مارس 4, 2024

 

در دهه‌ها و قرن‌ها پیش، افرادی که دچار مشکلات دندانی بودند به تکنولوژی‌های دندانپزشکی پیشرفته امروز ما دسترسی نداشتند. به جای آن، روش‌های خلاقانه و عجیبی را ابداع کرده‌اند تا راهی برای تسکین درد دندان خود و یا کشیدن آن داشته باشند.

اگرچه این روش‌ها احمقانه و عجیب بوده‌اند، اما نگاهی به آنها نشان می‌دهد چقدر علم پزشکی و دندانپزشکی در طول زمان پییشرفت و تکامل پیدا کرده است.

با ما همراه شوید تا در سفری به گذشته، روش‌ها و رازهای عجیب کشیدن دندان‌ها را کشف کنیم.

7 روش احمقانه‌ که با آن دندان می‌کشیدند!

ابزارهای دندانپزشکی ابتدایی

 

در طول تاریخ، مردم اغلب به دلیل عدم دسترسی به دانش پزشکی و فناوری پیشرفته، از روش‌های عجیب و غیرمعمول برای کشیدن دندان‌ها استفاده کرده‌اند. در ادامه تعدادی از عجیب‌ترین روش‌های کشیدن دندان که در تاریخ ثبت شده‌اند را عنوان کرده‌ایم:

 استفاده از کمک حیوانات

 در دوره‌های باستانی، برخی از افراد برای کشیدن دندانی که درد می‌کرد، یک نخ محکم و یا سیمی را دور دندان پره می‌زدند و انتها یدیگر آن را به حیوانی مانند اسب وصل می‌کردند. وقتی حیوان به طور ناگهانی حرکت می‌کرد، با فشاری که به دندان وارد می‌شد، دندان از جای خود خارج می‌شد.

ابزارهای دندانپزشکی ابتدایی

ابزارهای دندانپزشکی ابتدایی معمولاً بسیار ساده و شامل اشیائی مانند فورسپس ابتدایی، انبر یا حتی سنگ‌های تیز برای گرفتن و کشیدن دندان‌ها بودند. این روش‌ها قطعا دردناک بودند و علاوه بر آن، دغدغه دیگری که به وجود می‌آمد، یافتن راهی برای قطع فوری خونریزی دندان و نیز کاهش خطر عفونت بود.

 جویدن گیاهان دارویی

برخی فرهنگ‌ها باور داشتند که جویدن برخی گیاهان دارویی یا ریشه‌های گیاهانی که خواص تسکین‌دهنده درد دندان داشتند، می‌تواند به خارج شدن دندان از جای خود کمک کند.

اگرچه این روش ممکن بوده که در تسکین موقتی درد نقش موثری داشته باشد، اما به احتمال زیاد برای کشیدن دندان مناسب نبوده است.

پزشکان جادوگر و مراسم مذهبی

در برخی اجتماعات، پزشکان جادوگر یا برخی افراد مذهبی با برپایی مراسمی که در آنها با خواندن شعرها، رقص‌ها یا دیگر کارهای مذهبی، سعی می‌کردند به خارج شدن دندان از جای خود کمک کنند. این مراسم تکنیک دندانپزشکی نبودند و بیشتر به اعتقادات معنوی و مذهبی آنها ربط داشت و نقشی در کشیدن دندان نداشت.

 گاز گرفتن اشیاء سخت

 در برخی مواقع افراد با گاز گرفتن اشیاء سختی مانند سنگ یا تکه‌های چوب سعی می‌کردند دندانی که درد می‌کند را بشکنند تا از درد آن رهایی یابند. قطعا این روش بسیار دردآور بوده و با استفاده از آن نمی‌توانستند دندان را بکشند.

سیم‌ها یا تیغه‌های گرم

 برخی از سند‌های تاریخی نشان می‌دهند که از سیم‌ها یا تیغه‌های فلزی گرم برای خارج کردن دندان‌ها استفاده می‌شد. گرما این فلزات دندان را ضعیف می‌کرد و خروج آن را آسان‌تر می‌کرد.

 اعمال فشار

 در برخی فرهنگ‌ها، مردم با انگشتان خود یا اشیاء دیگری روی دندانی که درد می‌کرد، فشار می‌آوردند و سعی می‌کردند با این فشار دندان را از جای خود خارج کنند. این روش قطعا دردآور بوده و عملکرد موثری نداشته است.

مهم است بدانیم که این روش‌ها معمولاً به دلیل ضرورت و عدم وجود راه‌حل‌های بهتر استفاده می‌شدند. گذر زمان و پیشرفت دانش پزشکی و دندانپزشکی منجر به ایجاد روش‌های ایمن‌تر، موثرتر و کم‌دردتری برای کشیدن دندان‌ها شده است. با وجود روش‌های نوین، روش‌های گذشته در مقایسه با استانداردهای امروزی عجیب و حتی خطرناک به نظر می‌رسند.

جوامعی که از روش‌های عجیب کشیدن دندان استفاده می‌کردند

روش‌های عجیب کشیدن دندان

 

این نوع روش‌های غیرمعمول و عجیب برای خارج کردن دندان‌ها در گذشته به صورت متنوع در انواع فرهنگ‌ها و کشورها به کار گرفته می‌شدند. این روش‌ها بیشتر به دلیل عدم دسترسی به تکنولوژی پزشکی پیشرفته و دانش دندانپزشکی و همچنین باورها و فرهنگ‌های محلی بودند.

از جمله جوامعی که احتمالاً از این نوع روش‌ها استفاده می‌کردند:

کشورهای باستانی

در زمان‌های باستانی، اکثر فرهنگ‌ها و تمدن‌ها به دلیل نداشتن دسترسی به تکنولوژی پیشرفته، ممکن بود از روش‌های ساده و غیرمعمول برای کشیدن دندان‌ استفاده کنند.

جوامع سنتی

در برخی جوامع سنتی، هنوز هم ممکن است از روش‌های سنتی و غیرمعمول برای کشیدن دندان‌ها استفاده شود. این امر ممکن است به دلیل اعتقادات محلی، ترس از پزشکان یا نداشتن دسترسی به مراکز دندانپزشکی مدرن باشد.

جوامع عشایری و روستایی

در بعضی مناطق روستایی و جوامع عشایری، به دلیل دسترسی محدود به خدمات پزشکی، ممکن بود روش‌های سنتی و خانگی برای خارج کردن دندان‌ها به کار گرفته شود.

آیا ممکن است امروزه از این روش‌های عجیب برای کشیدن دندان استفاده شود؟

حتی در دوران مدرن، در برخی مناطق جهان در حال توسعه نیز به دلیل مشکلات اقتصادی و دسترسی محدود به خدمات پزشکی، ممکن است روش‌های غیرمعمول برای کشیدن دندان‌ها استفاده شود.

پیشرفت روش‌های کشیدن دندان با گذر زمان

پیشرفت روش‌های کشیدن دندان

 

به طور خلاصه، تاریخ دندانپزشکی در زمینه کشیدن دندان‌ها، شاهد روش‌هایی بوده که امروزه احمقانه و غیرعقلانی تلقی می‌شوند. از بستن سیم به حیوانات گرفته تا استفاده از ابزارهای دیگر.

این داستان‌ها راوی ماجراهایی از گذشته هستند که به دلیل عدم دسترسی به تکنولوژی و دانش پزشکی پیشرفته به وجود آمده‌اند. این روش‌ها، نمایانگر تکامل و پیشرفت چشمگیری است که در حوزه دندانپزشکی اتفاق افتاده است.

سخن پایانی

با خواندن داستان‌هایی که در گذشته اتفاق افتاده است، متوجه می‌شویم که چه تلاش‌هایی جهت بهبود خدمات دندانپزشکی انجام شده است. امروزه، با تکنولوژی‌ها و روش‌های پزشکی پیشرفته، کشیدن دندان به شکلی ایمن‌تر و کم‌دردتر انجام می‌شود. 

آیا نیاز به کشیدن دندان دارید؟

برای کشیدن دندان در سریع‌ترین زمان ممکن و بدون درد، به شما پیشنهاد می‌کنیم با کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی تماس بگیرید و نوبت خود را رزرو کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *