می 22, 2024

[ad_1]

به گزارش رکنا به نقل از ایسنا، دکتر بهروز رحیمی اشاره به اینکه رویکرد دولت سیزدهم به طور کلی اتمام و تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام بهداشتی و درمانی است، گفت: این موضوع همواره دغدغه‌ای در وزارت بهداشت بوده است و تعیین و تکلیف این پروژه‌ها را در دستور کار قرار دادیم. از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون بیش از ۱۵ هزار تخت بیمارستانی تحویل دادیم که در سراسر کشور و بویژه مناطق محروم و مرزی پراکندگی دارند.

مهم‌ترین پروژه‌های بیمارستانی تکمیل شده در دولت سیزدهم

وی افزود: نکته مهم در این بخش، مدیریت موجودی‌ها و دارایی‌ها بود تا بتوانیم منابع را به گونه‌ای توزیع کنیم که پروژه‌ها برقرار بمانند. از مهم‌ترین پروژه‌ها در این زمینه می‌توان به پروژه بیمارستان حضرت مهدی (عج) تحت عنوان یک ابر بیمارستان ۱۰۰۰ تختخوابی، بیمارستان غدیر با بیش از ۸۲۱ تخت، پروژه فردیس کرج، ‌ بیمارستان طالقانی اکباتان، بیمارستان رازی در ایلام و… اشاره کرد.

۶۰ هزار تخت درمانی در دست ساخت

وی با اشاره به مدیریت پروژه‌های درمانی پراکنده از پروژه‌های ۳۲ تخته گرفته تا پروژه‌های بسیار عظیم، تصریح کرد: برای اینکه طبق یک برنامه مدون در طول ۴ سال بتوانیم بیمارستان‌ها را نوسازی کنیم؛ در حال حاضر بیش از ۶۰ هزار تخت درمانی در دست ساخت داریم.

تحویل ۱۶ مرکز درمان ناباروری

او در تشریح دیگر اقدامات وزارت بهداشت دولت سیزدهم در حوزه درمان، اظهار کرد: در بخش درمان علاوه بر این پروژه‌های بیمارستانی، طرح توسعه‌ای اورژانس‌ها پیگیری شده است؛ به شکلی که در این دولت بیش از ۲۵ پروژه توسعه اورژانس را پیش بردیم. همچنین حدود ۱۶ کیلینیک تخصصی، بیش از ۵۲ پایگاه و مرکز فوریت‌های پزشکی و  بیش از ۱۶ مرکز درمان ناباروری و LDR تحویل داده شد که برای موضوع قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت اهمیت ویژه داشت.

پروژه ۴۰۴۰ با تاکید بر تقویت حوزه بهداشت

وی درباره اقدامات دولت سیزدهم در حوزه بهداشت، تصریح کرد: در این بخش بعد از دستور مقام معظم رهبری برای افزایش توجه به زیرساخت‌های نظام سلامت و تقویت نظام شبکه، با تاکید رئیس جمهور یک پروژه کلی در وزارت بهداشت آغاز کردیم که با نام پروژه ۴۰۴۰ آن را می‌شناسیم. ذیل این طرح، ۴۰۴۰ پروژه بهداشتی شامل مراکز آموزش بهورزی، مراکز خدمات جامع سلامت شهری، مراکز جامع خدمات روستایی، پایگاه‌های سلامت، خانه‌های بهداشت، آزمایشگاه مرکزی، زیست پزشک و… ساخته و افتتاح می‌شوند.

تحویل ۲۰۰۰ پروژه بهداشتی طی دو سال

رحیمی با تاکید بر اینکه شاخص‌ترین اتفاق حوزه بهداشت به اتمام رساندن پروژه‌های بهداشتی است، بیان کرد: از این ۴۰۴۰ پروژه تاکنون به لطف خداوند نزدیک به ۲۰۰۰ پروژه تعیین تکلیف و تحویل داده شده است. این نکته مهم است که شاید برخی از این پروژه‌ها که تعداد زیادی هم ندارند از قبل وجود داشته که بلاتکلیف مانده بودند و ما تصمیم گرفتیم به آنها سر و سامان دهیم.

وی با بیان اینکه چهره بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در نظام سلامت در دولت سیزدهم متفاوت خواهد شد، اظهار کرد: امیدواریم بتوانیم تا پایان هفته دولت سال ۱۴۰۳، تمام ۴۰۴۰ پروژه بهداشتی را تحویل دهیم.

اقدامات وزارت بهداشت در زمینه‌های آموزشی

رحیمی ادامه داد: در حوزه آموزش حدود ۱۱۵ مرکز آموزشی، کمک آموزشی و رفاهی تحویل دادیم که از جمله آن می‌توان به دانشکده پیراپزشکی تربت حیدریه، دانشکده پزشکی و دندانپزشکی بوشهر، خوابگاه شهید حججی اصفهان، خوابگاه شهرهای ساوه و زنجان و … اشاره کرد.

گسترش مراکز تشخیص و غربالگری سرطان

وی با تاکید بر اهمیت گسترش و ترویج مراکز تشخیص و غربالگری سرطان، گفت: ۷ پروژه نیز در این زمینه تحویل دادیم که شاید یکی از مهم‌ترینِ این پروژه‌ها، مرکز تشخیص و درمان سرطان سمنان بود که تجهیزات بسیار پیشرفته‌ای دارد.

اشتغال ۵۸۰ هزار نفر در وزارت بهداشت

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت درباره وضعیت نیروهای شاغل در حوزه‌های بهداشت و درمان نیز به ایسنا گفت: بیش از ۵۸۰ هزار نیروی انسانی در وزارت بهداشت داریم که در رسته‌ها و رشته‌های مختلف مشغول هستند؛ هرچند که کمبود نیروی انسانی همواره به دلیل شرایط خاص نظام سلامت مشهود بوده است و اکنون هم به همین شکل است.

صدور محوز آزمون استخدامی ۲۵ هزار نیرو

وی افزود: صدور مجوز ۲۵ هزار نفر آزمون استخدامی در رشته‌های مختلف شامل حدود ۱۰ هزار نفر در حوزه بهداشت، ۳۵۰۰ نفر در حوزه فوریت‌های پزشکی و مابقی در حوزه درمان از اتفاقات خوبی است که ان‌شاءالله تا یک ماه آینده نیز آزمون استخدامی آنها برگزار می‌شود.

او با اشاره به اینکه میزان کمبود نیرو در حوزه وزارت بهداشت عدد دقیقی ندارد که بتوان اعلام کرد، گفت: مطابق با سند جامع برنامه‌ریزی نیروی انسانی و بسته به شرایط خاص، کمبودها را اعلام می‌کنیم ولی اکنون در این مقطع زمانی سیاست دولت این است که برای پروژه‌های تازه افتتاح شده و مراکزی که تازه زیربار کار رفته‌اند از سهم این مجوزهای استخدامی استفاده کنیم.

تکمیل پروژه‌ها در قالب سفرهای استانی

وی در پاسخ به سوالی در خصوص هزینه مورد نیاز برای به سرانجام رساندن این پروژه‌ها، توضیح داد: سیاست دولت بر این است که در قالب سفرهای استانی بتواند پروژه‌ها را به اتمام برساند. در این بین با توجه به تفاوت در میزان پیشرفت پروژه‌ها، ارقام مورد نیاز برای هر پروژه هم متفاوت است؛ به عنوان مثال بیمارستان شهید سلیمانی پیرانشهر با ظرفیت ۸۵ تخت ابتدای این دولت افتتاح شد که قیمت تمام شده این پروژه با توجه به گذر زمان با ارقام امروز متفاوت است. نیاز ما کاملا مشخص و مکتوب وجود دارد که در قالب سفرهای استانی و استفاده از ظرفیت مولدسازی امیدواریم بتوانیم بخش زیادی از منابع مالی مورد نیاز را تامین کنیم.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت به ذکر نام برخی پروژه‌های درمانی افتتاح شده در دولت سیزدهم پرداخت و گفت: بیمارستان ۲۲۰ تخت‌خوابی ولایت در مشهد، بیمارستان ۲۰۰ تخت‌خوابی مسیح دانشوری، بیمارستان ملک‌شاهی ایلام و… از این دست هستند.

بازسازی تاسیسات ۴۷۵ بیمارستان

او در خصوص وضعیت فرسودگی مراکز بهداشتی و درمانی با تاکید بر اینکه فرسودگی معانی متفاوتی دارد، تصریح کرد: یک زمانی شما برنامه‌ای برای اصلاح، نظام طراحی مجدد و نوسازی ندارید که معنای آن فرسودگی است؛ اما، زمانی که می‌گوییم ۶۰ هزار تخت بیمارستانی در دست ساخت داریم یعنی دولت برای بحث فرسودگی بیماستان‌ها برنامه کاملا مدون دارد و این بیمارستان‌ها در مناطقی که بیشترین ضریب محرومیت را دارد طراحی شده است. امسال برای بازسازی تاسیسات و نوسازی ناوگان فنی و مهندسی بیمارستان‌ها برنامه داریم که تقریبا می‌توان گفت ۴۷۵ بیمارستان را هدف‌گذاری کردیم تا تاسیسات آنها را بازسازی کنیم.

برنامه ساخت بیمارستان‌های جایگزین

وی افزود: بیمارستان سوختگی تهران که از بیماستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایران است به مرحله ۷۵ درصد پیشرفت پروژه رسیده است و امیدواریم امسال به اتمام برسد. برای بیمارستان‌های خاصی مانند بیمارستان حضرت رسول (ص)، بیمارستان شهید مطهری و … برنامه ساخت بیمارستان جایگزین داریم که بخش زیادی از به ثمر نشستن پروژه‌ها را امسال یا سال ۱۴۰۳ شاهد خواهیم بود.

اهداف دولت برای ساخت اَبَر بیمارستان‌ها

رحیمی درخصوص سایر پروژه‌های کلان بیمارستانی، بیان کرد: در حوزه بیمارستان‌های بزرگ، اکنون بیمارستان ولیعصر اراک را با ۵۰۰ تخت خواب، بیمارستان ۱۰۰۰ تخت‌خوابی شیراز و بیمارستان ۱۰۰۰ تخت‌خوابی تبریز در دست ساخت است. در کل نگاه دولت و وزارت بهداشت برای ساخت بیمارستان‌های با ظرفیت بالا در دستور کار است.

وی افزود: در یک سال و نیم اخیر، بیمارستان ۵۰۷ تخت‌خوابی «مردانی آذر» تبریز را افتتاح کردیم و الان هم برنامه داریم که برای شهرهای بزرگی همچون تهران نیز این طرح را پیاده کنیم؛ به شکلی که برای تهران ساخت ۲ بیمارستان ۱۰۰۰ تخت‌خوابی را در دستور کار داریم؛ مضاف بر اینکه بیمارستان شریعتی که در انتهای اتوبان خرازی قرار دارد هم مرکزی با ۹۰۰ تخت است که امیدوارم بتوانیم ابتدای ۱۴۰۳ آن را هم زیر بار کار ببریم

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *