می 20, 2024

[ad_1]

به گزارش خبرنگار رکنا از کرمانشاه، دکتر قباد محمدی در نشست خبری عصر امروز یازدهم اردیبهشت ماه که بمناسبت هفته سلامت و با حضور هئیات رئیسه دانشگاه و اصحاب رسانه در سالن جلسات این دانشگاه برگزار شد اظهار کرد: امسال را باید به عنوان سال طلایی توسعه خدمات درمانی استان بدانیم چراکه پروژه های درمانی بسیاری در سطح استان افتتاح می شود که کمک بسیاری به ارتقا حوزه درمان خواهد داشت.

وی از افتتاح بیمارستان ۱۲۰ تخت خوابی سرطان کرمانشاه به عنوان یکی از شاخص‌ترین این پروژه‌ها یاد کرد و افزود: این بیمارستان یکی از مجهزترین بیمارستان های سرطان در کشور است که نیمه ابتدای امسال به بهره برداری می رسد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان اینکه عملیات احداث این بیمارستان تقریبا به پایان رسیده و تنها کار تجهیز آن باقی مانده که قدری زمان بر خواهد بود تصریح کرد: بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان تجهیزات برای این بیمارستان خریداری شده است.

محمدی ادامه داد: در حال حاضر فقط یک دستگاه رادیوتراپی در استان داریم که همین امر موجب تشکیل صف سه ماهه برای بیماران نیازمند این دستگاه شده و با راه اندازی این بیمارستان و وجود چهاردستگاه رادیوتراپی قطعا این صف های طولانی از بین خواهد رفت.

وی با بیان اینکه مرکز پت اسکن نیز در جوار این بیمارستان احداث شده و دستگاه آن تا سه ماه دیگر نصب خواهد شد گفت: بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان صرف خرید دستگاه پت اسکن جهت درمان بیماران مبتلا به سرطان شده است.

افتتاح بیمارستان ۳۲ تخت خوابی روانسر، بعنوان یکی دیگر از پروژه های مهم استان از سوی رئیس دانشگاه علوم پزشکی در این نشست اعلام و بیان کرد: این بیمارستان مطالبه اصلی مردم روانسر در ۱۰ سال گذشته بوده که امسال به بهره برداری می‌رسد.

محمدی در ادامه از افتتاح بیمارستان ۳۲ تخت خوابی شهرستان ثلاث باباجانی بعنوان یکی از دیگر پروژه های افتتاحی مهم سال جاری خبر داد.

وی افزود: اورژانس بیمارستان امام خمینی (ره) کرمانشاه، اورژانس بیمارستان اسلام آبادغرب و اورژانس ۷۴ تخت خوابی بیمارستان طالقانی نیز امسال به بهره برداری می رسند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از افتتاح بزرگترین ICU غرب کشور در سال جاری و در بیمارستان فارابی کرمانشاه خبر داد و گفت: امسال بخش دندانپزشکی کودکان مبتلا به اُتیسم را در بیمارستان دکتر محمد کرمانشاهی راه اندازی کردیم و با راه اندازی این بخش دیگر نیاز نیست این کودکان به تهران و کرج مراجعه کنند.

محمدی خاطرنشان کرد: همچنین امسال اولین پیوند مغز استخوان اطفال غرب کشور را در کرمانشاه انجام دادیم و از این به بعد بیماران نیازمند پیوند در غرب کشور به استان ما مراجعه خواهند کرد.

وی با بیان اینکه مرکز پیوند قلب در استان ظرف یکی دو ماه آینده راه اندازی خواهد شد بیان کرد: خوشبختانه تمامی امکانات و تجهیزات لازم در این زمینه تامین و مجوزهای لازم گرفته شده و این مرکز نهایتا تا سه ماه دیگر در استان راه اندازی شده و اولین پیوند قلب در کرمانشاه انجام می شود.

این مسئول در ادامه از فعال‌سازی دوباره کارخانه باختربیوشیمی بعد از حدود شش سال تعطیلی خبر داد و تصریح کرد: این کارخانه مهم داروسازی غرب کشور سال ۱۳۹۶ تعطیل شد که خوشبختانه با پیگیری‌های صورت گرفته اخیرا فعالیت خود را از سر گرفته است.

محمدی با بیان اینکه در حال حاضر فعالیت این کارخانه با تولید دو دارو آغاز شده است افزود: در فاز بعدی به تولید ۲۰ دارو افزایش می یابد تا به تدریج این کارخانه که یکی از بهترین کارخانه‌های داروسازی کشور به شمار می رود، به روال سابق کار خود برگردد.

وی در ادامه از اجرای طرح پزشک خانواده شهری در استان همزمان با سراسر کشور خبر داد و گفت: این طرح از اردیبهشت ماه امسال اجرایی شده و فاز اول اجرای آن در شهرستان کنگاور آغاز شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه با بیان اینکه طرح پزشک خانواده پیش از این در روستاها و شهرهای با جمعیت کمتر از ۲۰ هزار نفر اجرایی شده بود، تاکید کرد: اما با گذشت ۲۰ سال هیچ دولتی جرات اجرایی کردن سراسری این طرح را نداشت که خوشبختانه دولت سیزدهم این اقدام شجاعانه را عملی کرد.

محمدی تصریح کرد: در گام اول، اجرای این طرح در شهرستان کنگاور خواهد بود و در مرحله بعد اجرای آن در سه شهرستان دیگر پیگیری می شود و نهایتا تا پایان امسال تمام استان تحت پوشش این طرح قرار می گیرد.

وی با تاکید بر اینکه در این طرح هر سه هزار نفر تحت مراقبت و پایش یک پزشک قرار خواهند گرفت افزود: تمام پارامترهای سلامت آنها توسط پزشک خانواده کنترل می شود.

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، در این طرح هر ۱۵۰۰ نفر از جمعیت استان تحت مراقبت یک مراقب سلامت قرار گرفته و یک ماما هم در این تیم مراقبتی حضور دارد.

محمدی با بیان اینکه اجرای طرح پزشک خانواده گامی موثر در جهت اجرای نظام ارجاع است تصریح کرد: با اجرای این طرح مطب های متخصصان خلوت‌تر شده و مردم ابتدا به پزشک خانواده مراجعه کرده و در صورت تشخیص پزشک و لزوم اقدامات تخصصی، به پزشکان متخصص ارجاع می شوند.

وی در ادامه اشاره ای به انتقادات صورت گرفته نسبت به وضعیت ترافیک در پارکینگ شهرداری کرمانشاه به واسطه تجمع پزشکان داشت و در این باره گفت: این محدوده که محل تجمع پزشکان است در حال حاضر در غرب کشور شهرت بسیاری پیدا کرده است.

این مسئول ادامه داد: با توجه به شهرت پارکینگ شهرداری بعنوان محل تجمع پزشکان شهر کرمانشاه، باید به جای نابودی آن به فکر برندسازی و تقویت این برند در غرب کشور باشیم.

محمدی با بیان اینکه برای رفع معضل ترافیک در این محدوده مسئولین استان باید به فکر پیاده راه سازی این محدوده یا ممانعت از ورود خودرو و … باشند، گفت: نه اینکه برنامه جابجایی پزشکان از این محدوده را داشته باشند.

وی افزود: در حال حاضر بر اساس مصوبه شورای ترافیک نمی‌توانیم مجوز تاسیس مطب جدید در این محدوده را بدهیم، اما بر اساس قانون تسهیل موانع کسب و کار هم قانونا نمی توانیم که این مجوز ها را صادر نکنیم، لذا مسئولین استان باید در این زمینه چاره اندیشی کرده و فکری برای رفع معضل ترافیک این محدوده بدون جابجایی مطب پزشکان داشته باشند.

موانع راه اندازی داروخانه هلال احمر در استان، موضوع پایانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی در این نشست بود که محمدی درخصوص آن بیان کرد: در این زمینه و باتوجه به اصل 44 خصوصی سازی، قانون تغییر کرده و مجوز تاسیس این داروخانه دیگر به نهادهای حقوقی مانند هلال احمر داده نمی‌شود و تنها اشخاص حقیقی می توانند مجوز دریافت کنند.

محمدی خاطرنشان کرد: در این زمینه چندین مرتبه با وزارتخانه مکاتبه داشته ایم، اما با توجه به تغییرات قانونی امکان راه اندازی این داروخانه توسط هلال احمر وجود ندارد.

نازی حاجی علی اکبری/ کرمانشاه

 

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *