فوریه 21, 2024


چه تفاوتی میان ایمپلنت دندان و کامپوزیت دندان وجود دارد؟

ایمپلنت دندان و کامپوزیت دندان جنیک دو تا از بهترین روش های درمانی می باشند که امروزه نام آن ها در هر جایی دیده می شود. در واقع غیرممکن است که سری به اینترنت و شبکه های اجتماعی بزنید اما تبلیغی در مورد این دو مشاهده نکنید. این دو درمان به قدری فراگیر شده اند که پزشکان زیادی حتی به صورت قسطی نیز آن ها را انجام می دهند. اما بسیاری از افراد فرق این دو روش درمانی را نمی دانند. یعنی نمی توانند تشخیص دهند که کدام روش برای حل چه مشکلی انجام می شود. به همین دلیل ما در این مقاله می خواهیم تا جای ممکن شما را با این دو روش آشنا سازیم. این گونه می توانید به راحتی به تفاوت آن ها پی ببرید.

ایمپلنت دندان و کامپوزیت دندان هر کدام برای چه بیمارانی انجام می شوند؟

ایمپلنت دندان و کامپوزیت دندان هر کدام برای بیمارانی انجام می شوند که مشکل های متفاوت دندانی دارند. یعنی مشکلی را که با ایمپلنت حل می شود نمی توان با کامپوزیت حل کرد. همچنین کاری را که کامپوزیت انجام می دهد نمی توان با ایمپلنت انجام داد. پس قبل از هر چیز بیمار باید توسط پزشک معاینه شود. ایمپلنت برای بیمارانی به کار می روند که فاقد یک یا چند دندان می باشند. این بیماران به هر دلیلی دندان های خود را زا دست داده اند. به ایمپلنت کاشت دندان هم می گویند. یعنی دندانی جدید در محل خالی دندان قدیمی کاشت می شود. بیمار می توان با ایمپلنت دندان به عملکرد یک دندان سالم دست یابد. ایمپلنت جنبه درمانی دارد و می تواند در جویدن غذا نیز تأثیر داشته باشد. اما کامپوزیت برای بهبود ظاهر دندان هایی انجام می شود که وجود دارند. یعنی نمی توان جای خالی دندان را با کامپوزیت پر کرد. کامپوزیت دندان می تواند ظاهر دندان ها را زیبا کرده و لبخند بسیار زیبایی به وجود آورد.

تفاوت ایمپلنت دندان و کامپوزیت دندان در متریال های به کار رفته در آن ها

متریال هایی که جهت انجام ایمپلنت دندان و کامپوزیت دندان به کار می روند بسیار متفاوت می باشند. در واقع متریال هایی که برای انجام ایمپلنت به کار می روند بسیار پیچیده تر از کامپوزیت می باشند. برای انجام ایمپلنت پزشک از میله تیتانیومی استفاده می کند که حکم ریشه دندان را دارد. جنس تیتانیوم کمترین واکنش را در بدن ایجاد می کند و باعث می شود راحت با استخوان فک پیوند بخورد. سپس تاج دندان ایمپلنت از جنس نوعی پروتز است که ظاهر دندان را تشکیل می دهد. این روند ممکن است چهار تا شش ماه طول بکشد. تمامی متریال های به کار رفته در ایمپلنت از کشورهای خارجی وارد می شوند. اما انجام کامپوزیت اصلاً به این تجهیزات پیشرفته و پیچیده نیازی ندارد. کامپوزیت نوعی رزین است که حالت خمیری دارد. ابتدا پزشک این ماده را روی دندان قرار داده و به آن حالت می دهد. سپس این ماده توسط پرتو مخصوص سفت می شود. کامپوزیت بر خلاف ایمپلنت به میله و تجهیزات دیگر نیازی ندارد. البته برای انجام کامپوزیت دندان پزشک باید مهارت بالایی داشته باشد. وگرنه کامپوزیت بسیار زشت خواهد شد.

آیا می توان ایمپلنت دندان و کامپوزیت دندان را برای تمام سنین انجام داد؟

ایمپلنت دندان و کامپوزیت دندان از لحاظ تکنیکی برای تمامی سنین قابل انجام می باشند. اما پزشکان برای انجام هر یک از آن ها تأکید دارند که فرد حتماً به سن مشخصی رسیده باشد. پزشکان ایمپلنت را برای بیماران پایین ۱۸ سال انجام نمی دهند. مگر آنکه مورد استثنایی وجود داشته باشد. زیرا در سنین کم هنوز رشد فک و دندان ها ادامه دارد. انجام ایمپلنت می تواند در رشد استخوان فک اختلال ایجاد کند. اختلال در رشد استخوان فک می تواند باعث کج شدن فک و صورت فرد شود. پس اصلاً نباید این ریسک ها را دست کم بگیرید. همچنین با رشد لثه ها می تواند پایه ایمپلنت در داخل لثه ها فرو رفته و دندان کوتاه شود. به همین دلیل ارزش این همه ریسک را نخواهد داشت. اما لازم است بدانید که کامپوزیت از سن ۱۶ سالگی قابل انجام است. زیرا این روش همانند ایمپلنت دندان تهاجمی نیست و نمی تواند خللی در رشد ارگان ها به وجود بیاورد. البته متخصصان توصیه می کنند مردان بعد از سن ۱۸ سالگی کامپوزیت دندان انجام دهند.

دوام و ماندگاری ایمپلنت دندان با کامپوزیت دندان یکی است؟

دوام و ماندگاری هر یک از روش های ایمپلنت دندان و کامپوزیت دندان کاملاً با هم متفاوت است. به همین دلیل ممکن است بیماران در انتخاب هر کدام تردیدهایی داشته باشند. لازم است بدانید دوام و ماندگاری ایمپلنت بسیار بیشتر از کامپوزیت دندان است. ایمپلنت یک دندان دائمی است که در دهان بیمار کاشت داده می شود. این دندان برای استفاده تا آخر عمر است. اما این به این معنی نیست که ایمپلنت نیازی به ترمیم و معاینه ندارد. کامپوزیت ممکن است ۵ تا ۱۰ سال دوام بیاورد. هر چه بیمار بیشتر احتیاط کند و بهداشت دهان و دندان را بهتر رعایت کند، دوام کامپوزیت بیشتر می شود. پس شما با رعایت برخی نکات می توانید به آسانی دوام روش درمانی خود را بالا ببرید.

هزینه ایمپلنت دندان و کامپوزیت دندان یکی است؟

هزینه ای که برای انجام ایمپلنت دندان پرداخت می شود با هزینه پرداختی برای کامپوزیت دندان کاملاً متفاوت است. زیرا این دو روش هم در نحوه انجام و هم در متریال های به کار رفته خود دارای تفاوت های بسیاری هستند. هزینه ای که برای انجام ایمپلنت پرداخت می شود بسیار بیشتر از سایر درمان ها است. حتی هزینه ایمپلنت دندان از هزینه لمینت نیز بیشتر است. زیرا انجام ایمپلنت پیچیدگی های خاص خود را دارد و به تخصص و مهارت بسیار بیشتری احتیاج دارد. در برخی از کلینیک ها هزینه انجام کامپوزیت نصف هزینه انجام ایمپلنت است. اگر دندان های شما به هر دو روش درمانی ایمپلنت و کامپوزیت نیاز دارند، باید حتماً هزینه تمام شده را به صورت دقیق حساب کنید. هزینه تمام شده هر یک از این روش ها به پزشک مربوطه، کلینیک مربوطه و کیفیت متریال های به کار رفته برای انجام آن ها است.برای اطلاع از بهترین دندانپزشک ایمپلنت با ما در ارتباط باشید.Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *