دسامبر 5, 2023

 

آمارها نشان می‌دهند که هزینه‌ تحصیل در چین در مقایسه با بسیاری از دانشگاه‌های کشورهای اروپایی و آمریکایی بسیار مقرون‌به‌صرفه و اقتصادی است. 

یکی از مهم‌ترین بخش‌های توسعه هر کشور بخش آموزش است. به همین دلیل دولت چین در چند سال اخیر با سرمایه‌گذاری‌های کلان در بخش توسعه توانسته است اعتبار، سطح کیفی و همکاری‌های علمی بین‌المللی خود را در سطح جهان توسعه دهد.

نکته قابل‌ذکر درمورد دانشگاه‌های چین اینکه دانشگاه‌های این کشور دارای قدمت طولانی هستند و در طول سال‌ها فعالیت خود افراد موفق بسیاری از دانشگاه‌ها فارغ‌التحصیل شده‌اند. یکی دیگر از موارد مهم درمورد دانشگاه‌های چین شهریه رشته های مختلف در دانشگاه های چین است که علاوه بر مناسب‌بودن می‌توان با دریافت بورسیه میزان قابل‌توجهی از هزینه تحصیل در چین را کاهش داد. هزینه زندگی دانشجویی در چین به شهر محل اقامت، سبک زندگی و نوع مسکن بستگی دارد. هزینه تحصیل پزشکی در چین نسبت به سایر رشته‌ها بیشتر است؛ ولی در مقایسه با هزینه پزشکی در دانشگاه‌های کشورهای اروپایی کمتر است.

تحصیل در چین

قبل از پرداختن به هزینه تحصیل در چین ابتدا کلیات مربوط به تحصیل در چین را مرور می‌کنیم. در چند دهه گذشته رشد اقتصادی در چین بسیار بالا بوده و این کشور را به دومین قدرت اقتصادی جهان تبدیل کرده است. سیستم آموزش عالی چین در سطح بین‌الملل دارای اعتبار بالایی است و بسیاری از دانشگاه‌های این کشور با دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی جهان همکاری‌های علمی و تحقیقاتی گسترده دارند. دانشگاه‌های معتبر چین با قدمت طولانی در زمینه آموزش و تحقیقات، سالانه دانشجویان بین‌المللی مستعد را به‌سوی خود جذب می‌کنند.

برای آگاهی از مراحل مختلف تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور باید به یک مؤسسه مهاجرتی معتبر مراجعه کنید. تنها مؤسسات مهاجرتی قانونی و معتبر می‌توانند به بهترین صورت شما را یاری کنند. مؤسسه علم ویرا یکی از بهترین مؤسسات مهاجرتی است که در زمینه مهاجرت تحصیلی بسیار باتجربه است. پرونده‌های مهاجرتی موفق علم ویرا گواهی بر معتبر بودن این مؤسسه است.

هزینه تحصیل در چین

هزینه تحصیل در چین

تحصیل در یک دانشگاه مجهز با امکانات و مدرک دانشگاهی معتبر آرزوی تمام علاقه‌مندان به تحصیل است. بسیاری از دانشگاه‌های کشورهای اروپایی و آمریکایی اعتبار بالایی در جهان دارند؛ ولی تأمین هزینه تحصیل و پذیرش در این دانشگاه‌ها بسیار دشوار است. درست است که دانشگاه‌های اروپا و آمریکا از نظر اعتبار در سطح بالایی هستند؛ اما بسیاری از دانشگاه‌های کشورهای دیگر هم در این زمینه حرفی برای گفتن دارند. دانشگاه‌های چین از نمونه دانشگاه‌های موفق و معتبر در سطح جهان هستند. علاوه بر این در مقایسه با میزان اعتبار و امکانات آموزشی ارائه‌شده در دانشگاه‌های چین هزینه تحصیل در چین بسیار مقرون‌به‌صرفه و مناسب‌تر از دانشگاه‌های اروپا و آمریکا است.

هزینه تحصیل در چین به رشته تحصیلی، مقطع، دانشگاه و زبان تحصیل بستگی دارد. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی چین بیشتر از دانشگاه‌های دولتی است. در ادامه میانگین هزینه تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در چین را مشاهده می‌کنید.
مقطع تحصیلی

شهریه

دوره کارشناسی

سالانه 5260-1100 یورو

مقطع کارشناسی ارشد

سالانه 5000-1210 یورو

مقطع دکترا

سالانه 4220-1110 یورو

رشته پزشکی

سالانه 7700-4000 دلار

 

 

تحصیل پزشکی در چین

 

هزینه زندگی دانشجویی در چین

هنگام تصمیم  برای ادامه تحصیل در چین علاوه بر توجه به هزینه تحصیل در چین باید هزینه زندگی دانشجویی را هم در نظر گرفت. میزان هزینه زندگی دانشجویی در چین به شهر محل اقامت و سبک زندگی فرد بستگی دارد. شهرهایی مانند پکن و شانگهای در رده شهرهای گران چین هستند و طبیعتاً زندگی در این شهرها هزینه بیشتری را بر دانشجو تحمیل می‌کند.

اقامت در خوابگاه‌های دانشجویی هزینه بسیار ناچیزی دارد و به دلیل نزدیکی به دانشگاه در هزینه رفت‌وآمد دانشجو صرفه‌جویی می‌شود. مؤسسه مهاجرتی علم ویرا با تسلط کامل به تمام جوانب مهاجرت تحصیلی به چین می‌تواند بهترین گزینه‌های مهاجرت تحصیلی به چین را در اختیار متقاضیان عزیز قرار می‌دهد. در ادامه برخی هزینه‌های زندگی دانشجویی در چین را مشاهده می‌کنید.
نوع تسهیلات

هزینه

خوابگاه

سالانه 1150-465 دلار *

سوئیت یک‌خوابه

ماهیانه 220-180 دلار

هم‌خانه شدن با یک خانواده چینی

ماهیانه 300-240 دلار

هزینه خوردوخوراک

ماهانه 300-150 دلار

 

* نکته: هزینه خوابگاه بر اساس شهر و دانشگاه محل تحصیل متفاوت است. این هزینه برای یک سال ثبت شده است.

هزینه تحصیل پزشکی در چین

تحصیل پزشکی در چین یکی از رشته‌های پرمتقاضی و محبوب برای تحصیل در خارج از کشور است. دانشگاه‌های علوم پزشکی چین و مدارک دانشگاهی آن‌ها اعتبار بالایی در سطح جهان دارند. ازطرف دیگر همکاری‌های علمی دانشگاه‌های پزشکی چین با مراکز تحقیقاتی جهان موجب افزایش اعتبار و تعاملات بین‌المللی این دانشگاه‌ها شده است. باوجود تجهیزات آموزشی عالی و اعتبار مدرک پزشکی چین در سطح جهان هزینه تحصیل پزشکی در چین مناسب‌تر از دانشگاه‌های کشورهای پیشرفته دیگر است. هزینه تحصیل پزشکی در چین به عواملی مانند شهر محل تحصیل، رنکینگ دانشگاه و خصوصی یا دولتی بودن آن بستگی دارد. تحصیل پزشکی در چین 70 درصد کمتر از اروپا و آمریکا است؛ به‌عنوان‌مثال رشته پزشکی در آمریکا بدون 4 سال دوره پیش پزشکی 200000-160000 دلار است؛ ولی دوره ۶ ساله تحصیل پزشکی در چین حدود 30000-50000 است.

تحصیل دندانپزشکی در چین

هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین

یکی دیگر از رشته‌های دانشگاهی محبوب رشته دندانپزشکی است. باوجود اعتبار بالا و امکانات بسیار خوب دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی چین هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین بسیار مناسب و مقرون‌به‌صرفه است. هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین به زبان انگلیسی 7000-4600 دلار آمریکا است. دانشگاه‌هایی که دندانپزشکی در آنها به زبان چینی تدریس می‌شود شهریه کمتر و بین 3500-2800 دلار در سال است.

شهریه رشته های مختلف در دانشگاه های چین

شهریه رشته های مختلف در دانشگاه های چین

همان‌طور که تعداد دانشگاه‌های چین بسیار بالا است و بسیاری از دانشگاه‌ها در سطح بین‌الملل اعتبار خوبی دارند، رشته‌های تحصیلی نیز بسیار متنوع هستند. یکی از دلایل محبوبیت تحصیل در چین اعتبار دانشگاه و تجهیزات مدرن دانشگاهی در کنار هزینه تحصیلی مقرون‌به‌صرفه است. در ادامه به شهریه رشته‌های مختلف در دانشگاه های چین می‌پردازیم.

  • هزینه تحصیل رشته مهندسی در چین: سالانه 5000-2000 دلار
  • هزینه تحصیل فیزیوتراپی در چین: سالانه 8000-4000 دلار
  • هزینه تحصیل داروسازی در چین: سالانه 6900-2100 دلار
  • هزینه تحصیل پرستاری در چین: سالانه  7000-2500 دلار
  • هزینه تحصیل مدیریت در چین: سالانه 20750-5600 دلار
  • هزینه تحصیل هنرهای زیبا در چین: 5500-2500 دلار در سال

جمع‌بندی

کشور چین دومین قدرت اقتصادی جهان در زمینه تحصیلات و آموزش عالی نیز تلاش زیادی می‌کند تا اعتبار دانشگاه‌های خود را در سطح بین‌المللی افزایش دهد. توجه به ساختارهای آموزشی پیشرفته، پیروی از استانداردهای آموزشی مدرن و مجهز کردن دانشگاه‌ها به فناوری‌های مدرن از دلایل افزایش اعتبار دانشگاه‌های چین در سطح جهان است. با وجود چنین امکاناتی هزینه تحصیل در چین بسیار مقرون‌به‌صرفه است و هزینه تحصیل در این کشور کمتر از بسیاری از دانشگاه‌های کشورهای اروپایی و آمریکایی است.

درمورد هزینه زندگی دانشجویی باید گفت که میزان هزینه زندگی به سبک زندگی افراد و شهر محل تحصیل نیز بستگی دارد. پزشکی و دندانپزشکی از رشته‌های محبوب در سراسر جهان هستند و هزینه تحصیل پزشکی در چین 70 درصد کمتر از اروپا و آمریکا است. همچنین هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین نیز نسبت به سایر کشورهای پیشرفته کمتر است.

شهریه دانشگاه‌های چین به نوع دانشگاه، شهر محل تحصیل، رشته تحصیلی و مقطع تحصیلی بستگی دارد. شهریه رشته های مختلف در دانشگاه ‌های چین باتوجه‌به نوع رشته متفاوت است؛ به‌عنوان‌مثال هزینه تحصیل هنرهای زیبا در چین 5500-2500 دلار در سال و هزینه تحصیل فیزیوتراپی 8000-4000 دلار در سال است.

اگر قصد دارید برای ادامه تحصیل به چین مهاجرت کنید مؤسسه مهاجرتی علم ویرا را پیشنهاد می کنیم. این موسسه با کارشناسان و وکلای باتجربه خود به بهترین صورت شما را برای تحصیل در چین و کشورهای دیگری نظیر تحصیل در روسیه راهنمایی کرده و اطلاعات جامعی در این زمینه دراختیار شما قرار می‌دهند. علم ویرا تا رسیدن شما به مقصد همراهتان خواهد بود.   

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *