فوریه 21, 2024


 

امروزه دیگر کسی نیست که منکر اهمیت دندان ها در سلامت و زیبایی صورت انسان باشد. اگر به دلایلی مانند ضربه شدید، تصادف، عدم رعایت نکات بهداشت دهان و … یک یا چند دندان خود را از دست داده اید، ایمپلنت دندانی بهترین و مطمئن ترین روش برای ترمیم است. ایمپلنت، یک جانشین همیشگی و ثابت برای دندان های از دست رفته است که با کارکرد مشابه با دندان های طبیعی انسان؛ نحوه گفتار، جویدن و فرم فک را بهبود و زیبایی لبخند و اعتماد به نفس شما را بازیابی می کند.

ممکن است از کسانی که دندان خود را روش ایمپلنت کرده اند، شنیده باشید که این روش چندین ماه طول میکشد و همین مورد شما را از انجام این متد کاشت دندان منصرف کرده باشد، اما روشی به نام ایمپلنت دندان فوری یا ایمپلنت دندان یک روزه وجود دارد که راه چاره این مشکل میباشد. تا پایان این مطلب همراه ما باشید تا به طور کامل با ایمپلنت دندان دو مرحله ای و فوری و تفاوت آنها با هم آشنا شوید.

ایمپلنت دندان چیست؟

اگر قصد کاشت دندان با روش ایمپلنت را دارید، باید ابتدا بدانید که ایمپلنت دندان چیست؟ در فرآیند ایمپلنت دندان، جراح ابتدا بخشی از استخوان فک را با دستگاه های مخصوص سوراخ کرده تا فضای مورد نیاز برای قرار دادن پایه ایمپلنت آزاد شود. بدنه ایمپلنت معمولاً پایه ای از جنس تیتانیوم است که جایگزین ریشه دندان شده و با قرارگیری روکش به روی آن تبدیل به نوعی دندان دائمی می شود. این پایه به وسیله جراحی، داخل استخوان فک جایگذاری می شود.

ایمپلنت دندان

چرا ایمپلنت دندان؟

تا به حال روش های زیادی برای ترمیم و جانشینی دندان از دست رفته در علم دندانپزشکی معرفی شده است اما ایمپلنت با اختلاف، بهترین روش کاشت دندان است که برخلاف قیمت بالای آن هنوز افراد زیادی مایل به انجام این روش می باشد، اما چرا؟ دلایل زیر نمونه هایی از مزایای ایمپلنت دندان میباشد:

 •         جنس پایه ایمپلنت از تیتانیوم است که یک فلز کاملا متناسب با بدن است و هیچ حساسیتی ایجاد نمیکند.
 •         بدنه تیتانیومی ایمپلنت دندان با استخوان فک ترکیب شده و هرگز تکان نمی خورد.
 •         این روش هیچ خللی در روند صحبت کردن و غذا خوردن به وجود نمی آورد.
 •         ایمپلنت دندانی ظاهر کاملا طبیعی دارند و هیچ کس متوجه تفاوت آن با دندان های معمولی نمی شود.
 •         درصد موفقیت ایمپلنت دندان ۸۰ درصد است که نسبت به سایر روش های کاشت دندان بسیار بالاتر است.
 •         این روش اصلاح طرح لبخند باعث سالم ماندن استخوان فک شده، به طوری که ساختار صورت کاملا دست نخورده باقی میماند.

عوارض ایمپلنت دندان

حالا که با مزایای ایمپلنت دندانی آشنا شدید، بد نیست از عوارض جانبی آن نیز مطلع شوید تا با آگاهی کامل نسبت به کاشت دندان تصمیم گیری کنید. با اینکه ایمپلنت روش کم خطری است اما طبیعی است که معایبی هم داشته باشد اما مواردی که در ادامه ذکر میکنیم در حدی نیستند که شما را از فکر کاشت ایمپلنت منصرف کنند. عوارض ایمپلنت دندان عبارتند از:

 •         اگردندانپزشک پیش از کاشت پایه ایمپلنت، آن محل را به خوبی تمیز و ضد عفونی نکند، احتمال تجمع باکتری ها و در نتیجه عفونت وجود دارد. جراحان ماهر و باتجربه معمولا پیش از جراحی، آنتی بیوتیک تجویز میکنند تا تمام باکتری های موجود در آن منطقه از بین برود. همچنین اگر بعد از جراحی ایمپلنت، لثه ها ملتهب و قرمز باشد یا اینکه احساس درد کنید، باید فورا به دندانپزشک مراجعه کنید.
 •         در طی جراحی ایمپلنت ممکن است که لثه ها و استخوان آسیب ببینند. هنگامی که این اتفاق می افتد، ایمپلنت شل میشود و به بافت احاطه شده آسیب میرساند. اگر دائما درد دارید، یا ایمپلنت شل شده است، فورا به دندانپزشک مراجعه کنید.
 •         ممکن است ایمپلنت دندان منجر به آسیب های عصبی هم بشود که با نشانه هایی مانند احساس بی حسی در دهان، صورت یا لثه ها و سوزن سوزن شدن بروز میکند. البته برای جلوگیری از این اتفاقات قبل از انجام جراحی، سی تی اسکن لازم است.
 •         شکست ایمپلنت های دندانی نیز یکی از عوارض این روش کاشت دندان میباشد. منظور از شکست ایمپلنت یعنی زمانی که نیروی شدیدی بر آن وارد شود. اگر ایمپلنت شکسته شود، باید مجددا دندان خود را با این روش جایگزین کنید. برای جلوگیری از شکست ایمپلنت دندان باید از جویدن غذای سفت و دندان قروچه رفتن خودداری کنید.
 •         قرار دادن اشتباه ایمپلنت در لثه بالا میتواند منجر به مشکلات سینوسی شود. ایمپلنتی که به درستی داخل فک فرو نرفته باشد، ممکن است از حفره سینوسی بیرون زده و باعث سردرد و سایر مشکلات مربوط به سینوس ها شود.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان چقدر طول میکشد؟

ممکن است از افرادی که قبلا ایمپلنت دندانی را انجام داده اند شنیده باشید که این روش زمان بر است، درواقع این گفته کاملا درست است. جراحی ایمپلنت که در طی آن پایه تیتانیومی داخل استخوان قرار میگیرد به ازای هر دندان حدود ۱ تا ۲ ساعت طول میکشد و فاز ترمیم ایمپلنت که بعد از این مرحله شروع می شود، حدود ۳ ماه طول میکشد. حالا سوالی که ذهن بسیاری از بیماران را به خود مشغول کرده این است که در این چند ماه چگونه دندان خود را جایگزین کنند؟ نگرانی درباره این موضوع زمانی به اوج خود میرسد که بیمار دندان های جلویی که کاملا در معرض دید هستند را ایمپلنت کرده باشد.

ایمپلنت فوری یا یک روزه چیست؟

ایمپلنت فوری یکی از روش هایی است که در کمترین زمان ممکن و در کوتاه ترین طول درمان اجرا می شود. معمولاً از این روش برای کاشت دندان های جلو استفاده می شود. در این روش، کلیه مراحل کشیدن دندان، کاشت ایمپلنت و مونتاژ پروتز موقت تنها در یک جلسه انجام می شود.

روش ایمپلنت فوری دندان در پاسخ به تقاضای روزافزون بیماران برای جایگزینی سریع تر دندان به وجود آمد. همانطور که پیشتر اشاره کردیم ایمپلنت دندان یک روزه معمولا برای دندان های جلویی استفاده می شود زیرا این دندان ها اولین تصویری هستند که با باز شدن دهان ظاهر می شوند. به این مورد، مشکل جویدن غذاها را نیز اضافه کنید. به همین دلیل پروتز موقت روی پایه قرار داده میشود تا مشکلی برای بیمار پیش نیاید. بعد از گذشت ۳ تا ۵ ماه زمانی که دندانپزشک تشخیص داد محل ایمپلنت به اندازه کافی بهبود یافته است، پروتز دائمی جایگزین خواهد شد.

مزایای ایمپلنت دندان فوری

کاشت ایمپلنت فوری هم برای بیماران و هم برای پزشکان مفید میباشد. از مزایای این روش کاشت دندان میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 •         پروسه بسیار کوتاه تر از ایمپلنت دندان دو مرحله ای
 •         مناسب ترین گزینه جایگزینی دندان برای افرادی که در اثر تصادف دندان های خود را از دست داده اند
 •         حفاظت از پایه ایمپلنت و جلوگیری از ساییده شدن و فشار آوردن به آن
 •         جلوگیری از جا به جا شدن پین های کاشته شده
 •         کاهش هزینه به دلیل اینکه جراحی های اضافه تری ندارد.

معایب ایمپلنت دندان یک روزه

 •         کاهش درصد موفقیت عمل ایمپلنت دندان
 •         مناسب تمام بیماران نیست و بیمار باید از سلامت کامل استخوان ها برخوردار باشد.

ایمپلنت دندان فوری

آیا ایمپلنت فوری انجام دهیم؟

با تمام مزایایی که برای ایمپلنت فوری دندان ذکر کردیم، اما این روش برای بیمارانی مناسب است که میخواهند دندان های از دست رفته خود را با روشی ساده تر که عوارض کمتری داشته باشد در مدت زمان بسیار کوتاهی جایگزین کنند. اگر شما این شرایط را ندارید، توصیه میکنیم که ایمپلنت معمولی را روی دندان های آسیب دیده خود اجرا کنید تا نتیجه بهتری بگیرید.

بهترین کلینیک دندانپزشکی برای اجرای ایمپلنت دندان کجاست؟

ایمپلنت دندان دو مرحله ای و یک روزه هر دو جراحی های حساسی هستند و دندانپزشک مربوطه باید کاملا در این زمینه متخصص و متبحر باشد، به همین خاطر باید در انتخاب بهترین دندانپزشک یا کلینیک، وسواس و دقت زیادی را به خرج دهید. فراموش نکنید که قیمت ارزان یا گران یک کلینیک دندانپزشکی نشان دهنده کیفیت کار و مهارت پزشکان آن نمی باشد. برای آگاهی از این موضوع باید نمونه کارهای آن دندانپزشک و نظرات مردم را مشاهده کنید. اگر شما به دنبال یک کلینیک خوب در زمینه ایمپلنت دندان فوری و معمولی هستید که از بهترین مواد سازنده و برندهای دنیا استفاده کنند و بیماران از کاشت دندان خود نهایت رضایت را داشته باشند، پیشنهاد ما کلینیک ایرانمهر میباشد. با مراجعه به سایت کلینیک دندانپزشکی ایرانمهر (iranmehrdental.com) میتوانید نمونه کارهای ایمپلنت دندان و همین طور برای استعلام قیمت ایمپلنت با شماره های ۴۴۴۵۱۳۳۹-۰۲۱ و ۴۴۴۵۱۶۲۷-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

 Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *