آوریل 23, 2024

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، احتمالاً تاکنون این سوال برای شما نیز پیش آمده است که آیا می‌توان از بیمه طلایی برای ایمپلنت دندان استفاده کرد؟ گاهی دندان‌های ما در اثر تصادفات رانندگی یا برخی عوامل خارجی دچار آسیب جدی می‌شوند که قادر به ترمیم آنها نیستیم. در بسیاری موارد مراقبت نکردن و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان موجب پوسیدگی دندان‌ها می‌شود. در نتیجه این مشکل به عصب رسیده و حتی از دست دندانپزشک نیز کاری بر نمی‌آید. در این شرایط پزشک چاره‌ای جز کشیدن دندان ندارد. بر همین اساس در ادامه قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که آیا امکان استفاده از بیمه طلایی برای ایمپلنت دندان وجود دارد.

ایمپلنت دندان چیست؟

شاید برایتان جالب باشد که بدانید قرن‌ها از عمر ایمپلنت دندان می‌گذرد. تاریخچه ایمپلنت دندان به سال ۶۰۰ قبل از میلاد باز می‌گردد. در آن زمان چین باستان بامبوهای حک شده را جایگزین دندان‌های از دست رفته خود می‌کردند. این بامبوها به خوبی بر روی استخوان فک ثابت می‌ماندند. ۲ هزار سال بعد از آن مصریان باستان از فلزات گران بها به جای دندان‌های از دست رفته خود استفاده کردند. به مرور زمان عاج فیل، صدف و جواهرات با ارزشی مثل یشم جای خالی دندان‌ها را پر کرد. البته اغلب این دندان‌ها نه به خاطر زیبایی بلکه به دلیل عملکردشان ساخته می‌شدند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره هزینه ایمپلنت دندان می‌توانید از صفحه زیر دیدن فرمائید.

قیمت ایمپلنت دندان

در حال حاضر میلیون‌ها نفر در سطح جهان با مشکلات دهان و دندان دست و پنجه نرم می‌کنند که شایع‌ترین آنها ورم لثه و پوسیدگی است. با وجود این که علم دندانپزشکی در این زمینه پیشرفت بسیاری کرده است، با این حال تنها راه جایگزینی دندان‌های از دست رفته استفاده از پروتزهای مصنوعی دندان است. خوشبختانه در حال حاضر ایمپلنت دندان راهکاری مطمئن برای رفع مشکلات این چنینی است. از سوی دیگر ایمپلنت دندان را می‌توان به کمک بیمه‌های مختلف با بهترین قیمت انجام داد.

در واقع زمانی که یک دندان از بین می‌رود دیگر ریشه‌ای باقی نمی‌ماند. به همین خاطر دندانپزشک قادر به ترمیم دندان نبوده و با قرار دادن پروتز بر روی دندان به دنبال حفظ ظاهر آن می‌باشد. در این شرایط پزشک استفاده از ایمپلنت دندان را پیشنهاد می‌دهد. ایمپلنت پایه‌ای از جنس فلز تیتانیوم است و جایگزینی کارآمد و مناسب برای دندان‌های از دست رفته به شمار می‌رود. بعید به نظر نمی‌رسد که این دندان بسیار محکم‌تر از دندان اصلی فرد باشد.

استفاده از ایمپلنت دندان چه مزایایی دارد؟

ایمپلنت‌ها از مزایای بسیاری برخوردار هستند که مهم‌ترین آنها عبارتند از:

مزایای ایمپلنت دندان

افزایش اعتماد به نفس: بدون تردید با استفاده از ایمپلنت دندان لبخند شما زیباتر خواهد شد. از همین رو اعتماد به نفس تان نیز افزایش می‌یابد.

دوام و طول عمر بالا: اگر بهداشت دهان و دندان خود را به درستی رعایت کنید، طول عمر و ماندگاری ایمپلنت شما افزایش می‌یابد.

سهولت در خوردن و آشامیدن: هنگام استفاده از دندان مصنوعی شاهد لغزندگی آنها داخل دهان می‌باشیم. همین موضوع می‌تواند مشکلاتی را در جویدن غذا ایجاد کند. خوشبختانه ایمپلنت‌ها چنین مشکلاتی را ندارند و کاربرد آنها مانند دندان‌های طبیعی می‌باشد. از سوی دیگر هنگام خوردن و آشامیدن هیچ دردی احساس نخواهید کرد.

سهولت در استفاده: هنگام استفاده از دندان مصنوعی امکان جابجایی و افتادن آن از دهان وجود دارد. البته این مشکل به کمک چسب‌های مخصوص تا حدودی برطرف می‌شود. با این حال استفاده از ایمپلنت دندان این قبیل مشکلات را به همراه ندارد.

سهولت جایگزینی در دهان: از آن جایی که ایمپلنت‌ها به طور دائم به لثه متصل شده و مانند عضو طبیعی هستند، بنابراین مشکلات دندان مصنوعی را نخواهند داشت.

بهبود سلامت دهان و دندان: استفاده از ایمپلنت دندان نیازمند تراشیدن دندان‌ها نمی‌باشد زیرا قرارگیری ایمپلنت با استحکام دندان‌های کناری کاری ندارد. همین مسئله سلامت دندان‌ها را حفظ می‌کند.

بهبود تکلم فرد: ایمپلنت مانند دندان مصنوعی مانع تلفظ صحیح نشده و به شکل کاملاً مناسبی در دهان قرار می‌گیرد.

بهبود شکل ظاهری فرد: ایمپلنت‌ها همانند دندان طبیعی به استخوان فک پیچ خورده و به صورت دائمی در دهان قرار می‌گیرند.

هزینه ایمپلنت یا کاشت دندان

پیش از آن که به موضوع استفاده از بیمه طلایی برای ایمپلنت دندان بپردازیم، ابتدا بهتر است پیرامون هزینه ایمپلنت توضیحاتی را ارائه دهیم. کاشت دندان یا همان ایمپلنت از جمله روش‌های حساس و ظریف است؛ به گونه‌ای که جایگزین دندان‌های از دست رفته شما می‌شود. از سوی دیگر به خاطر سنگین بودن هزینه‌های دندانپزشکی، باید انتظار هزینه بالای ایمپلنت دندان را داشته باشیم. در واقع ایمپلنت دندان هزینه‌هایی را شامل می‌شود که در طول مراحل مختلف درمان صرف خواهد شد. به طور معمول این هزینه‌ها تعیین کننده شرایط دندانی فرد است. به طور کلی هزینه ایمپلنت بعد از معاینه دندانپزشک تعیین شده و به عوامل مختلفی بستگی دارد. عواملی مانند نوع کلینیک، تجربه دندانپزشک، نوع ایمپلنت، هزینه‌های مربوط به عکس برداری و آزمایش، تعداد ایمپلنت، درمان‌های جانبی، جنس روکش و اباتمنت، تعیین مراحل کاشت و … در تعیین هزینه ایمپلنت تأثیرگذار است.

علت گران بودن هزینه ایمپلنت چیست؟

در حال حاضر بسیاری از افراد برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته خود دغدغه بزرگی دارند و آن هم چیزی جز هزینه بالای ایمپلنت نیست. به این خاطر که ایمپلنت از جمله جراحی‌های گران قیمت دندان است؛ به ویژه زمانی که نیاز به ایمپلنت کامل دو فک باشد. بر همین اساس بسیاری از افراد به دنبال جبران هزینه ایمپلنت به کمک بیمه‌های دندانپزشکی است تا از این طریق بخشی از هزینه‌های درمانی خود را پوشش دهند. عواملی مانند سابقه و تخصص دندانپزشک، فیکسچر، تاج، هزینه جراحی، اباتمنت و موقعیت جغرافیایی مراکز دندانپزشکی همگی موجب بالا رفتن هزینه ایمپلنت دندان می‌شوند. البته در این میان قیمت ایمپلنت کره‌ای بسیار مناسب است.

آیا امکان استفاده از بیمه طلایی برای ایمپلنت دندان وجود دارد؟

همان طور که می‌دانید بسیاری از بیمه‌های پایه مانند بیمه تأمین اجتماعی تنها خدماتی نظیر جرم گیری، پر کردن و کشیدن دندان را پوشش می‌دهند و از خدماتی نظیر ارتودنسی، ایمپلنت دندان، لمینت، عصب کشی و … سر باز می‌زنند.

به منظور پاسخ به این سؤال که آیا استفاده از بیمه طلایی برای ایمپلنت دندان امکان پذیر است؟ باید گفت قرارداد بیمه طلایی فرهنگیان، خدمات دندانپزشکی را به دلیل هزینه‌های بالای آن پوشش نمی‌دهد. با این حال برخی درمانگاه‌ها و مراکز طرف قرارداد بیمه طلایی فرهنگیان تخفیف ۲۰ الی ۳۰ درصدی برای خدمات دندانپزشکی در نظر گرفته اند. به نقل از مدیر کل اداره تعاون پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش، در حال حاضر ۱۲۰ درمانگاه مجهز در سراسر کشور وجود دارد که اقدام به ارائه خدمات دندانپزشکی تخفیف دار می‌نمایند. متأسفانه اغلب این درمانگاه‌ها در شهرهای بزرگ وجود دارد و همین مسئله بزرگ‌ترین مشکل این طرح است.

منبع: هزینه ایمپلنت دندان با بیمه

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *