آوریل 22, 2024
ابزار حذف پلاک

همه پلاک های دندانی دارند. به همین دلیل است که رعایت بهداشت دهان و دندان ضروری است. هنگامی که برای تمیز کردن دندان به مطب دندانپزشکی مراجعه می کنید، متخصص بهداشت دندان شما از ابزار حذف پلاک برای از بین بردن مواد و مواد غذایی سفت شده از دندان ها استفاده می کند. این دستگاه ها می توانند پلاک خراش یا پاک کننده اولتراسونیک دندان باشند. در هر صورت، می توانید با دندانپزشک خود در مورد روش مورد نیاز برای وضعیت خود مشورت کنید. به خواندن ادامه دهید تا بدانید ابزارهای تمیز کردن دندان چگونه کار می کنند، از جمله راه های ساده برای از بین بردن پلاک در خانه، خطر خراشیدن DIY و موارد دیگر. اگر می‌خواهید از سلامت دندان‌هایتان مطمئن شوید، می‌توانید به کلینیک دندانپزشک خانواده کاریندل در نزدیکی کوه گراوات مراجعه کنید.

پلاک چیست؟

پلاک یک لایه چسبنده از باکتری ها و قندها است که به طور مداوم روی دندان ها تشکیل می شود. میکروب های موجود در پلاک پس از خوردن یا آشامیدن اسید ایجاد می کنند که می تواند به مینای دندان آسیب برساند و باعث ایجاد حفره و بیماری لثه شود.

علاوه بر این، پلاک می تواند در زیر لثه روی ریشه دندان ایجاد شود و به استخوان های نگهدارنده دندان آسیب برساند. در صورت عدم درمان، این لایه چسبنده می تواند سخت شود و تبدیل به تارتار شدید شود. بهداشت عالی دهان مانند مسواک زدن روزانه و نخ دندان کشیدن به از بین بردن پلاک کمک می کند.

چه کسی ممکن است ملزم به گرفتن پلاک و تارتار باشد؟

اگرچه همه ما می توانیم پلاک داشته باشیم، ممکن است پلاک و تارتار بیش از حد معمول ایجاد شود اگر:

  • خشکی دهان به دلیل داروها یا شرایط سلامتی
  • مقدار زیادی از غذاها و نوشیدنی های شیرین یا نشاسته ای مصرف کنید
  • سابقه تشعشع سر یا گردن داشته باشید
  • از هر محصول تنباکوی استفاده کنید

علاوه بر این، بدانید که ایجاد پلاک در دندان مصنوعی شما یا هر وسیله ترمیمی مانند تاج و بریج نیز امکان پذیر است، به خصوص اگر سیگار می کشید یا از محصولات دخانی استفاده می کنید. بنابراین، باید سیگار را ترک کنید یا حتما به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

جرم‌گیر دندان چگونه کار می‌کند

هنگامی که برای تمیز کردن حرفه ای به مطب دندانپزشکی می روید، متخصصان مراقبت از دندان از ابزارهای کوچک دندانپزشکی استفاده می کنند. اینها معمولاً به عنوان پلاک خراش شناخته می شوند و دندانپزشک از آنها برای از بین بردن جرم دندان استفاده می کند.

علاوه بر این، خراش دهنده های پلاک به یک طرف اشاره دارند. برخی از آنها خم می شوند تا به سطوح گرد دندان شما برسند. در هر صورت در هنگام جرم گیری دندان، دندانپزشک پلاک و جرم را از سطح دندان و زیر خط لثه پاک می کند.

خطرات خراشیدن DIY

اگرچه برای جلوگیری از مشکلات دندانی مانند پوسیدگی دندان باید پلاک برداشته شود، اما هرگز نباید آن را در خانه امتحان کرد. به یاد داشته باشید که فقط یک متخصص دندانپزشکی، یک متخصص بهداشت دندان، یا یک دندانپزشک فرد مناسبی برای تراشیدن پلاک است. مشکلات رایج دندانی که در صورت ادامه استفاده از پلاک خراش در خانه ممکن است با آن مواجه شوید عبارتند از:

رکود لثه

از آنجایی که یک پلاک خراش تیز است، استفاده نادرست می تواند به بافت شکننده لثه آسیب برساند. آسیب به بافت لثه از هر نوعی که باشد نه تنها دردناک است، بلکه به همین ترتیب می تواند باعث تحلیل لثه شود. اگر متوجه کوچک شدن لثه شدید، به کلینیک مورد اعتماد Pyrmont، Sydney Laser Dental مراجعه کنید تا به درمان و بهبود وضعیت سلامت دهان و دندان خود کمک کند.

حساسیت دندان

هنگامی که علائم بافت لثه عفونی شما فروکش کرد، ریشه دندان ها نمایان می شود. از آن نقطه، شما شروع به مواجهه با حساسیت شدید دندان خواهید کرد.

عفونت

استفاده نامناسب از پلاک خراش می تواند باعث عفونت دندان شود. شما می توانید به طور تصادفی تارتار را زیر خط لثه فشار دهید که منجر به عفونت لثه می شود. ابزارهای دندانپزشکی باید با استفاده از اتوکلاو استریل شوند تا از این مشکلات جلوگیری شود.

سایر آسیب های دهانی

همانطور که در بالا ذکر شد، ویژگی اصلی پلاک خراش ها تیز بودن فوق العاده است. پلاک خراش ها ابزارهای پزشکی هستند که برای یادگیری نحوه استفاده صحیح از آنها به آموزش گسترده نیاز دارند. استفاده نادرست می تواند باعث آسیب به زبان، گونه ها یا سایر بافت های نرم داخل دهان شود.

چگونه پلاک و تارتار را در خانه از بین ببریم

اگرچه استفاده از پلاک خراش در خانه توصیه نمی شود، اما راه های مختلفی برای حفظ سلامت دندان ها در فاصله زمانی بین مراجعه به دندانپزشکی وجود دارد.

  • دندان های خود را روزانه با استفاده از یک برس نرم به مدت دو دقیقه مسواک بزنید دندانپزشک درمان را آغاز خواهد کرد.بار در روز مسواک زدن دندان‌هایتان در یک حرکت ثابت و آرام برای حدود 30 دقیقه به کاهش میزان تجمع پلاک و جرم روی دندان‌ها کمک می‌کند.
  • دندان های خود را یک بار در روز نخ دندان بکشید تا مطمئن شوید که تمام قسمت های داخل دهان خود را به طور کامل تمیز می کنید.
  • برای محافظت از مینای دندان در برابر اسید و پوسیدگی از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید.
  • یک رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید. در واقع، جویدن سبزیجات خام می تواند به تمیز کردن دندان ها در زمانی که مسواک زدن در دسترس نیست کمک کند.
  • دهانشویه را در عادات بهداشت دهان خود بگنجانید. این به تمیز کردن دندان های شما در سطوحی که دسترسی به آن ها سخت است در داخل دهان شما کمک می کند.

مدیریت حرفه ای پلاک

اگر نگران پلاک دندانی هستید، بهتر است به دندانپزشک خود مراجعه کنید. اگر ندارید، می توانید اینجا را کلیک کنید برای رزرو نوبت دندانپزشکی دندانپزشک می تواند دهان شما را بررسی کند تا ببیند آیا پلاک، تارتار یا سایر مشکلات دندانی دارید که باید برطرف شوند. در صورت لزوم، یک متخصص بهداشت دندانپزشکی آموزش دیده و دارای مجوز از یک جرمگیر دندان برای پاک کردن ایمن پلاک استفاده می کند.

به یاد داشته باشید که استفاده از جرم گیر در خانه عاقلانه نیست. روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید در خانه انجام دهید تا دندان‌های خود را سالم بین تمیز کردن دندان‌های حرفه‌ای انجام دهید. عادات بهداشتی مناسب دهان مانند مسواک زدن و نخ دندان کشیدن می تواند به مبارزه با میکروب ها و حفظ احساس تمیزی دندان کمک کند.

علاوه بر این، به خاطر داشته باشید که حذف پلاک برای سلامت دهان ضروری است، اما این یک پروژه DIY نیست. اگر نگران پلاک هستید، حتماً برای خدمات بهداشتی دهان و دندان ایمن و بهینه به یک متخصص بهداشت دندان مراجعه کنید.

منابع:

پلاک چیست؟

https://www.dentalcare.com/en-us/patient-education/patient-materials/what-is-plaque

دندان های حساس

https://www.mouthhealthy.org/en/az-topics/s/sensitive-teeth

عادات بهداشت دهان و سلامت دهان و دندان نوجوانان دختر تحت حمایت دولت: یک مطالعه مقدماتی.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5573488/


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *