آوریل 22, 2024

به گزارش رکنا به نقل از روابط عمومی فرهنگسرای ارسباران ، چهل و پنجمین نشست تخصصی‌آموزشی «آیین آواز» با یک سخنرانی کارشناسی و چندین اجرای موسیقی، سه‌شنبه ۱۵ اسفندماه ساعت ۱۸ در فرهنگسرای ارسباران برگزار می‌شود.

این برنامه با رویکرد اجرای ساز و آواز و تصنیف، در چند بخش مختلف با اجرای حمید سهرابی برگزار می‌شود؛ بحث تخصصی و کارشناسی این نشست با عنوان «یه دهن آواز» توسط سعید مجیدی، پژوهشگر و مدرس صداسازی و آواز ایرانی ارائه می‌شود.

مجیدی در این سخنرانی به نقش دهان در آواز خواهد پرداخت. این پژوهشگر موسیقی در این باره می‌گوید: «حفره دهان در کنار حفره‌های حلق و بینی یکی از موثرترین قسمت‌های مجرای گفتار در تولید و شکل‌دهی صدا و آواهاست. در جهان با روش‌های مختلفی اعضای دهان را در تولید و تغییر صدا به کار می‌گیرند، در این سخنرانی تلاش می‌شود با مرور تکنیک برخی استادان ایرانی و دیگر کشورها، این نقش را بهتر شناخته و با ارائه تمرین‌هایی به بهبود کیفیت صدا در خوانندگی کمک کنیم.»

در بخش آواز و سخن نیز بامداد فلاحتی به همراه پوریا سبزواری آهنگساز و نوازنده تار حضور می‌یابند. فلاحتی لابلای اجرای ساز و آواز به فراخور صحبت‌هایی مرتبط با اجرایش ارائه می‌کند.

در بخشی دیگر داریوش آریانپور با تار و علیرضا شریعتی با پیانو، مسعود مظلوم خواننده را همراهی می‌کنند. دل‌شکن به آهنگسازی اکبر محسنی و شعر بیژن ترقی و نیز دلتنگی با آهنگسازی و ترانه مسعود مظلوم (در دشتی و بیات اصفهان) از دیگر بخش‌های آیین آواز این ماه است.

در بخشی دیگر احسان عبایی نوازنده تار، مجید رهنما نوازنده نی و مهدی رنگین‌کمان نوازنده تنبک، صدای امیرحسین رحمتی را به ترتیب با اجرای پیش‌درآمد دشتی اثر غلامحسین بیگجه‌خانی، ساز و آواز دشتی، تصنیف نرگس مست و رنگ دشتی شهنازی همراهی می‌کنند. غزل آواز این اجرا اثر از مهدی اخوان‌ثالث خواهد بود.

امیرعلی هاشمی خواننده و ادیب تیرانداز سه‌تارنواز دیگر اجرای نشست را بر عهده دارند. اجرای جداگانه آواز توسط ادیب تیرانداز به همراه سه‌تارنوازی خودش از جمله برنامه‌هایی است که پیش روی مخاطبان برنامه قرار می‌گیرد.

حضور در این برنامه برای عموم علاقه‌مندان آزاد و رایگان است و برای شرکت در آن می‌توانید به فرهنگسرای ارسباران واقع در خیابان شریعتی، بالاتر از سیدخندان، خیابان جلفا مراجعه کنید و برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره ۲۲۸۷۲۸۱۸ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *