آوریل 13, 2024

به گزارش رکنا، ریش گذاشتن در مردها روند پیری آنها را کاهش می دهد. تحقیقات نشان می دهد که گذاشتن ریش در مردان با حفظ آب صورت روند پیر شدن را کندتر کرده و باعث می شود پوست جوان تری داشته باشید.

10 فایده ریش گذاشتن مردان برای سلامتی

زمانی که چیزی رایج و مد می شود احتمالا افراد زیادی به سمت آن می روند که انجامش دهند. این روزها شاید دور و بر خودتان متوجه شده باشید که مرد های بیشتری روی صورت خود ریش می گذارند. درواقع سلیقه ها به سمتی می رود که صورت با ریش بهتر دیده می شود و جلوه بهتری به آنها می دهد اما ریش مردان علاوه بر جذابیت، فوایدی هم برای سلامتی آنها دارد که در این قسمت به شما معرفی خواهیم کرد.

1- مسدود کردن اشعه یووی

تحقیقات زیادی نشان می دهد که ریش به اندازه کافی ضخیم است و توانایی مسدود کردن 95 درصد از اشعه یووی از نور خورشید را دارد. پس نه تنها از سوختگی پوست جلوگیری می کند، بلکه از پوست شما در برابر بیماری هایی مثل سرطان نیز محافظت خواهد کرد.

2- یک فیلتر طبیعی

مردانی که ریش و سبیل دارند، از شر آلرژن های محیطی تا حد زیادی راحت هستند. آلرژی ها گاهی اوقات به شدت قوی می شوند که افراد را آزار می دهند اما معمولا ریش مانند یک فیلتر عمل می کند که از پوست شما محافظت می کند. موهای بلند بینی هم که روی ریش و سبیل شما قرار می گیرند، عاملی برای جلوگیری از ورود ریش آلرژن ها و باکتری های مفید محیطی هستند.

3- کمک به جوان ماندن

درواقع ریش راهی برای جوان نگه داشتن صورت است زیرا یک لایه محافظتی بسیار ضخیم است، پوست شما را از همه خطرات سرطان زا محافظت می کند، آکنه و از بین رفتن رنگدانه ها روی پوست را کاهش می دهد و باعث می شود که مدت زمان طولانی تری سالم بمانید.

4- چین و چروک کمتر

یکی از عوارض جانبی قرار گرفتن در معرض نور خورشید، ایجاد چین و چروک روی صورت است که با ریش به دلیل محافظتی بودن آن می توانید از این اتفاق جلوگیری کنید و هم پوست سالم تر و هم جذاب تری داشته باشید. موی صورت با مرطوب نگه داشتن پوست صورت علائم پیری را کم می کند. ریش از پوست صورت در برابر باد و هوای سرد که باعث خشکی پوست می شوند محافظت می کند.

5- کاهش احتمال ابتلا به بیماری های لثه ای

ریش و سیبیل باعث می شود که باکتری های محیطی وارد دهان شما نشوند و احتمال ابتلا به بیماری لثه نیز کاهش پیدا می کند. البته که با وجود ریش و سبیل باز هم نیاز به مسواک زدن دارید اما ریش مانند یک لایه محافظتی دوم، بعد از مسواک عمل می کند و از لثه های شما مراقبت خواهد کرد.

6- مرطوب نگه داشتن پوست

اصلاح کردن منافذ پوست را باز می کند و گاهی اوقات باعث ایجاد بریدگی های روی صورت می شود و آن را خشک می کند اما زمانی که ریش روی صورت شما باشد و مدت زمان زیادی شیو نکنید، پوستتان مرطوب باقی می ماند و آبرسانی می شود که در سلامت پوست، زیبایی و جلوگیری از آسیب های مختلف پوستی بسیار موثر است.

7- جلوگیری از عفونت های باکتریایی

زمانی که ریش روی صورت تان داشته باشید، حفره های پوست که به طور طبیعی در برابر هر گونه باکتری عامل ایجاد عفونت هستند، محافظت می شوند. باکتری می تواند از مناطق مختلف ایجاد شده باشد که وضعیت پوست شما را به هم بریزد و باعث ایجاد عفونت شود. شیوکردن نیز این عفونت ها را گسترش می دهد اما ریش از پوست شما در برابر این عفونت ها مراقبت می کند و می تواند یک مانع عالی برای جلوگیری از ورود آنها به دهان یا بینی باشد.

8- گرم نگه داشتن صورت و گردن در زمستان

اگر در فصل زمستان هنگامی که بیرون از منزل هستید، مدام احساس سرما می کنید، می توانید با ریش گذاشتن، قسمت گردن و صورت را گرم نگه دارید و از بیماری هایی مثل سرماخوردگی جلوگیری کنید.

9- کاهش مو های زیرپوستی و فولیکولیت

هر زمان که تیغ روی صورت تان می کشید و پوست خود را شیو می کنید، در حال باز کردن راهی برای رشد مو های زیر پوستی هستید که این اتفاق؛ احتمال فولیکولیت باکتریایی را افزایش می دهد. فولیکولیت وضعیتی است که باعث ایجاد التهاب فولیکول های مو می شود که با ریش گذاشتن از تمام مشکلات خلاص خواهید شد.

10 – کاهش علائم آسم و آلرژی

تحقیقات نشان داده است مردانی که ریش داشتند، علائم آسم و آلرژی را کمتر حس می کنند. این افراد به دلیل اینکه موهای صورت شان در نزدیکی بینی قرار دارد، این موها مانند نوعی فیلتر عمل می کند و پیش از آنکه ذرات آلرژی زا وارد بدن شوند جلوی آنها را می گیرد.

معایب ریش گذاشتن مردان

* ریش مردان معمولا حاوی میکروب های زیاد و باکتری هایی می باشد که در روده و مدفوع یافت می شود.

* باکتری های موجود در موی صورت مردان باعث افزایش بیماری های دهان و تماس آن به دیگران می شود.

* ریش می تواند عفونت های پوستی و عفونت های باکتریایی فولیکول مو را گسترش دهد.

* آقایانی که به بلند کردن ریش علاقه دارند باید مسائل بهداشتی را رعایت کرده و از پاک کننده ها و ضدعفونی کننده استفاده کرده و ریش های خود را بشویند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *