ژوئن 14, 2024
جرم گیری دندان

[ad_1]

جرم گیری دندان یکی از راه‌های سفیدکردن دندان است. هنگامی که دندان‌ها به مشکل می‌خورند، سختی‌هایی مثل درد زیاد، بوی بد دهان، عفونت و… گریبان فرد را می‌گیرند. سلامت دندان‌ها اهمیت زیادی دارد؛ اما این پایان ماجرای ما و دندان‌هایمان نیست. زیبایی ظاهری هر فردی در درجه اول در صورت و لبخند او دیده می‌شود. نداشتن دندان‌های تمیز باعث کاهش اعتمادبه‌نفس در افراد می‌شود. جرم گیری اقدامی است که بسیاری از افراد برای زیبایی دندان‌هایشان انجام می‌دهند. برخی فکر می‌کنند لق شدن دندان بعد از جرم گیری اتفاق خواهد افتاد. اما آیا این باور درست است؟ برای یافتن پاسخ، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

 جرم گیری دندان

جرم گیری دندان چگونه انجام می‌شود؟

برای این که بدانیم باور لق شدن دندان بعد از جرم گیری حقیقت دارد یا خیر، ابتدا باید با سازوکار جرم گیری آشنا شویم.

جرم گیری دندان در بعضی مواقع ضروری است. بزاق، باکتری‌ها و پروتئین‌های موجود در دهان شما یک لایه نازک را تشکیل می‌دهند که تقریبا همیشه دندان‌های شما را می‌پوشاند. وقتی غذا می‌خورید، ذرات ریز، اسیدها و قندها به این لایه می‌چسبند و تجمعی روی دندان ایجاد می‌کنند که به آن پلاک می‌گویند.

این رسوبات از املاح موجود در آب دهان، مواد غذایی و میکروب‌ها و باکتری‌ها تشکیل می‌شود. اگر مسواک زدن را رعایت کنید این رسوبات به تشکیل جرم نمی‌رسند و نابود می‌شوند. در صورت سهل‌انگاری در مسواک زدن، جرم رسوب کرده و لایه‌ای تیره روی دندان تشکیل می‌دهد. زمانی که جرم به این حد رسید، دیگر با مسواک زدن نمی‌توان کار زیادی را پیش برد و باید از جرم گیری دندان استفاده کرد.

برای جرم گیری از دو روش استفاده می‌شود:

روش اول:

استفاده از دستگاه اولترا سونیک است که با امواج فراصوت به جرم گیری کمک می‌کند.

روش دوم:

استفاده از ابزارهای جرم گیری دستی است. این روش برای جرم‌های سطحی‌تر کاربرد دارد. برخی فکر می‌کنند احساس لق شدن دندان بعد از جـرم گیری به‌خاطر این است که مینای دندان نیز تراشیده می‌شود. این تصور درست نیست و مینای دندان در جـرم گیری سالم باقی می‌ماند. به طور میانگین بهتر است سالی یک‌بار برای جـرم گیری به پزشک مراجعه کنید.

دلیل احساس لق شدن دندان بعد از جرم گیری چیست؟

باید بدانید که در واقع خود عمل جرم گیری باعث لق شدن دندان نمی‌شود. بااین‌حال ممکن است برخی افراد را ببینید که از لق شدن دندان بعد از جرم گیری حرف می‌زنند. دلیل این موضوع آن است که جرم به‌مرورزمان باعث تحلیل‌رفتن لثه می‌شود و احساس می‌کنید دندان لق شده است. حال سؤال این است که چرا قبل از جرم گیری این احساس لق بودن به سراغ شما نیامده است؟ باید بگوییم؛ زیرا خود جرم‌ها به‌عنوان بخشی از دندان، دندان را نگاه می‌داشتند. با از بین رفتن این جرم‌ها توسط جرم گیری، لق شدن دندان در دهان شما حس می‌شود.

جرم گیری دندان

برای این که از این مورد جلوگیری کنید، زمانی که به پزشک خود مراجعه می‌کنید ابتدا بخواهید وضعیت دندان‌های شما بررسی شود. اگر برداشتن جرم‌ها منجر به لقی دندان می‌شود، آن گاه تصمیم بگیرید که می‌خواهید جرم گیری انجام دهید یا خیر. در صورتی که اساس دندان‌های شما سالم باشد و جرم خیلی زیادی روی آن ننشسته باشد، جـرم گیری برای شما مفید خواهد بود. در صورت جـرم گیری از شر بوی بد دهان خلاص می‌شوید و از پیشرفت پوسیدگی دندان نیز جلوگیری می‌کنید.

چرا دندان بعد از جـرم گیری حساس می‌شود؟

به جز احساس لق شدن دندان بعد از جـرم گیری، مقداری حساسیت نیز در دندان‌ها دیده می‌شود. باور غلط مردم این است که نازک شدن مینای دندان و آسیب به آن‌ها این حساسیت را به وجود آورده است. این باور غلط است؛ زیرا دستگاه‌های جرم گیری تنها در حد برداشتن جرم توانایی دارند. دلیل این حساسیت از بین رفتن جرم در لثه است که در نتیجه ریشه‌ی دندان کمی با محیط در ارتباط قرار گرفته است. این ارتباط باعث می‌شود تا مدتی نسبت به سرما و گرما حساس باشید. این حساسیت جای نگرانی ندارد و بعد از مدتی برطرف خواهد شد.

آیا خمیردندان‌های ضد جرم کارایی دارند؟

برخی از افراد فکر می‌کنند برای اجتناب از لق شدن دندان بعد از جـرم گیری، بهتر است از خمیردندان‌های ضد جـرم استفاده کنند. استفاده از خمیردندان و مسواک زدن به‌صورت مرتب خوب است، اما نمی‌تواند جرم‌های تشکیل شده روی دندان را از بین ببرد. در واقع این خمیردندان‌ها برخلاف تبلیغات، تنها برای عدم تشکیل جرم مناسب هستند نه از بین بردن جرم‌های از پیش تشکیل شده.

 سخن پایانی در مورد جرم گیری دندان

جرم‌های دندان در اثر رعایت ‌نکردن طولانی مدت بهداشت دهان و دندان رسوبات بیشتر تشکیل می‌دهند. این جرم‌ها باعث پوسیدگی و تحلیل لثه می‌شوند. مسواک نزدن، سیگار کشیدن، قلیان و مصرف زیاد قهوه باعث سرعت گرفتن جرم و پوسیدگی می‌شوند. احساس لق شدن دندان بعد از جـرم گیری برای همه به وجود نمی‌آید. در واقع احساس لقی، به‌خاطر این است که جرم‌هایی که تا کنون دندان شما را نگه می‌داشتند، از بین رفته‌اند. قبل از این که جـرم گیری کنید، باید از پزشک بخواهید وضعیت دندان شما را بررسی کند. اگر اساس دندان‌ها سالم باشد، مشکلی از بابت جـرم گیری نخواهید داشت، بلکه با انجام آن مشکلاتی مثل بوی بد دهان و پوسیدگی دندان نیز از بین می‌روند.

جرم گیری دندان

شبکه تخصصی دندانپزشکی میخک (https://mikhakdental.com/) با استفاده از بهترین دندانپزشکان، بالاترین کیفیت را در زمینه خدمات دندانپزشکی عمومی از جمله جـرم گیری  و سایر خدمات تخصصی ارائه می‌کند. از جمله امکاناتی که دندانپزشکی میخک در اختیار شما می‌گذارد عبارت است از:

  • مشاوره آنلاین و رایگان دندانپزشکی
  • ارائه طرح درمان کامل
  • تعرفه یکسان در تمام شعب
  • طرح دندانپزشکی اقساطی
  • درمان توسط بهترین دندانپزشکان و متخصصان

بنابراین شما می‌توانید با استفاده از دندانپزشکی میخک، به سادگی کلیه مشکلات دهان و دندان خود را با بهترین شرایط و و در سریع‌ترین زمان ممکن برطرف کنید.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *