می 20, 2024

[ad_1]

یک تمیز کردن دندان حرفه ای می تواند پلاک و جرم دندان را از بین ببرد. با این حال، داروهایی مانند مسواک زدن کامل و نخ دندان کشیدن روزانه ممکن است از تجمع جرم جلوگیری کرده و به حذف پلاک در خانه کمک کند. وقتی افراد غذا می خورند، باکتری های موجود در دهان کربوهیدرات های غذا را به اسید تجزیه می کنند. این با ذرات غذا و بزاق باقی مانده مخلوط می شود و پلاک ایجاد می کند.

https://www.youtube.com/watch?v=owNMKbZBLD8

ایجاد پلاک و تارتار

پلاک یک لایه چسبنده از باکتری است که پس از خوردن و آشامیدن روی دندان ها و لثه ها تشکیل می شود. اگر درمان نشود، می تواند منجر به پوسیدگی دندان و بیماری لثه شود. معاینات منظم دندانپزشکی و تمیز کردن حرفه ای برای حفظ سلامت دندان ها و لثه ها ضروری است. با این حال، چندین درمان خانگی نیز وجود دارد که می توانید از آنها برای پیشگیری و از بین بردن پلاک استفاده کنید.

تارتار رسوبات کلسیفیه سختی است که دندان ها و لثه ها را تشکیل می دهند و می پوشانند. زمانی که باکتری‌هایی که به طور طبیعی در دهان وجود دارند با بقایای ذرات غذا مخلوط می‌شوند و یک لایه چسبناک به نام پلاک تشکیل می‌دهند، ایجاد می‌شود. هنگامی که پلاک درمان نشود، سفت و تغییر رنگ داده و تارتار را تشکیل می دهد. این برای دندان ها و لثه ها نیز وحشتناک است. این نه تنها ناخوشایند است، بلکه با تجمع و رشد باکتری هایی که پوشش داخلی دندان ها به نام مینای دندان را از بین می برند، منجر به پوسیدگی دندان ها می شود.

بهترین راه برای از بین بردن پلاک

مرتب مسواک بزنید و نخ دندان بکشید

حذف پلاک در منزل با نخ دندانساده ترین راه برای از بین بردن پلاک، مسواک زدن دندان های خود حداقل دو بار در روز است. شما باید از مسواک نرمی استفاده کنید که حداقل هر سه تا چهار ماه یکبار زمانی که موها شروع به ساییدگی می کنند، آن را تعویض کنید. همچنین می‌توانید از یک مسواک برقی استفاده کنید، که می‌تواند در از بین بردن پلاک‌ها نسبت به مسواک‌های سنتی مؤثرتر باشد.

قبل از مسواک زدن نخ دندان بکشید تا تکه های غذا شل شود تا بتوانید آنها را با مسواک پاک کنید. برای نخ دندان کشیدن:

 1. حدود 18 اینچ نخ دندان بردارید، یک سر آن را دور انگشتان میانی خود بپیچید.
 2. نخ را بین انگشتان شست و سبابه خود محکم نگه دارید، سپس نخ را به آرامی بین دو دندان فشار دهید.
 3. نخ دندان را به شکل “C” در کنار یک دندان حرکت دهید.
 4. نخ را به آرامی بالا و پایین بمالید و به فشار دادن آن روی دندان خود ادامه دهید. مواظب باشید نخ را تکان ندهید یا نشکنید.
 5. این روند را برای تمام دندان های خود تکرار کنید و مراقب باشید که پشت دندان های عقب خود نیز نخ دندان بکشید.

پس از استفاده از نخ دندان، باید هر بار دو دقیقه را صرف مسواک زدن کنید. برای مسواک زدن:

 1. به اندازه یک نخود خمیر دندان را روی مسواک خود قرار دهید. برای کودکان، مقدار خمیر دندان باید به اندازه یک دانه برنج باشد.
 2. مسواک خود را با زاویه 45 درجه نسبت به لثه ها روی دندان های خود نگه دارید.
 3. مسواک خود را با ضربات کوتاه و آرام به همان عرض دندان هایتان به جلو و عقب ببرید.
 4. تمام سطوح خارجی، سطوح داخلی و سطوح جویدنی دندان های خود را مسواک بزنید و زبان خود را فراموش نکنید.
 5. مسواک خود را به صورت عمودی برای داخل دندان های جلویی خود خم کنید و حرکت های کوچکی به سمت بالا و پایین انجام دهید.

متأسفانه، پلاک پس از برس کشیدن دوباره به سرعت جمع می شود. برخی از متخصصان درمان های خانگی دیگری را برای از بین بردن تجمع پلاک توصیه می کنند. اینها شامل روغن کشی و درمان های جوش شیرین است.

استفاده از نخ دندان

نخ دندان آب ممکن است به رسیدن پلاک از بین دندان ها کمک کند. این ابزار از فشار آب برای از بین بردن مواد غذایی و پلاک ها در جایی که ممکن است نخ دندان به آن نرسد استفاده می کند. همچنین لثه ها را ماساژ می دهد. طبق یک بررسی، استفاده از نخ دندان و مسواک دستی نسبت به استفاده از نخ نخ و مسواک دستی در از بین بردن پلاک موثرتر بود. با این حال، جایگزین نخ دندان سنتی نمی شود – فرد نیز باید از آن استفاده کند.

از دهانشویه استفاده کنید

دهانشویه رفع پلاک در منزلدهانشویه روش موثر دیگری برای جلوگیری از ایجاد پلاک است. به دنبال دهانشویه‌ای باشید که حاوی فلوراید باشد، که می‌تواند مینای دندان شما را تقویت کند و به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک کند. برخی از دهانشویه ها همچنین حاوی عوامل ضد باکتریایی هستند که می توانند باکتری های ایجاد کننده پلاک را از بین ببرند. به یاد داشته باشید که پس از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، دهان خود را با دهانشویه بشویید.

روغن کشی را امتحان کنید

روغن کشی یک روش قدیمی آیورودا است که می تواند به حذف باکتری ها از دهان شما کمک کند. چرخاندن روغن – معمولاً روغن نارگیل یا زیتون – در اطراف دهان ممکن است باعث تقویت دندان‌ها، جلوگیری از پوسیدگی دندان، تسکین درد لثه و از بین بردن پلاک شود.

برای انجام “روغن کشی”، حدود یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل یا زیتون را به مدت 20 تا 30 دقیقه دور دهان خود بچرخانید (بسیار طولانی تر از زمانی که دور دهانشویه معمولی بچرخانید). روغن نارگیل بسیار مفید است زیرا حاوی اسیدهای چرب مانند اسید لوریک است که اثرات ضد التهابی و ضد میکروبی دارد.

از جوش شیرین استفاده کنید

جوش شیرین یک ساینده طبیعی است که می تواند به حذف لکه های سطحی و پلاک از روی دندان شما کمک کند. مسواک زدن با جوش شیرین می تواند به طور ایمن و موثر پلاک را از بین ببرد. در حالی که خمیر دندان جوش شیرین هنوز ساینده است، به اندازه مینای دندان ها سخت نیست و می تواند پلاک ها را بدون آسیب رساندن به مینای دندان از بین ببرد. مقدار کمی جوش شیرین را با آب مخلوط کنید تا خمیر به دست آید، سپس دندان های خود را با خمیر مسواک بزنید. مراقب باشید جوش شیرین را قورت ندهید، زیرا ممکن است برای معده شما خشن باشد. در صورت تمایل می توانید این کار را یک بار در هفته انجام دهید.

آدامس بدون قند بجوید

جویدن آدامس بدون قند نیز می تواند به حذف پلاک از روی دندان شما کمک کند. هنگامی که آدامس می جوید، دهان شما بزاق بیشتری تولید می کند که می تواند ذرات غذا و باکتری ها را بشوید. به دنبال آدامس حاوی زایلیتول باشید، یک شیرین کننده که می تواند به جلوگیری از تجمع پلاک کمک کند.

یک رژیم غذایی سالم داشته باشید

در نهایت، خوردن یک رژیم غذایی سالم نیز می تواند به جلوگیری از تجمع پلاک کمک کند. از غذاهای شیرین و نشاسته ای که می توانند باکتری های ایجاد کننده پلاک را تغذیه کنند، خودداری کنید. در عوض، از یک رژیم غذایی غنی از میوه ها، سبزیجات و غلات کامل استفاده کنید. این غذاها می‌توانند به خنثی کردن اسیدهای موجود در دهان و سلامت دندان‌ها و لثه‌ها کمک کنند.

جلوگیری

بهترین راه برای جلوگیری از ایجاد پلاک و جرم بر روی دندان استفاده از نخ دندان یک بار در روز و مسواک زدن دو بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید است. حتماً مسواک ها را مرتباً عوض کنید زیرا با استفاده از آن ها کارایی خود را از دست می دهند.

رفع جرم پلاک در منزلمعاینات منظم دندانپزشکی و تمیز کردن حرفه ای می تواند به پیشگیری و درمان مشکلات سلامت دهان کمک کند. دندانپزشکان کل دهان را معاینه می کنند و علائم پوسیدگی دندان، بیماری لثه و سرطان دهان را بررسی می کنند. همچنین هرگونه پلاک یا جرم روی سطح دندان ها و در مکان های صعب العبور را از بین می برند. دندانپزشکان همچنین می توانند دندان ها را با فلوراید درمان کنند تا از پوسیدگی دندان جلوگیری کنند.

اگر دندانپزشک متوجه هرگونه حفره یا التهاب لثه شود، راه هایی را برای کاهش علائم و جلوگیری از آسیب بیشتر توصیه می کند. آنها ممکن است دهانشویه پزشکی تجویز کنند یا توصیه کنند که روال بهداشت دهان و دندان فرد را تنظیم کنند.

تغییرات رژیم غذایی همچنین می تواند به جلوگیری از ایجاد پلاک و جرم کمک کند. کاهش مصرف قند، نشاسته و غذاهای اسیدی می تواند خطر پوسیدگی دندان را کاهش دهد.

برای کاهش خطر پلاک و جرم، فرد باید از موارد زیر اجتناب کند:

 • شیرینی و آب نبات
 • غذاهای نشاسته ای یا شیرین که می توانند به دندان بچسبند، مانند نان، چیپس سیب زمینی و برخی میوه های خشک
 • نوشابه و نوشیدنی های ورزشی
 • آب مرکبات

نتیجه

در نتیجه، راه های مختلفی برای از بین بردن پلاک در خانه وجود دارد. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم، استفاده از دهانشویه، آزمایش روغن کشی، استفاده از جوش شیرین، جویدن آدامس بدون قند و خوردن یک رژیم غذایی سالم همگی می توانند به جلوگیری از تجمع پلاک کمک کنند. به خاطر داشته باشید که برای تمیز کردن و معاینات حرفه ای به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید و همیشه از یک روال بهداشت دهان و دندان پیروی کنید. با مراقبت از دندان های خود در خانه می توانید یک عمر لبخند سالم داشته باشید.

منابع:

https://www.healthline.com/health/how-to-remove-plaque

https://www.webmd.com/oral-health/guide/tartar-dental-calculus-overview

https://www.medicalnewstoday.com/articles/324341

https://www.colgate.com/en-us/oral-health/threats-to-dental-health/can-you-remove-tartar-at-home


[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *