می 23, 2024
مراقب دهان خود باشید

[ad_1]

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، افرادی که با هم زندگی می‌کنند ممکن است وعده‌های غذایی مشابهی مصرف کنند که می‌تواند به ایجاد محیط مشابهی در دهان کمک کند که سویه‌های باکتریایی یکسان را تشویق می‌کنند.

شما ممکن است بیشتر از تصور خود با افرادی که با آنها زندگی می‌کنید مواردی را به اشتراک بگذارید که یک سوم از گونه‌های باکتری دهان شماست.

پزشکان به‌طور فزاینده‌ای به اثرات سلامتی صدها گونه از باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها و انگل‌هایی که در روده، دهان و جاهای دیگر بدن و روی بدن ما زندگی می‌کنند که به‌عنوان میکروبیوم شناخته می‌شود، علاقه‌مند هستند.

نیکولا سگاتا از دانشگاه ترنتو در ایتالیا و همکارانش نتایج ۳۱ مطالعه قبلی در مورد میکروبیوم‌های افرادی که در کنار هم یا در نزدیکی یکدیگر در ۲۰ کشور زندگی می‌کنند، از جمله در بخش‌هایی از اروپا، آمریکای شمالی و جنوبی، آفریقا و آسیا را تجزیه و تحلیل کردند.

این مطالعات شامل حدود ۱۰هزار نمونه مدفوع یا بزاق دهان بود و ثبت شد که آیا اعضای خانواده شریک زندگی، اقوام یا دوستان بودند.

سویه‌های باکتری نیز به صورت ژنتیکی شناسایی شدند.

این گروه دریافت که اعضای خانواده بیشتر از باکتری‌های روده باکتری‌های دهان را به اشتراک می‌گذارند.

در تمام مطالعات، ۳۲ درصد از گونه‌های باکتری‌های دهانی ثبت شده اعضای خانواده مشترک بودند، در حالی که ۱۲ درصد از سویه‌های باکتری‌های روده با دیگر اعضای خانواده مشابهت داشتند و تنها سه درصد از باکتری‌های دهان در میان اعضای غیر هم‌زمان در یک جمعیت یکسان بودند.

سگتا می‌گوید: این نتایج نشان می‌دهد که چقدر رایج است، افراد باکتری‌ها را به دیگران منتقل کنند حتی آن‌هایی که همدیگر را نمی‌بوسند.

وی تاکید کرد: باکتری‌های دهان به راحتی قابل اشتراک‌گذاری هستند زیرا بسیاری از باکتری‌ها، هاگ‌هایی را تشکیل می‌دهند که می‌توانند برای مدت طولانی در هوا زنده بمانند.

جوآن سانتینی از دانشگاه کالج لندن می‌گوید: افرادی که با هم زندگی می‌کنند ممکن است غذاهای مشابهی مصرف کنند که می‌تواند به ایجاد محیطی مشابه در دهان کمک کند که همان گونه‌های باکتری را به رشد تشویق می‌کند.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *