آوریل 23, 2024

به گزارش رکنا از اصفهان؛ ناصر چاوشی،در نشست خبری با خبرنگاران گفت: 77 کمپ ماده 15 در استان اصفهان دایر است که افراد درگیر با پدیده شوم اعتیاد به صورت خودمعرف به این مراکز مراجعه می‌کنند، پس از پشت سر گذاشتن دوره‌ای 20 روزه، بهبودیافته از مراکز ترخیص می‌شوند و طبق آمارها، 95 درصد افرادی که به این مراکز مراجعه می‌کنند، سالم و پاک ترخیص می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه بهزیستی استان امسال شعار اختصاصی ” مهار و کنترل آسیب‌های اجتماعی و رشد و ارتقای خدمات‌رسانی” را متناسب با شعار سال  و در راستای ماهیت و ماموریت‌های سازمان انتخاب و برنامه‌هایش را اساس آن تنظیم کرده است؛ همچنین شعار ” برای مردم، برای به زیستن” به منظور گرامیداشت هفته بهزیستی و متناسب با چشم‌انداز سازمان از اهدافش در سال جاری مطرح شده است.

وی گفت: در سال ۱۴۰۱ یازده هزار و ۲۱۰ تماس با اورژانس اجتماعی گرفته شده که این آمار در ۳ ماهه نخست سال جاری به چهار هزار ۴۰۳ مورد رسیده و میزان تماس‌ها با اورژانس اجتماعی رشد کرده است.

 وی افزود: بهزیستی استان 240 مرکز توابخشی دارد که 66 مرکز به صورت شبانه‌روزی اداره شده  و 4 هزار 362 نفر از افراد نیازمند به حمایت‌های خاص در این مراکز به صورت شبانه‌روزی نگهداری می‌شوند؛ همچنین در 126 مرکز روزانه بهزیستی به 4 هزار 451 نفر توان‌خواه به صورت روزانه خدمات‌ تخصصی ارائه می‌شود.

مدیرکل سازمان بهزیستی استان اصفهان با بیان اینکه در 45 مرکز خدمت در منزل به 2 هزار و 141 نفر از مددجویان بهزیستی  خدمت‌رسانی می‌شود، گفت: در 5 مرکز مراقبت در منزل به 450 نفر خدمت‌رسانی می‌شود و در مجموع 11 هزار 403 نفر از خدمات‌ توان‌بخشی بهزیستی استفاده می‌کنند.

 چاوشی افزود: در سال گذشته، نه هزار 439 فعالیت اشتغال‌زا در طرح‌های متعدد ارائه و هزار و 104 خدمات مسکن از جمله 701 مورد واگذاری واحد مسکونی و کمک به هزینه اجاره به مددجویان این اداره ارائه شده است.

قرارداد با 18 آزمایشگاه ژنتیک

 وی  گفت: یک مرکز شیرخوارگاه در کلان‌شهر اصفهان فعال است که 52 کودک از بدو تولد تا سن 3 سال در آن نگهداری می‌شوند که نیمی از فرزندان حاضر در شیرخوارگاه، دارای معلولیت‌های خاصی هستند یا خانواده قادر به نگهداری آنها نیست.

وی با بیان اینکه بخش دوم فرزندان حاضر در شیرخوارگاه از کودکان بد سرپرست هستند که مورد کودک‌آزاری قرار گرفته و با حکم قضائی به شیرخوارگاه منتقل شده‌اند، اظهار داشت: تعداد محدودی از این کودکان نیز مجهول‌ الهویه هستند و که بیشتر آنها معلولیت‌هایی خاص و ویژه دارند.

مدیرکل سازمان بهزیستی استان گفت: بهزیستی در سطح استان 40 خانه کودک و نوجوان را دایر کرده است و در این مراکز 450 فرزند به تفکیک جنسیت و سن در حال نگهداری هستند؛ همچنین ما سعی داریم که کودکان بدسرپرست را در بافت خانوادگی خودشان نگهداری کنیم و در این راستا 770 کودک به اقوام سببی درجه یک و یا دو واگذار شده‌اند و اکثر این کودکان از خدمات‌ خانه‌های کودک برخوردار هستند.

وی ادامه داد:  درحال حاضر با 18 آزمایشگاه ژنتیک قرارداد داریم و در صورت نیاز به انجام آزمایش ژنتیک، موارد از سمت این آزمایشگاه‌ها پیگیری خواهد شد.

 

۳۰۵ مرکز پیشگیری و مشاوره در اصفهان فعال است

وی ادامه داد: در حوزه پیشگیری ۳۰۵ مرکز مشاوره خانواده و کلینیک روانشناسی در سطح استان اصفهان وجود دارد، همچنین ۷۸ مرکز ماده ۱۵ ترک اعتیاد، یک مرکز درمان و صیانت از معتادان متجاهر و گروه‌های سلامت روان در استان فعالیت می‌کنند.

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان با بیان اینکه خدماتی که به مددجویان ارائه می‌شود در حوزه‌های مختلفی قرار دارد، یادآور شد: بهداشت و درمان، حمایت از اشتغال، تأمین مسکن و تأمین وسایل مورد نیاز در حوزه‌های توانبخشی و غیره از جمله خدمات ارائه شده است.

چاووشی در خصوص طرح قاصدک گفت: این طرح در مراکز بهزیستی در سطح استان اصفهان، خدمات تخصصی رایگان شامل پزشکی، دندانپزشکی، مشاوره، پزشک عمومی، غربالگری، مشاوره‌های حقوقی و خانوادگی، مباحث فرهنگی و نظایر آن به مددجویان ارائه می‌شود که تاکنون ۱۱ برنامه از این طرح در سطح استان اجرا شده است.

3 هزار متقاضی فرزندخواندگی در اصفهان

وی با بیان اینکه در سال 1401 در مجموع 349 کودک در بهزیستی پذیرش شدند، تصریح کرد: در سطح استان اصفهان حدود 3 هزار نفر متقاضی فرزندخواندگی هستند و سال گذشته 77 فرزند خوانده به خانواده‌ها تحویل داده شده‌ است؛ همچنین 50 فرزند به صورت امین موقت به خانواده‌های متقاضی تحویل داده شده و در واقع حکم فرزندخواندگی برای آنها صادر نشده، اما فرزند در دوره‌ای شش ماهه مهمان خانواده است تا تعیین تکلیف قانونی صورت گیرد.

چاوشی ادامه داد: خانه امن ویژه زنان تحت خشونت خانگی در مرکز استان دایر و در سه ماهه ابتدایی سال جاری، پذیرای 13 مادر بوده است. تلاش بر این است که این افراد با انجام خدمات مشاوره‌ای، روانشناسی و مددکاری به خانواده بازگردند و درحال حاضر هیچ زنی در این مرکز ساکن نیست.

بهمن راعی/اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *