینیک‌ها و مطب‌ها کار کنند. همچنین، می‌توانند به عنوان تخصصی در زمینه‌های مختلفی از جمله ارتودنسی، زیبایی دندان، جراحی دهان و فک، پروتزهای دندانی و ایمپلنتولوژی فعالیت کنند. همچنین در طول تحصیل در دندانپزشکی در ترکیه، دانشجویان باید با مقررات و استانداردهای مربوط به این حرفه آشنا شوند و نکات اخلاقی و حرفه‌ای را که در ارتباط با بیماران و روش‌های درمانی استفاده می‌شود، رعایت کنند.

تحصیل رشته دندانپزشکی بدون کنکور ترکیه

یکی از سوالات علاقه‌مندان به این رشته بخصوص در کشور ترکیه این است که آیا می‌توان در رشته دندانپزشکی بدون کنکور از دانشگاه پذیرش دریافت کرد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم بله امکان پذیر است. باتوجه به اینکه دانشگاه‌های دولتی ترکیه همانند ایران بدون کنکور دانشجوی دندانپزشکی نمی‌پذیرند، اما دانشگاه‌های خصوصی در ترکیه وجود دارند که بدون نیاز به آزمون ورودی تنها از طریق سوابق تحصیلی می‌توانید در رشته دندانپزشکی به تحصیل بپردازید.

دانشگاه‌هایی مانند مدیپل، بیرونی، یدی تپه و بیلمنت از جمله دانشگاه‌هایی هستند که در رشته دندانپزشکی بدون کنکور دانشجو می‌پذیرند و چه بسا سطح علمی و امکانات بیشتری نسبت به سایر دانشگاه‌های دولتی دارند. این دانشگاه‌ها به خوبی شناخته شده‌اند و کیفیت آموزش و تحقیقات در آن‌ها بسیار بالاست و پس از فارغ‌التحصیلی نیز می‌توانید در کشورهای دیگر در این حوزه مشغول به کار شوید. تنها نکته‌ای که باید آن را در نظر بگیرید هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون آزمون است. همانطور که گفته شد این دانشگاه‌ها خصوصی بوده و هزینه بیشتری نسبت به دانشگاه‌های دولتی برای تحصیل باید بپردازید.

شما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر در این خصوص با  مشاوران تحصیلی مهاجرتی تماس حاصل کنید تا با اطلاعات بیشتری در این خصوص اقدام نمایید. بنابراین اگر قصد تحصیل در رشته دندانپزشکی بدون کنکور دارید می‌توانید به وب سایت aloapply.com مراجعه کرده و با کارشناسان الواپلای تماس بگیرید تا در کوتاه‌ترین زمان راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید. 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *