ژوئن 14, 2024

[ad_1]

 

کاشت ایمپلنت دندان اصولا 2 الی 4 ماه پس از کشیدن دندان انجام می شود زیرا در این زمان استخوان فک راحت تر می تواند ایمپلنت را بپذیرد.   

بهترین زمان کاشت دندان به چه فاکتورهایی بستگی دارد؟

جای خالی دندان ها افتاده یا کشیده شده می تواند در زیبایی چهره و لبخند تاثیر منفی داشته باشد. همچنین جای خالی دندان ها به مرور باعث جابجایی سایر دندان ها و حرکت آنها به سمت جای خالی دندان می شود که در نحوه تکلم افراد و همچنین جویدن غذا نیز تاثیر منفی می گذارد. اهمیت ایمپلنت دندان در این مواقع بیش از پیش نمایان می شود. ایمپلنت به عنوان یک روش درمانی دائمی در چندین سال اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده است. البته برخی افراد به هزینه ایمپلنت دندان که به نسبت سایر روش ها مانند دندان مصنوعی و بریج دندان بیشتر است از انجام آن صرف نظر می کنند. 

اما سوالی که در اینجا مطرح است این است که بهترین زمان ایمپلنت دندان چه زمانی است؟ برای پاسخ به این سوال باید فاکتورهای مختلفی را در نظر داشت. برای مثال برای ایمپلنت دندان جلو میزان تراکم استخوان و پهنای استخوان فک بسیار حائز اهمیت است. پزشک این موارد را با تصویرداری از دهان و دندان بررسی می کند و در صورتی که شرایط مهیا باشد اقدام به کاشت ایمپلنت می کند. اما به طور کلی کاشت ایمپلنت دندان بین 2 الی 4 ماه (حداکثر 6 ماه) پس از کشیدن دندان انجام می شود. 

مزایای کاشت ایمپلنت دندان چیست؟

از جمله مزایای کاشت ایمپلنت دندان عبارتند از:

 • یک روش ایده آل برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته است. 
 • یک راه حل دائمی برای جایگزینی دندان های از دست رفته است و تقریبا در اکثر مواقع می توان از ایمپلنت دندان تا پایان عمر استفاده کرد. 
 • نحوه مراقبت از ایمپلنت دندان کاملا مشابه دندان های طبیعی است و دشواری خاصی ندارد. 
 • ایمپلنت ها کاملا مشابه دندان های طبیعی هستند و از نظر ظاهری کسی متوجه کاشت ایمپلنت دندان شما نمی شود.
 • ایمپلنت ها بدون ایجاد اختلال در جویدن غذا یا تکلم بالاترین سطح کیفیت را دارند. 

چرا کاشت ایمپلنت پس از کشیدن دندان ضروری است؟

جای خالی دندان های از دست رفته یک مکان مناسب برای تجمع باکتری ها می باشد به همین دلیل دندانپزشکان توصیه می کنند پس از افتادن دندان یا کشیدن دندان در سریع ترین زمان ممکن (بین 2 الی 4 ماه) جای خالی دندان ها را با ایمپلنت پر کنید تا از تحلیل استخوان فک و لثه جلوگیری کنید. 

یکی دیگر از دلایل ضرورت کاشت ایمپلنت این است که جای خالی دندان ها پس از مدتی باعث بی نظمی دندان ها و جابجایی آنها می شود. بنابراین با مراجعه به کلینیک های تخصصی ایمپلنت دندان هر چه سریعتر اقدام به کاشت ایمپلنت کنید. 

کاشت ایمپلنت

کاشت ایمپلنت برای چه کسانی مناسب نیست؟

همه افراد نمی توانند برای کاشت ایمپلنت کاندیدای مناسبی باشند؛ از جمله افرادی که برای این روش درمانی مناسب نیستند عبارتند از:

 • افرادی که سابقه درمان های رادیوتراپی یا شیمی درمانی داشته اند و یا در حال حاضر تحت اینگونه درمان ها هستند به احتمال زیاد کاشت ایمپلنت دندانی برایشان موفقیت آمیز نمی شود.
 • متخصصین توصیه می کنند در صورت اعتیاد به استعمال دخانیات نیز ممکن است نتیجه مثبتی از درمان حاصل نشود.
 • در صورتی که بیماران از داروهای خاص مانند داروهایی که در ترکیبات آنها از بیس فسفونات استفاده شده است، مصرف می کنند به احتمال زیاد امکان کاشت ایمپلنت دندان وجود نداشته باشد.
 • بیماران دیابتی که قند خون کنترل نشده دارند برای این درمان گزینه مناسبی نیستند.

مراقبت های بعد از کاشت ایمپلنت دندان

 • تا از بین رفتن اثر داروی بی حسی نیاز است که استراحت کنید.
 • پس از ایمپلنت دندان حتما غذاهای نرم میل کنید.
 • از مصرف غذاهای بسیار داغ و گرم پرهیز کنید.
 • از رعایت بهداشت دهان و دندان غافل نشوید و حتما روزانه دو بار دندان های خود را مسواک بزنید و روزانه یک بار هم نخ دندان بکشید. 
 • کاشت ایمپلنت دندان دوره نقاهت خاصی ندارد و در صورت مصرف آنتی بیوتیک های تجویزی و دهان شویه احتمال عفونت به صفر درصد می رسد. 
 • تا چند ماه نیاز است که در فواصل زمانی معینی برای بررسی وضعیت ایمپلنت ها و جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی به مطب دندانپزشک خود مراجعه کنید. 

هزینه ایمپلنت

هزینه ایمپلنت دندان چقدر است؟

ایمپلنت دندانی یکی از گران قیمت ترین خدمات دندانپزشکی است اما به دلیل مزایای بی شماری که این روش درمانی دارد می توان گفت از همه لحاظ برای شما به صرفه است. البته نمی توان قیمت دقیقی را به عنوان هزینه ایمپلنت دندان اعلام کرد زیرا تعرفه این روش درمانی به نسبت برند ایمپلنت، پیوند استخوان در صورت نیاز، بالا بردن سینوس و … می تواند متفاوت باشد. 

کلام آخر

در اینکه بهترین روش برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته ایمپلنت دندان است هیچ شکی نیست. بهترین زمان کاشت ایمپلنت هم اصولا بین 2 تا 4 ماه پس از کشیدن دندان است. از جمله مزایای کاشت ایمپلنت می توان به مادام العمر بودن آن و شباهت آن از نظر ظاهر و عملکرد با دندان های طبیعی اشاره کرد. 

 

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *