می 20, 2024
پروتز کامل

[ad_1]

داشتن دندان مصنوعی یا پروتز دندان در سنین پایین مثل 20 یا 30 سالگی غیرمعمول نیست. اگر شما هم در شرایطی هستید که نیاز به دندان مصنوعی دارید بدانید که تنها نیستید. تعداد افراد جوانی که از دندان مصنوعی استفده می‎‏کنند بسیار بیشتر از آن چیزی است که فکر می‎کنید. برخی از دلایلی که باعث می‏شود به دندان مصنوعی نیاز داشته باشید عبارتند از از دست دادن دندان در اثر بیماری لثه، پوسیدگی دندان، استعداد ژنتیکی برای از دست دادن دندان، دیسپلازی اکتودرم یا ضربه است.

اگر شما هم به دلایل مختلف از جمله بیماری یا کمبود بودجه نمی‎توانید از ایمپلنت یا سایر روش‎های درمانی استفاده کنید، نگران نباشید. به این خاطر که استفاده از دندان مصنوعی برای افراد جوان نیز رایج است. با این مقاله از مرکز ایمپلنت تهران همراه باشید تا چیزهای بیشتری در این رابطه یاد بگیرید.

دندان مصنوعی برای افراد جوان

شاید برای‎تان جالب باشد اگر بدانید که جورج واشنگتن در 20 سالگی دندان‎های خود را از دست داد. بنابراین اگر شما هم در این سنین نیاز به دندان مصنوعی دارید، چندان نگران نباشید. صدالبته این روزها ما از امکانات پزشکی بسیار بیشتری نسبت به زمان جرج واشنگتن دسترسی داریم.

قرار گرفتن در معرض بسیاری از غذاهای فرآوری شده با قند زیاد، رشد در خانواده‎های کم‌درآمدی که مراقبت‎های دندان‎پزشکی در آن‎ها به درستی انجام نمی‎شود، عدم وجود بیمه‎های دندان‎پزشکی خوب، پتانسیل ژنتیکی برای از دست دادن دندان‎ها در سنین پایین، انواع تصادفات، آسیب‎های ورزشی و … همگی از دلایلی هستند که منجر می‎شوند به دنبال دندان مصنوعی برای افراد جوان باشیم.

بهترین دندان مصنوعی برای افراد جوان چیست؟

دندان مصنوعی می‎تواند به 2 شکل ثابت و متحرک باشد. دندان‎های مصنوعی ثابت در دسته ایمپلنت‎ و بریج قرار می‎گیرد. اما دندان مصنوعی متحرک برای افراد مختلف از جمله پیر و جوان قابل استفاده است. این دندان‎ها که گاهی با نام پروتز دندان نیز شناخته می‏شود، به صورت دندان مصنوعی کامل و دندان مصنوعی جزئی در اختیار مراجعه‎کننده قرار می‎گیرد.

نوع کامل برای کسانی است که کل دندان‎های فک بالا و پایین خود را از دست داده‎اند. این در حالی است که نوع جزئی برای کسانی است که تعدادی از دندان‎های خود را از دست داده‎اند. این پروتزها به صورت متحرک بوده و می‎توان برای هر تعداد دندان از دسته رفته در فک بالا و پایین مورد استفاده قرار بگیرد.

پروتز متحرک دندان چیست؟

اگر بیمار یک یا چند یا حتی تمامی دندان‎های خود را از دست داده باشد و امکان انجام پروتز ثابت مانند ایمپلنت یا بریج را نداشته باشد می‎تواند از پروتزهای متحرک برای پرکردن جای دندان‎های خالی استفاده نماید. این نوع از دندان مصنوعی را می‎توان به راحتی در دهان گذاشت و برداشت و امکان جابجایی آن به طور کامل وجود دارد. این پروتزها به عنوان دندان مصنوعی برای افراد جوان و پیر شناخته می‌شود.

انواع دندان مصنوعی برای افراد جوان

خوب است بدانید که پروتزهای متحرک از لحاظ قالب، جنس، تعداد و شکل انواع مختلفی دارند. اینکه کدام یک از این پروتزها برای شما مناسب است، به تشخیص پزشک و دندان‎ساز بستگی دارد. در اینجا این انواع مختلف را توضیح خواهیم داد.

پروتز کامل دندان

پروتز کامل دندان برای کسانی مناسب است که کل دندان‎های خود را از دست داده‎اند. برای ساخت این پروتزهای کامل لازم است که پزشک یا دندان‎ساز به طور کامل فرایند معاینه و قالب‎گیری را انجام داده و سپس بر اساس آن پروتز را آماده کند. خود پروتزهای کامل دندان نیز به دو دسته معمولی و نرم تقسیم می‏‎شوند. البته معمولی یا نرم بودن مربوط به بخش لثه آن است. از حالت نرم اصولا در موارد خاص استفاده می‏شود.

پروتز پارسیل

نوع دیگری از پروتز متحرک دندان است که به آن پارسیل و فلیپر هم گفته می‏شود. این پروتزها برای کسانی است که یک یا تعدادی از دندان‎های خود را از دست داده‎اند و یکی از گزینه‎های خوب به عنوان دندان مصنوعی برای افراد جوان است. در این پروتزها علاوه بر دندان و لثه بخش دیگری به شکل نگهدارنده نیز وجود دارد که به پروتز کمک می‎کند سر جای خود باقی بماند.

پروتزهای پارسیل را می‎توان یکی از انواع مقرون‎به‌صرفه و سریع در بین انواع دندان‎های مصنوعی دانست که هم جای خالی دندان‎های از دست رفته را پر خواهد کرد و هم از ایجاد صدمه و فشار به سایر دندان‎ها جلوگیری می‎کند.

اصولا از این پروتزها زمانی استفاده می‏شود که چند دندان سالم در فک بالا یا پایین وجود داشته باشد تا پروتز بتواند با استفاده از نگهدارنده‎ها به آن‎ها وصل شود. در صورتی که دندان‎های باقی‎مانده هم خراب یا عفونت‎کرده باشند نیاز است که آن‎ها نیز به طور کامل کشیده شوند و از پروتز کامل دندان استفاده کرد. همچنین لازم است به این نکته اشاره کنیم که پروتز پارسیل هم خود به چند دسته از جمله پروتز با نگهدارنده فلزی، پروتز انعطاف‎پذیر و پروتز بافتی اکریلیک تقسیم می‏شود.

پروتز پارسیل

پروتز اوردنچر

این پروتزها هم با این که از پایه‎های ایمپلنتی برخوردار است اما در دسته پروتزهای متحرک قرار می‎گیرد و می‎تواند به عنوان دندان مصنوعی برای افراد جوان و پیر مورد استفاده قرار بگیرد. در این روش نیاز است که دو یا چند پایه ایمپلنت در لثه قرار گرفته و سپس یک دست دندان به طور ثابت و محکم روی آن سوار خواهد شد.

دندان مصنوعی برای جوانان

مراحل دریافت پروتز متحرک

همانطور که مشاهده کردید، استفاده از پروتز دندان برای جوانان و سنین پایین نیز رایج است و افراد جوان زیادی از انواع دندان مصنوعی استفاده می‎کنند. برای دریافت آن بایستی مراحل زیر طی شود:

  • ابتدا بایستی فک‎ها مورد بررسی قرار بگیرند.
  • سپس فرایند قالب‎گیری انجام خواهد شد.
  • پروتزهای دندانی بر اساس قالب‎گیری، ساخته می‏شود.
  • در نهایت پروتز برای بیمار نصب و نحوه استفاده از آن برای وی توضیح داده می‏شود.

سخن پایانی

همانطور که دیدید، استفاده از دندان مصنوعی برای افراد جوان امر رایجی است. عوامل مختلف همچون هزینه بالا یا بیماری می‎تواند باعث شود که جوانان توانایی استفاده از دندان مصنوعی ثابت مانند ایمپلنت را نداشته باشند. در چنین شرایطی پروتزهای متحرک گزینه مناسبی برای آن‎ها خواهد بود.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *